Google+

ŞİRAZ’IN BÜYÜK VE ÜNLÜ ŞAİRLERİ

274909 Ara 2014Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar09 Ara 201427490 Yorum

Klasik İran edebiyatının en büyük şairlerinden Şirazlı Sadi… 1200’lü yıllarda yaşamış, Bağdat'ta okumuş şiirsel, masalsı söylemleri ile ünlü. Çeşitli şiirlerini “Gazeliyat”, insanların yaşantılarından söz eden kasidelerini ise “Kasaid” adlı kitaplarında toplamış. Bunların dışında da methiyeleri, lirik şairler de var. En ünlü eserleri; Bostan ve Gülistan. Bir dönem Moğol istilasından kaçarak Anadolu toprakları da dâhil birçok yeri gezmiş ama Şiraz'a döndüğünde zamanın atabeyi şaire kol kanat germiş. İnsanlara öğütler niteliğindeki kitapları İran’da hala okunmakta.

Şiraz

SADİ TÜRBESİ VE BAHÇESİ
 
Küçük ama çok güzel, çiçeklerle dolu bir bahçe, bu bahçenin giriş kapısının üstünde şiirlerinden dizeler yazılı. Bu bahçe içinde mütevazı bir Türbe burası. Mavi kubbeyle örtülü mezarı, birkaç basamakla çıkılan pembe mermer sütunlu bir sundurmanın gerisinde, yüksek tavanları ile ferah bir mekân, tam bir Ahameniş stili. Duvarları süsleyen, Gülistan’dan beyitler, çinilerle yazılmış. Yerel rehberimiz bu ünlü beyitleri bize önce Farsça okudu, sonra tercümesini yaptı, her beyitinde olduğu gibi öğüt veren, doğru yolu gösteren masalsı bir hikâye.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Şiraz-1

Şiraz-2

FARSÇANIN PİRİ, ŞİRAZLI ŞAİR - HAFIZ
 
Kur-an’ı ezberleyip 14 ayrı biçimde okuyabildiği için bu adı alan Hafız; iyi insan olmayı içinde barındıran, Şiraz’ın şiirsel kent olarak anılmasının en büyük nedeni lirik şiirin ve edebiyatının büyük ustası. Bir Rint, bir filozof değil, tasavvuf onun düşüncelerine yön vermiş ve hep “iyi bir insan nasıl olunur”u işlemiş, ikiyüzlülüğe ve basitliğe nefretini dile getirmiş. Ona göre insan mutlu olmak için yaşamalı, bunun için de ölçülü davranmalı ve diğer insanlarla iyi geçinmeli. O sadece yaşanan dünyaya inanmış, sevgi onun için bir güzele bağlanmak değil yaşamın bütünüdür. 

Şiraz-3

Övgü şiirlerini kaside yerine, aşk ve şarap motifleri kullandığı gazel biçiminde yazmış, bu gazeller Pers gazellerinin en güzelleri ve önemlileri. Şiirlerinde de Şiraz’daki yaşamdan ayrıntılar, devlet büyüklerinin yaşantıları ve tarihsel olayların yankılarına yer vermiş. Övgü şiirlerini kaside yerine gazel biçiminde yazmış.

Şiraz-4

Birçok filozof Divan yazarken hafızdan alıntılar kopyalar yapmış. Hafız olmasa belki de Osmanlı'da Divan Edebiyatı belki de olmayacakmış. İran’da o kadar seviliyor ki birçok kişi şiirlerini ezbere bilirmiş. Yahya Kemal Beyatlı’nın bir şiirine de konu olmuş;
 
Hafız’ın kabri olan bahçede bir gül varmış,
Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle.
Gece bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış,
Eski Şiraz’ın hayal ettiren ahengiyle.

Şiraz-5

Hayatı boyunca sevdiği bu kentten ayrılmayan Hafız, ölümünden sonra da adını verdiği bu bahçeye (Hafeziye) selvilerin (Şiraz'ın Nazlı Selvileri - Selvi Nazlar) arasına gömülmüş. Yemyeşil, ağaçlar, çiçekler, çimlerle oldukça güzel ve bakımlı bir bahçe. Bu bahçeden geçerek merdivenlerle çıkılan ve 8 sütunun desteklediği mozaiklerle işli bir kubbenin altında yatıyor. Mezar taşında da iki adet gazeli yazılı. Eserlerini bilen ve seven insanlar tarafından kutsal mekân gibi ziyaret edilmekte, aynı zamanda da oldukça turistik bir mekân.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar