Tataristan Mutfağı

Her ne kadar Rusya Federasyonu’na bağlı olsa da Tatar mutfağı Orta Avrupa ve Türk mutfağından çokça izler taşımaktadır. Hamur işi ve et tüketiminin oldukça yaygın olduğu ülkede geleneksel yemeklerin başında gubayda gelir. Bir tatlı çeşidi olan gubayda bohça şeklinde bir hamurun içinde pirinç, lor peyniri ve kuru üzüm karışımı konularak hazırlanmaktadır. Pelmeni adını verdikleri diğer yemekleri ise mantıyı andırmaktadır. Rus usulü mantı diye tarif edilebilecek bu yemek kemik suyunda haşlanarak hazırlanır. Sunumunda ise sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı salça kullanılır.

At etinin tüketildiği Tataristan’da at yahnisi ülke mutfağının olmazsa olmaz yemekleri arasındadır. Bulgar pilavı olarak da bilinen pilavlarını havuç, bezelye, mısır ve kırmızı tatlıbiberle hazırlayan Tatarların bir diğer geleneksel yemeği çakçak ise ince şeritler halinde kesilen hamurun şekere bulanıp yağda kızartılmasıyla hazırlanmaktadır.

Ülkede et çok ucuz olduğu için hemen her yemeğe bolca karıştırılmaktadır. Ayrıca kuru kayısı da en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Ülkenin yerel içeceği ise qatiq adını verdikleri fermente edilmiş süttür.