Google+

Arama formu

Darüsselam Mutfağı

Darüsselam Mutfağı

Darüsselam’da her çeşit lezzetli yemeği bulmak mümkün. Çoğu ülkenin mutfağına da erişebilirsiniz, içerik açısından da sebze, et veya deniz ürünlerinden dilediğinizi tercih edebileceğiniz birçok restoran mevcut. Güney Asya ve Hint yemekleri oldukça popülerdir. Şehrin her yerinde yemek yiyecek yerler bulunurken, özellikle Zanaki Caddesi turistler tarafından tercih edilmektedir. Msasani Yarımadası’nda bulunan daha lüks ve seçkin restoranları tercih edebilirsiniz. Eğer Hint mutfağına meraklıysanız, denemek istiyorsanız ya da sebze ağırlıklı ve vejetaryen yemekleri tercih ediyorsanız Anghiti adlı restoranı tercih etmek isteyebilirsiniz. Et ve sebze yemeklerini beraber yemekten hoşlanıyorsanız veya Etiyopya mutfağını denemek istiyorsanız Addis restoranını seçebilirsiniz. Darüsselam Namanga bölgesinde, Afrika kıtasının tek Hırvat yemekleri yapan restoranları da eğer Hırvat yemeklerini tercih ederseniz ya da bir yenilik isterseniz, denemek isteyebilirsiniz. Fast food tercih ederseniz de Independence veya Samora caddelerindeki yan yana dizilmiş restoranları seçebilirsiniz.

Darüsselam ve Tanzanya’nın yöresel yemeklerini de tatmak isteyebilirsiniz. Bunlardan biri mtori yemeğidir, bu bir çeşit çorbadır. Mtori, kırmızı et ya da tavuk ile yemeklerde kullanılan bir çeşit muz ile yapılmaktadır. Geleneksel yemeklerde çoğunlukla pilav, et yemeği ve sebzeler beraber sunulur. Yemeklerin yanında çapati denilen ekmekleri tatmanız ve etli pilavlarını yemeniz tavsiye edilir. Chipsi mayai ise cipsli omlet anlamına gelir; patates, yumurta, soğan ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Mandazi ise Tanzanya’nın donut tatlısı olarak da bilinen bir tatlıdır. En temel haliyle un, şeker, maya ve süt kullanılır; ancak birazcık daha tatlılık ve aroma vermesi için Hindistan cevizi sütü ile yapılanları ya da yer fıstığı konularak yapılanları da vardır.

Tanzanya’da kahvaltılarda geleneksel meyvelerle donatılmış bir sofra bulursunuz, tropikal meyveleri diğer öğünlerde de tüketebilirsiniz. Hatta sıcak yemeklerin içinde de bazı muz çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Hint Okyanusu kıyısında bulunduğu için çokça deniz ürününe taze ulaşabilirsiniz; bunun için restoranları ya da balık pazarını tercih edebilirsiniz. Sokak satıcılarından yemek yemeniz pek tavsiye edilmez, eğer meyve alırsanız da iyice yıkayıp soyarak tüketmelisiniz. Ancak şehir merkezindeki restoranlara da esnaf lokantası tarzı restoranlara da güvenebilirsiniz.