Roskilde Şehir İçi Ulaşım


 

Roskilde şehir içi ulaşım otobüs, bisiklet ve taksiler ile sağlanmaktadır. Ayrıca Roskilde’in gezilip görülecek yerlerini yürüyerek keşfetmek de mümkündür.

Otobüs

Roskilde’de A-buses ve S-buses olmak üzere iki ana otobüs hattı vardır. Otobüsler günün her saatinde hizmet verir ve otobüs hatlarıyla şehrin her yerine ulaşım mümkündür. A-buses rotaları standart iken S-buses rotaları ekspres olarak çalışır.

Biletinizi otobüsün içinde, duraklarda yer alan otomatlardan ya da bilet satış noktalarından temin edebilirsiniz. 24 saat geçerli bilet ücreti 130 krondur. Ayrıca “Rejsekort Anonymt” kart ile avantajlı şekilde seyahat edebilirsiniz. “Rejsekort Anonymt” kartı Rejsekort otomatlarından, süpermarketlerden ve turizm ofisinden satın alabilirsiniz.

Bisiklet

Roskilde şehir içi ulaşımda bisiklet yoğun olarak kullanılır. Şehirde bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır. Bisiklet kiralama ücretleri ve detaylı bilgi için: www.jupitercykler.dk

Taksi

Şehirde taksi kullanımı yaygın değildir ancak toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanamıyorsa uygun bir seçenektir. Ortalama taksi ücretleri:

  • Açılış ücreti: 37 kron
  • Kilometre başına ücret: 13 kron

Taksi durakları ve iletişim bilgileri;

  • DanTaxi / Tel: +45 70 25 25 25   
  • Jyllinge Taxi / Tel: +45 46 73 11 44
  • Codan Taxi / Tel: +45 26 89 00 52

Roskilde Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roskilde Havalimanı şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre güneyinde konumlanır.

Otobüs ile,

212 ve 220 numaralı otobüslerle havalimanından merkeze ulaşabilirsiniz.

Taksi ile,

+45 46 75 75 75 numaralı telefondan bir havalimanı taksisi çağırabilir, şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi ücreti ortalama 200 krondur ve taksilerin çoğu kredi kartı kabul etmektedir.

Araç kiralama ile,

Şehirde bulunan araç kiralama firmalarından araç temin ederek havalimanından merkeze ulaşmak mümkündür. Araç kiralama firmaları ve iletişim bilgileri:

  • Sixt / Tel: +45 40 64 38 77
  • Europcar / Tel: +45 46 75 01 02

Roskilde Tren İstasyonu’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Roskilde Tren İstasyonu (Roskilde Station) şehir merkezine 5 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanmaktadır. Tren istasyonundan Roskilde gezilecek yerlere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.