Google+

Taba

Taba06:50 AM
--℃
1 EGP=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon14.4℃
 • Şubweather-icon16.1℃
 • Marweather-icon18.9℃
 • Nisweather-icon23.9℃
 • Mayweather-icon27.8℃
 • Hazweather-icon30.6℃
 • Temweather-icon31.7℃
 • Ağuweather-icon31.7℃
 • Eylweather-icon29.4℃
 • Ekiweather-icon26.1℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon16.1℃
Nüfus: 700 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

taba-heights_1886712b.jpg

Mısır’ın batısında, İsrail sınırında yer alan Taba şehri, işlek bir geçiş bölgesidir. Her ne kadar şehir merkezi küçük olsa ve çok da fazla gezilecek özelliklere sahip olmasa da, Kızıl Deniz’e kıyı oluşturan Akabe Körfezi, 5 yıldızlı büyük zincir otelleri ve denizaltı turizmiyle hem yerli hem de yabancı turistin ilgi odağı bir adrestir.

Tarihi 1800’lere kadar uzanan Taba, bir sınır şehri olmasının acısını her dönem yaşamıştır.1949 yılındaki ateşkes sonucunda Mısır’ın sınırlarına dahil olmuştur. Her ne kadar 1956 yılında Süveyş Krizi döneminde ele geçirilmiş olsa da, İsrail’in 1957 yılında geri çekilmesiyle yeniden Mısır sınırlarına geçmiştir.

Dönem dönem farklı egemenliklere giren Taba, ne yazık ki yakın döneme kadar saldırıya uğramaya ya da tehdit almaya devam etmiştir. Ancak geçimini turizmden sağlayan Taba şehri, hâlâ ayakta kalmayı ve güzelliklerini korumayı başarmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LEwtmRhc6rk

Her ne kadar tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olsa da, küçük bir şehir olan Taba’da çok fazla gezilecek yer bulunmamaktadır. Ama Zaman Kalesi ve Taba Tepeleri ya da 7 km uzağındaki Pharaoh Adası görülmeye değer.

Taba’da görülmesi gereken diğer yerler

Taba Tepeleri, sınır bölgesi, Kızıl Deniz sualtı dalışı.

Zaman Kalesi

418 Eki 2016Gezilecek Yerler

Zaman Kalesi

Sina Yarımadası’nın batısında yer alan Zaman Kalesi, Akabe Körfezi’ne bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Kalenin kendisi dışında çevresinde yer alan plajlar da su altının bakirliği sebebiyle dalgıçların ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda yöresel lezzetler ve deniz ürünleri sunan ünlü bir restoran da burada hizmet veriyor.

-

Taba lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sofitel Taba Heights, Miramar Resort Taba Heights, Hilton Taba Resort & Nelson Village. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Aquamarine Sun Flower Resort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Taba aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Pharaoh Adası ve Saladin Kalesi

1118 Eki 2016Gezilecek Yerler

Pharaoh Adası ve Saladin Kalesi

Taba’nın yaklaşık 7 kilometre güneyinde yer alan Pharaoh Adası, üzerindeki Salah ad-Din Kalesi ile dikkat çekmektedir.1115 yılında Haçlılar’ın inşa ettiği kale, 1170 yılında Saladin tarafından ele geçirildi.

-

Taba Müzesi

218 Eki 2016Gezilecek Yerler

Taba Müzesi

Şehrin kendisi gibi küçük olan Taba Müzesi’nde Sina’nın güney bölgesinde yaşayan halkı anlatan yaklaşık 700 parça antik obje görmek mümkün. Sabah 9:00’da açılan müze, akşamüzeri 16:00’da kapanmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Mısır’ın batısında Akabe Körfezi’nde yer alan Taba, ülkenin komşusu İsrail ile geçişlerin sağlandığı en işlek sınır şehridir.

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Taba’da ortalama en düşük ve yüksek sıcaklıklar ağustos ayında 38.7 ve ocak ayında 10.4 olarak tespit edilmiştir. Neredeyse hiç yağış almayan şehre gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Her ne kadar Taba’da uluslararası bir havaalanı bulunsa da, Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Dilerseniz İsrail’deki Eliat şehri ya da Mısır’daki Kahire şehri üzerinden aktarma yapabilir ya da otobüsle geçebilirsiniz.

Her ne kadar küçük bir yer olsa da, şehir merkezinde değil ama Taba Tepeleri’nde ve plajlarında yer alan 5 yıldızlı zincir otellerde konaklamak mümkündür. Merkezinde çok fazla gelişmişlik görülmese de, deniz kenarındaki lüks oteller dikkat çekmektedir.

Taba onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Taba Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Taba Otelleri

En Uygun Fiyatlı Taba Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Taba Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Taba Otelleri

479172_57_z.jpg

Küçük bir şehir olan Taba’da ulaşım oldukça rahattır. Şehir içinde çalışan otobüslerle her yere ulaşmak mümkündür. Dilerseniz özel araç kiralayabilir ya da taksi tutabilirsiniz.

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Taba’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacaktır. En çok tercih edilen yerel lezzet; pirinç, mercimek ve makarna ile hazırlanan “koshari”dir. “Ta’meyya” olarak da adlandırılan ve Türkiye’de aşina olduğumuz bir tür nohut yemeği olan falafelin orijinalini burada yemek mümkündür.

Popüler restoranlar

Chez Pascal: Romantik ve şık bir yer arayanlar Chez Pascal’ı tercih edebilirler. Taba’da çok fazla bulunmayan deniz ürünlerini burada bulmak mümkündür.

Castle Zaman: Uçurumun kenarında yer alan kale içerisindeki bu restoranda güzel manzaranın tadını çıkarırken yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Bahşiş

Taba restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Turistler için Taba’da gece hayatı daha çok otel bölgesinde canlı olmaktadır. Otel restoranlarında yenebilecek güzel bir akşam yemeğinin yanı sıra, yine bazı otellerin kapalı ya da açık alanlarda kurduğu disko ve barlara gidilebilir.

Küçük bir şehir olan Taba’da alışveriş için çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Otobüs garı çevresinde ve Taba Müzesi’nde yöreye özgü hediyelik eşyalar bulmak mümkündür. Bunlar arasında piramit ya da sfenks bibloları olduğu gibi, yöresel desenlerle süslenmiş yastık kılıfları, kilimler ve örtüler de sıralanabilir.

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Mısır’da saat 16.00 iken, Türkiye’de saat 17.00’dir.

Mısır sınırları içerisinde yer alan Taba şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Taba’nın resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT
Telefon: 00 20-2 279 78 400
Operatör: 00 20-2 279 78 410
Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)
embassy.cairo@mfa.gov.tr
http://kahire.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Mısır

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 180

Polis: 122

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.