Google+

Arama formu

Şiraz

İran ülkesinde toplam 15 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Farsça...
Devamı oku
Şiraz’da (GMT +3.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1.5 saat zaman farkı...
Devamı oku
TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: FERDOWSI AVE., NO: 337 P.O.BOX: 11365-8758...
Devamı oku
Kışların sert ve soğuk, yazların ise sıcak geçtiği Şiraz’da kurak bir...
Devamı oku
Şiraz’a Türkiye’den direkt uçmak mümkündür. Bu da yaklaşık 3.5 saat...
Devamı oku
İran’ın önemli bir kültür ve turizm merkezi olan Şiraz’da çok sayıda...
Devamı oku
Şehirdeki önemli tarihi eserler Şiraz'ı ikiye bölen Zend Bulvarı'nın...
Devamı oku
İçki satışı ve tüketiminin yasak olduğu İran’da bar ya da kulüp...
Devamı oku
Sizdah Bedar (Nisan) Mehregan (Ekim) Sepandarmazgan (Şubat)...
Devamı oku
Devrim Günü (11 şubat) Fatima'nın şehadeti (13 mart) Petrol...
Devamı oku
Polis: 110 Ambulans: 115 İtfaiye: 125
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Yerel halk toplu taşımayı etkin bir biçimde kullansa da Farsça...
Devamı oku
İranlılar'ın anavatanı olan Fars bölgesinin merkezinde bulunması,...
Devamı oku
İran’ın en meşhur yemeği “beryouni”dir. Koyun eti ve akciğerini...
Devamı oku
Güney İran’da yer alan Şiraz, Fars şehrinin kuzey batısındadır. Rakımı...
Devamı oku
Tüm İran’da olduğu gibi Şiraz’da da halılar, kilimler ve minyatürler...
Devamı oku
İran ülkesinin sınırları içerisinde yer alan Şiraz şehrinin para birimi...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IRR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 8℃
Mar 12℃
Nis 17℃
May 22℃
Haz 28℃
Tem 30℃
Ağu 29℃
Eyl 25℃
Eki 20℃
Kas 13℃
Ara 8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,460,665 / Dil: Farsça (resmi dil) / Para Birimi: Riyal (IRR) / İklim: Kurak iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Şiraz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Shiraz_Botanical_Garden.jpg

İranlılar'ın anavatanı olan Fars bölgesinin merkezinde bulunması, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusuyla turistlerin ilgisini çeker Şiraz. Çevresindeki bağları ve ünlü şaraplarıyla adından söz ettirir. İran'ın en güzel ve en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca bir kültür ve sanat şehri olarak bilinen Şiraz, “İran'ın kültür başkenti”, “şairler şehri” ya da “güller şehri” gibi unvanlarla anılır.

Köklü tarihi boyunca pek çok kez İran’a başkentlik yapan şehir, Pers İmparatorluğu ve Safavi Hanedanlığı’nın da başkenti olduğundan çok önemli tarihi yapılara sahiptir. Günümüzde Şiraz şehri, Fars bölgesinin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerindendir. Çevresinde büyük ve gelişmiş bir kent olmaması nedeniyle dışarıdan çok göç alarak hızla büyümüştür. Bir buçuk milyona yakın nüfusuyla İran'ın altıncı büyük kentidir.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=8jFK8LSuopY

Şiraz’da Gezilecek Yerler

Şehirdeki önemli tarihi eserler Şiraz'ı ikiye bölen Zend Bulvarı'nın iki yanında bulunmaktadır. Ayrıca oteller, lokantalar ve alışveriş merkezleri de yine bu cadde üzerindedir.

Kerim Han Kalesi

Kerim Han Kalesi

Zend hanedanı dönemine ait tarihi kaledir. Kerim Han Zend tarafından 1766 tarihinde yaptırılmıştır. Toplam alanı 4000 metrekaredir tamamı tuğladan yapılmış surların yüksekliği 12 metredir ve surlarının dört köşesinde yüksekliği 14 metre olan dört burç bulunur. Bunlardan bir tanesi eğiktir. Kaledeki işlemeler ise Kaçar hanedanlığı dönemine aittir.

Hâfıziye

Hâfıziye

Şiraz, köklü geçmişinde Zend hanedanına kuruluşundan yıkılışına kadar başkentlik etmiş bir şehirdir. Bu özelliğinden dolayı zamanla şehirde sanat ve edebiyat -özellikle şiir- çok gelişmiş ve 'şairler şehri' unvanını almıştır. Bu unvanı almasında şüphesiz İran edebiyatının iki büyük şairi Sadi Şirazi ve Hâfız'ın bu şehirde yetişmesi önemli bir yer tutar.

Hâfıziye veya Hâfız'ın Kabri, İranlı şair Hâfız'ın Şiraz kentinde bulunan kabridir.

Hâfız için, 'Hafiziye' olarak anılan, süslü bir kabir ilk kez ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra Şiraz'daki “Musalla Bahçeleri” de inşa edilmiştir. Bugünkü yapının öncüsü olan özgün yapı ve sütunlar ise 1773 yılında Zend Kerim Han'ın hükümdarlığı zamanında yapılmıştır. Kabrin bugünkü hali ise Fransız arkeolog ve mimar André Godard tarafından 1930'ların sonlarında tasarlanmış; bir derviş sarığına benzeyen kubbesi 1935 yılında inşa edilmiştir. Kabrin içinde su mermerinden yapılan mezar taşının üzerinde yine Hâfız'a ait bir şiir kazınmıştır.

Şah-e Çerağ Türbesi

Şah-e Çerağ Türbesi

Şiiliğin önemli isimlerinden ve 12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın öz kardeşi Seyid Emir Ahmed 835 yılında Şiraz’da düşmanları tarafından öldürülmüştür. 14. yüzyılda onun anısına mezarının bulunduğu yerde bu türbe yapıldı. Şiiliğin en önemli ziyaret yerlerinden biri olan bu türbe, enteresan bir dekorasyona sahiptir. İsmi “Işıkların Şahı” olarak çevrilebilen bu türbenin iç duvarları milyonlarca küçük ayna ile mozaik şeklinde işlenmiş.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şiraz Nerededir?

Güney İran’da yer alan Şiraz, Fars şehrinin kuzey batısındadır. Rakımı 1500 metredir. Zagros Dağlarının eteklerinde yer alır. Tahran’a 919km mesafededir.

 Şiraz Ne Zaman Gidilir?

Kışların sert ve soğuk, yazların ise sıcak geçtiği Şiraz’da kurak bir iklim hakimdir. Kış aylarında sıcaklıklar 0-5 derece arasında hissedilirken, yazın bu durum 30-35 derece olur. Şehir, ocak ve şubat aylarında yağış alır.

Şiraz’a Nasıl Gidilir?

Şiraz’a Türkiye’den direkt uçmak mümkündür. Bu da yaklaşık 3.5 saat sürmektedir. Havaalanından şehir merkezine shuttle çalışmaktadır.

Şiraz şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şiraz’da Nerede Kalmalı?

İran’ın önemli bir kültür ve turizm merkezi olan Şiraz’da çok sayıda otel vardır. Bunların çoğu Karim Khan-e Zand Bulvarına bağlanan caddeler üzerinde yer alır. Fiyatlar yüksek sezon dışında çok fazla düşmemekle beraber küçük indirimler söz konusudur. Her halükarda konaklamanın çok uygun olduğu bir şehirdir.

 Şiraz Şehir İçi Ulaşım

Yerel halk toplu taşımayı etkin bir biçimde kullansa da Farsça bilmeyen ziyaretçiler için en uygun yöntem muhtemelen taksi olacaktır. Taksiye bindiğiniz anda gideceğiniz yerin fiyatı üzerine şoförle anlaşmanız gerekecek. Taksilerin çoğunda taksi ibaresi bulunmamaktadır. El kaldırdığınızda önünüzde duracaklardır.

Şiraz Mutfağı

İran’ın en meşhur yemeği “beryouni”dir. Koyun eti ve akciğerini tarçınla pişirerek yapılan bu yemek “taftoon denilen özel bir ekmekle yenir. Nar pekmezi ve çekilmiş ceviz ile pişirilen ördek, tavuk, kuzu ya da dana etinden yapılan “Fesenjān diğer bir milli yemektir ve pilav ile servis edilir. Gaz adlı yemek yer bir bitkinin filizlerinin gül suyu, fıstık, safran ve badem ile birlikte pişirilmesinden oluşan diğer bir yerel yemektir. “Khoresh-e mast” ise sadece şehre özgü bir yemektir ve Farsça'da yoğurt yahnisi anlamına gelmektedir. Genellikle bir garnitür olarak ana yemeklerle servis edilen tatlı, puding kıvamında bir yiyecektir. Yoğurt, kuzu ya da dana eti, safran, şeker ve portakal kabuğundan yapılır. Pulaki isimli tatlısı meşhurdur.

Popüler restoranlar

Haft Khan, Sharzeh, Haji Baba Restaurant.

Bahşiş

Şiraz restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Şiraz Gece Hayatı

İçki satışı ve tüketiminin yasak olduğu İran’da bar ya da kulüp bulunmamaktadır. Akşamları çay bahçeleri ya da kafelerde vakit geçirilir.

Şiraz Festivaller

Sizdah Bedar (Nisan)

Mehregan (Ekim)

Sepandarmazgan (Şubat)

Chaharshanbe Suri – Ateş Festivali (Nevruz öncesi)

Şiraz’da Alışveriş

Tüm İran’da olduğu gibi Şiraz’da da halılar, kilimler ve minyatürler çok özeldir. 15,000 Riyal’e harika minyatürler satın alabilirsiniz. “Khatam kari” denilen yerel el sanatı, renkli ahşap çubukların birbirine bağlanmasıyla üretilir ve bu zanaat ile yapılmış fotoğraf çerçeveleri, hediye kutuları, tavla ve satranç tahtaları yöreye özgü hediyelik eşya seçenekleridir.

Şiraz Saat Farkı

Şiraz’da (GMT +3.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1.5 saat zaman farkı bulunur.

Şiraz Para Birimi

İran ülkesinin sınırları içerisinde yer alan Şiraz şehrinin para birimi Riyal’dir. Uzun yıllar boyunca uluslararası ekonomik yaptırımlara maruz kalan İran’ın para birimi bir hayli güçsüzdür. 1 TL yaklaşık 10.000 Riyal’dir.

Şiraz Resmi Dili

İran ülkesinde toplam 15 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Farsça dili, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında en çok konuşulan diller Azerbaycan Türkçesi, Ermenice, Arapça, Kürtçe, Türkmence ve Gürcüce’dir.

Türkiye Şiraz Dış Temsilcilikleri

TAHRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: FERDOWSI AVE., NO: 337 P.O.BOX: 11365-8758 TEHRAN

Telefon: 00 98 21 3 311 89 97 - 3 311 52 99 00 98 21 3 311 53 51 - 3 311 12 02 00 9821 35 95 11 00-99(santral)

Faks: 00 98 21 3 311 79 28

embassy.tehran@mfa.gov.tr

http://tahran.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tebriz Başkonsolosluğu ile Urumiye Başkonsolosluğu görev çevreleri dışında kalan tüm bölgeler

Şiraz Resmi Tatiller

Devrim Günü (11 şubat)

Fatima'nın şehadeti (13 mart)

Petrol ulusallaştırma günü (19 Mart)

İran Yeni Yılı (20-23 Mart)

İslami Cumhuriyet Günü (31 Mart)

Doğa Günü (1 Nisan)

İmam Ali'nin doğum günü (21 Nisan)

İmam Mahdi'nin doğum günü (22 Mayıs)

Humeyni Ölüm Yıldönümü (3 Haziran)

Khordad İsyanı (4 Haziran)

İmam Ali'nin şehadeti (27 Haziran)

Imam Sadeq'in şehadeti (31 Temmuz)

Tassoua (11 Ekim)

Arbaeen (21 Kasım)

İmam Rıza'nın şehadeti (30 Kasım)

Hz. Muhammad ve Imam Sadeq'in doğum günü (17 Aralık)

Kurban bayramı

Ramazan bayramı

Aşure günü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, hicri takvime göre değişmektedir.

Şiraz İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 110

Ambulans: 115

İtfaiye: 125

Şiraz Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

İran Vizesi

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri İran’a yapacakları 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almak zorunda değillerdir. Ancak, yine de sınırdaki görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır: