5076907863_97ecd8b308_b-1(1).jpg

Yuz, Çin koleksiyoner Budi Tek tarafından finanse edilmiş çok iddialı bir sanat müzesidir. Mayıs 2014’ te açılan müze, kendi başına adeta bir başyapıttır. Müze, ünlü Japon mimar Sou Fuhimoto tarafından tasarlamış olup, çağdaş Çin sanatı eserleri sergilenmektedir.

Moca, Şanghay’ın çağdaş sanat müzesi olan Moca, Halk Meydanı’nın tam merkezinde çarpıcı bir cam binada yer almaktadır. Müze, ünlü birçok sanatçının eserlerini sunmakla birlikte birçok gezici sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Rockbund, 2010 yılında kapılarını ziyaretçilerine açan Rockbund, şehrin en çok ilgi çekici modern sanat galerilerinden biridir. 1932’ de kurulan Art Deco binasında bulunan galeri, David Chipperfield tarafından restore edilmiş altı katlı minimalist bir sergi salonuna sahiptir.

M97, Şanghay’ın son dönemlerde adeta başlama yaşayan çağdaş sanat sahnesindeki rolünü çok net bir şekilde gösteren bir galeridir. M97 Çin’de kurulan ilk fotoğraf sergisine de ev sahipliği yapmıştır. Çin doğumlu sanatçıların eserlerinin sergilendiği galeri iç açıcı renkleri ve görseliyle de dikkat çekmektedir.

ShangART, 40’dan fazla katılımcı ile Şanghay’ın çağdaş sanat eserlerinin sergilendği bu yer 1996 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Putuo Bölgesi’nde olan bu galeri sanatseverlerin beğenisini kazanan Şanghay’ın ünlü galerilerindendir. Uluslararaso Sanat Galerileri: Savaş sonrası Milenyum (2005) en etkili 75 galeri arasında yer almıştır.

Power Station of Art, Çin’de kurulu ilk devlet çağdaş sanat müzesi olan bu yer, Ekim 2012’de kapılarını açmıştır. Huangpu Nehri’nin kıyısında daha önce terk edilmiş bir enerji santralinin restore edilmesi ile galeri haline getirlmiştir. 2010 Şanghay Dünya Fuarında ‘Geleceğin Köşkü’ ünvanını almış olan galeri Şanghay’ın geleceğini üreten bir sanat merkezi olarak kabul edilmektedir. Bina üzerindeki renkli devasa termometre şekli ile de Şanghay’ın siluetini değiştirmiştir.