Paramaribo Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Paramaribo ya da çokça telaffuz edilen ismiyle Par’bo Güney Amerika’da bulunan Surinam’ın en popüler şehridir. 2002 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kent, uzun yıllar Hollanda sömürgesinde kalmıştır. Hatta kent için en çok söylenen şey “Amsterdam’ın Vahşi Batı ile buluştuğu yer”dir. Yemyeşil doğası, tropikal iklimi, kahve ve çikolata kokan meydanlarıyla oldukça çarpıcı bir atmosfere sahip olan kent, pek çok farklı etnik kökenden topluluğun bir arada yaşadığı oldukça canlı ve hareketli bir yapıya sahiptir. Misafirperver insanları ve rengârenk sokaklarıyla ünlü kentin caddelerinde dolaşırken pek çok yerel sanatçı ile karşılaşırsınız. 

Amsterdam, Almanya, Amerika ve Fransa’nın çeşitli kentlerinden doğrudan uçuşların olduğu Paramaribo’ya Guyana üzerinden otobüsle ya da Surinam’da Commewijne Nehri hattını takip eden feribotlarla da erişim mümkündür. İngiliz sistemine sahip olan kentte, trafik sağdan akmaktadır. Araba kiralamanın şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen yöntem olduğu Paramaribo’da otobüs ağı çok gelişmemiştir. Bunun yerine taksi ile bir yerden bir yere gitmek daha çok tercih edilir. Oldukça otantik bir yapıya sahip olan kentin otobüsleri hayli ilgi çekicidir, çünkü her biri elle boyanmıştır.

Paramaribo’nun İklimi ve Doğası 

Doğa sporlarına düşkün olanlar için oldukça cazip bir adres olan Paramaribo’da pek çok tur şirketi hizmet vermektedir. Aynı zamanda otellerle de bağlantısı olan bu tur şirketleriyle iletişime geçerek yunusları yakından görebilir, dalış eğitimlerine katılabilir ya da tırmanış gibi çeşitli aktivitelere dâhil olabilirsiniz. Eşine az rastlanır bir günbatımı manzarasına sahip olan kentin kumsalları hayli etkileyicidir. Tropikal iklime sahip kentte yılda yağışlı ve kuru olmak üzere iki mevsim yaşanmaktadır. Şubat- mart ve ağustos-kasım arasının kuru sezon olarak adlandırıldığı kent, aralık-ocak ve nisan-ağustos arasında tropikal yağışların etkisi altında olduğundan turistik açıdan daha az yoğundur. Kenti ziyaret etmek için tavsiye edilen zaman dilimi daha ziyade şubat ve mart ayları ile ağustos ile ekim arasıdır. Kentte en sıcak dönem ise kasım ayında yaşanmaktadır. Tropikal yağmur ormanları ile çevrili kent oldukça zengin bir bitki örtüsüne ve geniş bir faunaya sahiptir. Yeşilliğin içerisinde kaybolduğunuz Paramaribo’da kentin doğası ile uyumlu bir kent yaşantısı söz konusudur.

Paramaribo’da Görülmesi Gereken Yerler 
 


 

Fort Zeelandia: Kentin ilk sömürgecilerinin kontrol noktası olan bu yapı, 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Yıldız biçiminde tasarlanan yapının içerisinde sömürge dönemine dair anlatı ve eserlerin yanı sıra dönemsel sergilere de ev sahipliği yapan Stichting Surinam Müzesi bulunmaktadır. Yapının bir diğer özelliği ise muazzam kuşbakışı görüntüsüdür.

Onafhankelijkheidsplein: Tek seferde söylemesi oldukça güç olan Onafhankelijkheidsplein Bağımsızlık Meydanı anlamına gelmekte olup kentin ana merkezi konumundadır. 18. yüzyıldan kalma Başkanlık Sarayı’nın da bulunduğu bölgede geçmişten günümüze pek çok sömürge binası bulunmaktadır. Sadece Bağımsızlık Günü yani 25 Kasım’da halkın ziyaretine açılan sarayın hemen arkasında kalan kısımda ise palmiye gölgeleriyle çevrelenmiş Palmentium bölgesi bulunmaktadır. Şehrin en canlı bölgesi olan bu meydanda keyifli bir yürüyüş yapabilir, keyifli bir akşamüstü geçirebilirsiniz.

Ready Tex Sanat Galerisi: Paramaribo’nun yerel el sanatları ile tanışmak için en doğru adres olan bu beş katlı müzeye mutlaka uğrayın. Canlı renklerin çokça baskın olduğu Surinam’ın otantik tablo ve heykellerinin yanı sıra ülkenin yakın dönem sanat tarihine dair de fikir edinme imkanı sunan müzede hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Koto Müzesi: Oldukça küçük olan Koto Müzesi yine de mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olması gereken adreslerden. Çünkü burada Koto yerlisi kadınların kıyafetleri sergileniyor ve bu zengin kültürün hikâyesi anlatılıyor.
 
Saint Peter & Paul Katedral ve Bazilikası: Kent sakinlerinin kısaca Katedral diye bahsettiği bu yapı, 2014 senesinde Papa Francis tarafından restore ettirilmiş oldukça ihtişamlı bir merkezdir. Batı yarımkürenin en büyük ahşap yapısı olduğu söylenen ve ustaca işlenmiş ahşap oymaları ile göz alıcı olan katedrale çeşitli turlar da düzenlenmektedir.

Neveh Shalom Sinagogu: Katedralin birkaç blok ötesinde bulunan bu sinagog dünya üzerindeki sinagogların en güzel örneklerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Surinam’daki Aşkenaz topluluğunun tek sinagogu olan yapı 18. yüzyılda inşa edilmiş olup, ahşaptan yapılmıştır. Yapının bir diğer ilgi çekici yanı ise hemen bitişiğinde bulunan Keizerstraat Camii ile uyumlu yapısıdır.

Merkez Pazarı: İki katlı bu pazar alanı Paramaribo’nun en canlı adresidir. İlk katında tropikal meyvelerden, bölgeye has yiyecek çeşitlerine, balık ve sebze türlerinden içeceklere pek çok ürünün satıldığı pazarın ikinci katı daha çok giyim eşyaları ağırlıklıdır. Bu kısımda Paramaribo’nun yerlilerine özgü otantik kıyafet seçeneklerinden el işçiliği pek çok ahşap ve oyma ürüne ve küçük müzik aleti, biblo, takılara rastlayabilirsiniz. Oldukça keyifli bir alışveriş noktası olan pazarın ilgi çekici bir diğer yanı ise fotoğraf çekmenin yasak olduğu ve özel bir girişi olan “Büyücünün Pazarı” bölümüdür. Burada satılan çeşitli otlar, kemikler ve kabukların bazı ayin ve törenlerde kullanıldığı bilinmektedir.