Taba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

taba-heights_1886712b.jpg

Mısır’ın batısında, İsrail sınırında yer alan Taba şehri, işlek bir geçiş bölgesidir. Her ne kadar şehir merkezi küçük olsa ve çok da fazla gezilecek özelliklere sahip olmasa da, Kızıl Deniz’e kıyı oluşturan Akabe Körfezi, 5 yıldızlı büyük zincir otelleri ve denizaltı turizmiyle hem yerli hem de yabancı turistin ilgi odağı bir adrestir.

Tarihi 1800’lere kadar uzanan Taba, bir sınır şehri olmasının acısını her dönem yaşamıştır.1949 yılındaki ateşkes sonucunda Mısır’ın sınırlarına dahil olmuştur. Her ne kadar 1956 yılında Süveyş Krizi döneminde ele geçirilmiş olsa da, İsrail’in 1957 yılında geri çekilmesiyle yeniden Mısır sınırlarına geçmiştir.

Dönem dönem farklı egemenliklere giren Taba, ne yazık ki yakın döneme kadar saldırıya uğramaya ya da tehdit almaya devam etmiştir. Ancak geçimini turizmden sağlayan Taba şehri, hâlâ ayakta kalmayı ve güzelliklerini korumayı başarmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LEwtmRhc6rk

Taba ile İlgili

Taba Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

Mısır’ın batısında Akabe Körfezi’nde yer alan Taba, ülkenin komşusu İsrail ile geçişlerin sağlandığı en işlek sınır şehridir.

Taba’ya Nasıl Gidilir?

Her ne kadar Taba’da uluslararası bir havaalanı bulunsa da, Türkiye’den direkt uçuş mevcut değildir. Dilerseniz İsrail’deki Eliat şehri ya da Mısır’daki Kahire şehri üzerinden aktarma yapabilir ya da otobüsle geçebilirsiniz.

Taba’ya Ne Zaman Gidilir?

Mısır’ın genelinde olduğu gibi, sıcak çöl iklimine sahip olan Taba’da ortalama en düşük ve yüksek sıcaklıklar ağustos ayında 38.7 ve ocak ayında 10.4 olarak tespit edilmiştir. Neredeyse hiç yağış almayan şehre gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Taba’da Nerede Kalmalı?

Her ne kadar küçük bir yer olsa da, şehir merkezinde değil ama Taba Tepeleri’nde ve plajlarında yer alan 5 yıldızlı zincir otellerde konaklamak mümkündür. Merkezinde çok fazla gelişmişlik görülmese de, deniz kenarındaki lüks oteller dikkat çekmektedir.

Taba’da Gezilecek Yerler

Her ne kadar tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olsa da, küçük bir şehir olan Taba’da çok fazla gezilecek yer bulunmamaktadır. Ama Zaman Kalesi ve Taba Tepeleri ya da 7 km uzağındaki Pharaoh Adası görülmeye değer.

Taba’da görülmesi gereken diğer yerler

Taba Tepeleri, sınır bölgesi, Kızıl Deniz sualtı dalışı.

Devamını Oku

 Taba Şehir İçi Ulaşım

479172_57_z.jpg

Küçük bir şehir olan Taba’da ulaşım oldukça rahattır. Şehir içinde çalışan otobüslerle her yere ulaşmak mümkündür. Dilerseniz özel araç kiralayabilir ya da taksi tutabilirsiniz.

Taba Mutfağı

Tıpkı Mısır’ın genel mutfak alışkanlıklarında olduğu gibi, Taba’da yiyeceğiniz yemekler de sebze ağırlıklı olacaktır. En çok tercih edilen yerel lezzet; pirinç, mercimek ve makarna ile hazırlanan “koshari”dir. “Ta’meyya” olarak da adlandırılan ve Türkiye’de aşina olduğumuz bir tür nohut yemeği olan falafelin orijinalini burada yemek mümkündür.

Popüler restoranlar

Chez Pascal:Romantik ve şık bir yer arayanlar Chez Pascal’ı tercih edebilirler. Taba’da çok fazla bulunmayan deniz ürünlerini burada bulmak mümkündür.

Castle Zaman:Uçurumun kenarında yer alan kale içerisindeki bu restoranda güzel manzaranın tadını çıkarırken yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Bahşiş

Taba restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Taba’da Alışveriş

Küçük bir şehir olan Taba’da alışveriş için çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Otobüs garı çevresinde ve Taba Müzesi’nde yöreye özgü hediyelik eşyalar bulmak mümkündür. Bunlar arasında piramit ya da sfenks bibloları olduğu gibi, yöresel desenlerle süslenmiş yastık kılıfları, kilimler ve örtüler de sıralanabilir.

Taba Gece Hayatı

Turistler için Taba’da gece hayatı daha çok otel bölgesinde canlı olmaktadır. Otel restoranlarında yenebilecek güzel bir akşam yemeğinin yanı sıra, yine bazı otellerin kapalı ya da açık alanlarda kurduğu disko ve barlara gidilebilir.

Taba Resmi Tatiller

Mısırlı Hristiyanlar için Noel Günü (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sina Özgürlük Günü (25 Nisan)

Mısırlı Hristiyanlar için Paskalya (1 Mayıs)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bahar Festivali (2 Mayıs)

30 Haziran Ayaklanması

Ramazan Bayramı (3 gün)

23 Temmuz Devrim Günü

Kurban Bayramı (4 gün)

Aşure Günü

Hz. Muhammed’in Doğumgünü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Taba İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 180

Polis: 122

Taba Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir. 20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulamasının, 2013 yılından itibaren geçerliliği kalmamıştır.

Taba Türkiye Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT
Telefon: 00 20-2 279 78 400
Operatör: 00 20-2 279 78 410
Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)
[email protected]
http://kahire.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Mısır

Taba Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Taba şehrinin para birimi Mısır Lirası’dır. 1 TL yaklaşık 3 Mısır Lirası’na denk gelir.

Taba Resmi Dili

Taba’nın resmi dili, Mısır’ın ülke genelinde olduğu gibi Arapça’dır. Ancak Mısır Arapçası, Sa’idi Arapçası, Sudan Arapçası, Domari, Nobiin ya da Beja gibi alt diller de duyulmaktadır.

Taba Saat Farkı

Mısır’da (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Mısır’da saat 16.00 iken, Türkiye’de saat 17.00’dir.

Taba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.4oC
  • Şub 16.1oC
  • Mar 18.9oC
  • Nis 23.9oC
  • May 27.8oC
  • Haz 30.6oC
  • Tem 31.7oC
  • Agu 31.7oC
  • Eyl 29.4oC
  • Eki 26.1oC
  • Kas 20oC
  • Ara 16.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 700 / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Lirası (EGP) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün