Sanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Üç tarafı yüksek dağlarla çevrili Sanya, Çin’in Hainan Eyaleti’nin güney ucunda yer almaktadır. Bu sahil kenti 200 km’den fazla muhteşem bir sahil şeridine, bozulmamış plajlara ve Çin’in en iyi dalış olanaklarına sahiptir. Tropik muson iklimine sahip bu şehirdeki limanlar, ithalat ve ihracatta büyük öneme sahiptir. Bu nedenle kent, güney Çin’in ekonomisinde hayati bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda Çin’in Güney Kapısı olarak da adlandırılmaktadır. Sanya uzun yazları ve sıcak kışları ile yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Bu tropik cennetin karakteristiğini sayısız deniz mahsulleri ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu beyaz kumlu plajları oluşturuyor. Sanya’ya, Çin’in başkenti Pekin’e en uzak şehirlerden biri olarak  ‘Dünyanın Sonu’ yakıştırması yapılmıştır. Sanya’da son sayımlara göre 685 bin yerleşimci bulunuyor. Kent 19 adet koy ve limana sahiptir. En önemli koylar arasında Haitang, Sanya, Dadonghai, Yalong ve Moon Bay gösterilebilir. Güney Çin Denizi’ne kıyısı olan kentin 40 adası vardır. Bu adalardan en büyüğü 2 km uzaklıktaki West Island’dır.
Sanya önemli bir politik, kültürel ve ekonomik şehir olmasının yanı sıra yerel geleneklerle ve tropikal manzaralarla dolu bir turizm şehridir. Uzun bir yerleşim geçmişine sahip bu şehirde Eski Taş Çağı’na ait kültürel kalıntılara ve kıyı boyunca Pers mezarlarına ulaşılmıştır. Dünyaca ünlü bu turizm kenti özellikle uluslararası pazarlar açısından hava taşımacılığında önemli bir noktadadır. Çevresindeki Şangay, Pekin, Seul ve Tokyo gibi büyük şehirlerin yanında 30’dan fazla ülkeyle yapılan direkt uçuşlara sahiptir.


Sanya Nerede?


Çin’in en önemli politik, ekonomik ve kültürel şehirlerinden biri olan Sanya, güneydeki Haian Eyaleti’nin en güney ucunda bulunmaktadır. Güney Çin Denizi’ne kıyısı olan bu liman kenti, nüfus bakımından eyaletteki en büyük ikinci şehirdir.


Sanya Gezilecek Yerler


Birçok gezgin için Sanya; dağlar, nehirler ve muhteşem sahillerin yer aldığı bir turizm beldesidir. Yılın üç mevsiminde sıcak olan kentte, Çin’in diğer illerinden farklı olarak tropikal okyanus manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Sanya Bay ve Yalong Bay gibi birbirinden güzel kıyı şeritlerine sahip olan Sanya’da binlerce yıllık Budizm kültürünü tanıyacağınız tapınaklara ve pastoral manzaralara sahip adalara gidebilirsiniz.


Tianya Haijiao


‘Cennetin Eşiği’ olarak da bilinen Tianya Haijiao kentin en turistik bölgelerinden biridir. Şehir merkezine 23 km uzaklıktaki Tianya’ya girdiğinizde, sizi 10 metre yüksekliğinde ve 60 metre genişliğinde göz alıcı iki büyük kaya karşılıyor. Birçok ünlü Çin şairine ilham kaynağı olan bu devasa kayalar enfes manzaralara sahiptir. Kayaların ardında ise açık mavi gökyüzüyle eşsiz bir harmoni yakalayan Güney Çin Denizi’nin çarpıcı manzarası yer alıyor. Eğer yeni evliler balayında bu bölgeyi ziyaret ederlerse, evliliklerinin sonsuza dek süreceğine dair bir inanç vardır.


Nanshan Tapınağı


Hainan Eyaleti’nin en ünlü Budist tapınağı olan Nanshan, Sanya’nın yaklaşık 40 km batısındadır. 40 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu güzel tapınak dağlarla çevrilidir. Tang Hanedanlığı’nın mimari anlayışını yansıtan bu inanç merkezi aynı zamanda muhteşem bir deniz manzarasına sahiptir. Renwang Gate olarak da bilinen tapınak girişi iki Buda figürü tarafından korunmaktadır. 1988 yılında inşa edilen bu devasa tapınak Budizm’in Çin’deki 2000. yılını kutlamak için yapılmıştır. Giriş ücreti 150 Çin Yuanı’dır.

Wuzhizhou Adası


Sanya’nın yaklaşık 30 km kuzeydoğusunda bulunan Wuzhizhou, pitoresk bir koy olan Haitang Bay’de yer almaktadır. Wuzhizhou’nun en önemli özelliği neredeyse 27 metreye kadar ulaşan su görünürlüğüne sahip olmasıdır. Bozulmamış bu berrak sular birçok turistik dalış merkezi haline gelmiştir. Maviyle yeşilin güzel karışımını görebileceğiniz bu adanın beyaz kumlu plajlarında mükemmel bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Adaya gitmek için taksiyle Wuzhizhou iskelesine ulaştıktan sonra buradaki feribotları kullanabilirsiniz.


Sanya Bay


Sanya’nın en ünlü plajına sahip olan Sanya Bay yaklaşık 25 km uzunluğundadır. Şehir merkezinin bu uzun kumsalı genellikle Çinli turistlerin geldiği bir halk plajıdır. Her ne kadar yoğun mevsimlerde kalabalık olsa da Çin kültürünü keşfetmek için güzel yerlerden biridir. Burada yerli halk kendi müziklerini çalar ve şarkı söyler. Sanya Bay’in serin akşamlarında birkaç kilometre yürümek rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Akşam saatlerinde Phoenix Adası’ndaki ışıkları da seyredebilirsiniz.


Sanya’da Alışveriş


Bozulmamış sularla çevrili Sanya’da deniz kabuklarından yapılmış ilginç dekoratif el sanatları bulabilirsiniz. Butiklerden deniz suyu incileri, kültür incileri ve geleneksel Sanya kristallerini de satın alabilirsiniz. Bu mağazaların çoğunda, kadınların genç görünmesine yardımcı olduğu söylenen antik bir güzellik bakımı olan inci tozu da satılıyor. Sanya’nın yerel alışveriş deneyimini keşfetmek için Dadonghai ve Tianya Haijiao’ya göz atabilirsiniz.

Sanya (Hainan) ile İlgili

Sanya (Hainan) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21.3oC
  • Şub 22.4oC
  • Mar 24.4oC
  • Nis 26.6oC
  • May 28.2oC
  • Haz 28.4oC
  • Tem 28.3oC
  • Agu 27.9oC
  • Eyl 27.3oC
  • Eki 26.1oC
  • Kas 24.1oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa