San Antonio gerek tarihi gerekse doğası ve şehir içindeki turistik alanlarıyla gezip görülmeye değer bir şehirdir. Yılda yaklaşık 30 milyon ziyaretçi şehirdeki tarihî İspanyol Misyonları, Amerikan Kulesi ve Riverwalk bölgesini ziyaret etmektedir. Tüm bu özellikleriyle ABD’nin en önemli turizm kentleri arasında kabul edilmektedir.

San Antonio Gezilecek Yerler

San Antonio'da Alamo Misyonu, The San Antonio River Walk, İspanyol Valilik Sarayı, San Antonio Misyonları Ulusal Tarih Parkı, San Fernando Katedrali ve San Antonio Hayvanat Bahçesi ve Tema Parkı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Alamo Misyonu

Alamo kentin doğu tarafında yer alan Teksas’ın en ünlü binalarından biridir. 1718 yılında Teksas’ın bağımsızlık savaşı sırasında burada kurulmuş olan görev istasyonlarının bir parçasıdır. Sonradan 1744 yılında kiliseye çevrilmiştir. Alamo’nun tarihteki en önemli hikâyesi ise 3.000 Meksika askerine karşı sadece 187 kişiden oluşan Teksas savaşçılarına sığınak olması ve savaşı Teksaslıların kazanmasıdır. Bu yüzden Teksas’ın bağımsızlığının beşiği olarak anılmış ve “Alamo'yu unutmayın!” diye de bir çığlığın yaratıcısı olmuştur. Günümüzde Teksas Ulusal Anıtlar Listesi'nde yer almakta olan Alamo Mission, San Antonio’nun gezilmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir.

 • Adres: 300 Alamo Plaza, San Antonio, TX 78205, ABD
 • Telefon: +1 210-225-1391
 • Saatler: 09.00–17.30
 • Web sitesi için tıklayınız.

The San Antonio River Walk

River Walk, birçok restoran, kafe, mağaza ve otellere ev sahipliği yapan harika bir rekreasyon alanıdır. San Antonio Nehri boyunca şehir merkezinden birkaç mil boyunca uzanmaktadır. Büyük bir metropolün ortasında harika bir vaha olarak duran River Walk aynı zamanda yaya cenneti bir yerdir. Yürüyüş yolunda nehir boyunca yürüyebilir ve etrafı keşfedebilirsiniz. Burada ister yemek yiyebilir ister eğlenebilir isterseniz de otellerinde konaklayabilirsiniz. Bu özellikleriyle River Walk, San Antonio’nun en turistik noktaları arasında yer almaktadır.

 • Adres: San Antonio, TX 78205, ABD
 • Telefon:+1 210-227-0074
 • Saatler: 11.00–00.00

İspanyol Valilik Sarayı

San Antonio Nehri’nin batısında ki tarihi alanda bulunan Plaza de Armas diğer adıyla İspanyol Valilik Sarayı, 1749 yılında inşa edilmiş olup ayakta kalan tek İspanyol aristokrat devlet binasıdır. Bu tek katlı beyaz badanalı saray, görünüşte konaktan daha çok bir kaleye benzemektedir. Teksas tarafından Ulusal tarih bölgesi olarak koruma altında olan İspanyol Valilik Sarayı, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir. İçinde toplam 10 oda, avlu, çeşme ve ince bahçeleri ile görmeye değer bir yerdir.

 • Adres: 105 Plaza De Armas, San Antonio, TX 78205, ABD
 • Telefon: +1 210-224-0601
 • Saatler: 09.00 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

San Antonio Misyonları Ulusal Tarih Parkı

1718 yılı ile 1740 yılları arasında Teksas’ta kurulan 5 İspanyol misyon istasyonundan dördünü barındıran San Antonio Missions Ulusal Tarih Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Korunmuş misyonlar arasında en dikkat çekenleri 1731 yılında yapılmış olan San Juan Capistrano, 1752 yılında tamamlanan Mission San Concepcion; 1740 yılında yapılan Mission San Francisco de la Espada ve misyonlar kraliçesi olarak anılan 1720 – 1731 yılları arasında yapılan San Jose San Miguel de Aguayo’dür. Burada ki yapılar oldukça hoş görünen kilise kapıları, Rosa’nın penceresi olarak anılan oyulmuş pencerelerinin yanı sıra Hint kulübeleri ve Mısır mağazaları ile ünlüdür.

San Fernando Katedrali

San Fernando Roma Katolik Katedrali, Meksika Savaşı’nda çarpışan Alamo kahramanlarının defnedildiği, San Antonio’nun en eski katedralleri arasında yer alan ve ABD’nin Ulusal Tarihî Yerler Listesi'nde kayıtlı olan bir yapıdır. Katedralin orijinal duvarları İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan gelen yerleşimciler tarafından 1750 yılında inşa edilmiştir. San Antonio ve Teksas tarihinde manevi değeri çok büyük olan ve mimari tarzıyla büyüleyen San Fernando Katedrali’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

 • Adres: 115 Main Plaza, San Antonio, TX 78205, ABD
 • Telefon: +1 210-227-1297

​​​​​​​
 

San Antonio Hayvanat Bahçesi ve Tema Parkı

San Antonio’nun çocuk merkezli hayvanat ve tema parkı olan San Antonio Hayvanat Bahçesi ve Tema Parkı, çocuklu aileler ve ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen mekânlardan biridir. 35 dönümlük bir alana yayılmış olan hayvanat bahçesi ve akvaryum bölümlerinde 750 türe ait 3.500’den fazla hayvan bulunmaktadır. Burada ister rollercoaster ile adrenalini yüksek aktivitelere katılabilir, ister Natural Bridge Wildlife Ranch isimli minyatür bir safari deneyimi yaşayabilir isterseniz de Splashtown San Antonio bölümünde heyecan verici su kaydırağı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca Sea World bölümüde bulunan parkta botanik bahçeleri, turistik sergiler, katil balina gösterileri ve daha pek çok çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir.

 • Adres: 3903 N St Mary's St, San Antonio, TX 78212, ABD
 • Çalışma saatleri: 09.00–18.00
 • Telefon: +1 210-734-7184
 • Web sitesi için tıklayınız.