Osorno Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Osorno Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Osorno, Şili’nin güneyindeki Los Lagos Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Aynı zamanda bölgedeki Osorno Eyaleti’nin de başkenti olan Osorno’da son sayımlara göre 140 bin kişi yaşamaktadır. Şili’deki Göller Bölgesi’nin dört büyük kentinden biridir. Göller Bölgesi’nin dört şehri arasında en az ziyaret edilen yer olmasına rağmen Şili’deki en eski şehirlerden biridir. Yerli halk Mapuçeler yabancıların buraya yerleşmesini 19. yüzyılın sonlarına kadar engellemiştir. Bölgedeki diğer topluluklarda olduğu gibi Osorno’da da 1880’lerde buraya yerleşen Alman yerleşimcilerin etkilerini gözlemlemek mümkün. 1960 yılındaki büyük depremin ardından kentteki az sayıdaki tarihi bina yıkılmış ancak 19. Yüzyıldan kalma evler günümüze kadar gelebilmiştir. Küçük ama aktif bir volkan olan Osorno Volkanı’nın yanı başındaki bu şehir, belki de Şili’nin onuncu bölgesindeki en pitoresk şehirdir. Birçok turist volkanlara tırmanmak, nehirlerde kanolara binmek ve eşsiz ormanlarla dolu milli parkları ziyaret etmek için Osorno’yu ziyaret etmektedir. Kentin çevresindeki gölleri ziyaret etmek isteyen turistlerin, şehre 30 dakika mesafedeki Entre Lagos kasabasına gitmesi gerekiyor. Burada göl kenarındaki kabinlerde konaklayabilir, birbirinden güzel yemekler yiyebileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. Şili’nin güneyindeki ağır Avrupa etkisine sahip birçok kasabadan biri olan Osorno’da Avrupai soyada sahip insanlarla karşılaşabilirsiniz. Sarı saçlı ve mavi gözlü insanların hızlı bir İspanyolca ile konuşmaları size Latin Amerika’da olmadığınızı düşündürebilir. Osorno bölgedeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin lokomotifi konumundadır. Et ve süt ürünleriyle ünlü olan kent Şili’deki en güzel peynirlerin bazılarına sahiptir. Her yıl düzenlenen Et ve Süt Festivali de bunun bir kanıtıdır. Osorno, doğasever turistlerin keyifli vakit geçirebileceği zengin bir şehirdir. Burada trekking, dağcılık gibi sporları yapabileceğiniz gibi Güney Şili topraklarının organik nimetlerini de keşfedebilirsiniz. Osorno güney yarımkürede yer aldığı için Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken burada yaz mevsimi yaşanmaktadır.


Osorno Nerede?

Osorno, Güney Şili’nin Göller Bölgesi anlamına gelen Los Lagos Bölgesi’nde yer almaktadır. Göller Bölgesi’ndeki en büyük dört şehirden biridir. ’den Şili’nin güneyindeki kentlerine giden karayolu üzerinde bulunan Osorno, bu nedenle birçok turistin durak noktasıdır. Şili’nin başkenti Santiago’ya karayolu uzaklığı 930 kilometredir.

Osorno Gezilecek Yerler

Güney Şili’nin Alman ekolüne sahip şehirlerinden biri olan Osorno’da gezilip görülmeye değer pek çok destinasyon mevcuttur. Burada And Dağları’nın en muhteşem doğal parklarından biri olan Puyehue National Park’ı, görkemli yapısıyla dikkat çeken St. Matthew Katedrali’ni ve Güney Şili’deki sayılı aktif volkanlardan biri olan Osorno Volkanı’nı görebilirsiniz.

Puyehue National Park

Osorno’nun en turistik yeri olan Puyehue National Park, And Dağları’nda yer alan muhteşem bir doğa alanıdır. Tedavi edici özelliğe sahip kaplıca suları, kristal berraklığında nehirler, yağmur ormanları ve And Lagünü gibi doğal güzelliklere sahiptir. Üç ayrı bölüme sahip olan Puyehue’de Casabalanca Yanardağı’nın eteklerinde yer alan kayak merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Göller Bölgesi’nin en büyük doğal alanlarından biri olan bu ulusal parkın içinde kamp ve piknik alanları da bulunmaktadır.


St. Matthew Katedrali

Osorno Katedrali olarak da bilinen St. Matthew Katedrali, Gotik mimarinin mücevherlerindendir. 45 metre yüksekliğinde görkemli bir kuleye sahiptir. Büyük ve renkli mozaikleri ile İncil’den sahnelerin temsil edildiği vitray pencereleri dikkat çekicidir. Orijinali 1577 yılında inşa edilen mabet, 1960’taki depremden sonra tamamen yıkılmıştır. Yeni katedralin yapımı ise 15 yılın ardından 1977’de tamamlanmıştır.

 


Osorno Volkanı (Osorno Volcano)

Göller Bölgesi’nin en gözde cazibe merkezlerinden biri olan Osorno Volkanı, And Dağları’nda yer alan bir stratovolkandır. Sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakalarından oluşan konik biçimdeki bu küçük volkan hala aktiftir. 2652 metre yüksekliğe sahiptir. 1575 ve 1869 yılları arasında kaydedilmiş 11 büyük patlama yaşayan yanardağın eteklerinde çeşitli sporlar yapılabilmektedir. Kış aylarında kayak yapılırken yaz mevsiminde trekking ve yürüyüş yapan insanlarla doludur.


 


Osorno’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Osorno’ya havayolunu kullanarak gidebilirsiniz. Direkt uçuş tarifeleri mevcut olmasa da genellikle iki ya da üç aktarmalı uçuşların ardından Osorno’daki Canal Bajo Carlos Hott Siebert Airport’a (ZOS) ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan başlayan Osorno uçuşları genellikle 30 saatin üzerinde sürmektedir. Havalimanı şehir merkezine 10 km mesafededir. Havalimanından kalkan otobüsler 20 dakikada, taksiler ise 10 dakikada şehir merkezine ulaşmaktadır.