Koh Samui Gezilecek Yerler

Tayland’ın Phuket’ten sonra en popüler adası olan Koh Samui yıl içinde bir milyondan fazla turisti ağırlayan tropikal bir adadır. Turizm etkinliğini borçlu olduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra birbirinden ilginç destinasyonlara sahiptir.

Koh Samui’de yapılacak şeyler ve gezilecek yerler listesi bir hayli değişik ve ilginçtir. Adada Mumyalanmış Keşiş’ten çekici Na Muang Şelaleleri’ne birçok destinasyon bulunmaktadır. Dini manzaralarla ve mimariyle ilgilenenler için Gizli Buda Bahçesi ve etkileyici günbatımıyla Büyük Buda ziyaretçileri etkileyen yerlerdendir. Ang Thong Ulusal Deniz Parkı, balıkçı kasabası Samui, Hin Ta ve Hin Yai Kayaları, Koh Tao, Wat Plai Laem vemuhteşem Maenam Beach’i yazımızda okuyabileceksiniz. Koh Samui’de gezilip görülmesi gereken yerler hakkında, yazımızın bu bölümü okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Ang Thong Ulusal Deniz Parkı

ang-thong-national-marine-park.jpg

Ang Thong, Tayland Körfezi’ndeki 42 adadan oluşan tertemiz bir takımadadır. Burası, kireçtaşı dağları, büyük ormanlar, beyaz kumlu plajlar, şelaleler, göller ve keşfedilmeyi bekleyen gizli koylar barındıran harika bir destinasyondur. Çok çeşitli egzotik yaban hayatına ve deniz canlılarına rastlayacağınız burada şnorkelle yüzebilir, doğa yürüyüşü yapabilir, kanoya binebilir ve dalış yapabilirsiniz. Ang Thong’un ziyaretçileri genellikle günü birlik gezilere katılan turistlerden oluşur. Koh Samui’den 28 kilometre uzaklıktaki bu alana tekneler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Eğer gece kalmak istiyorsanız Koh Wua Ta Lap’taki bungalovlar ve kamp çadırları en iyi seçeneklerdir. Parkın genel merkezi şirin bir restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Ang Thong, sürekli artan ziyaretçi sayısına rağmen kartpostal görüntülerini aratmayan tropikal bir cennettir.

Büyük Buda

big-buddha-temple-3404876_960_720.jpg

Büyük Buda Tapınağı, Koh Samui’nin kuzeydoğu köşesindeki küçük bir kayalık üzerinde görkemli bir şekilde oturmaktadır. Yerel dilde Wat Phra Yai olarak bilinen Buda heykeli 1972 yılında yapılmış ve adanın en popüler cazibe merkezlerinden biridir. 12 metrelik bu tapınağa, ana adaya bağlanan bir geçit ile ulaşılır. Birkaç kilometre uzaktan görülen bu heykel Samui’ye gelenlerin uçakta gördükleri ilk manzaradır. Buda’nın aydınlanma yolculuğunu tasvir eden bu heykelde şeytanın ve tehlikelerinin meditasyon yaparak uzaklaştırıldığı bir figürü görebilirsiniz. Heykelin bu duruşu kararlılık, saflık ve aydınlanma sembolüdür. Özellikle günbatımında altın sarısı renginin daha belirgin hale geldiği Büyük Buda, fotoğraf çekmeyi seven turistler için adadaki en güzel yerlerden biridir. Adaya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biridir.

Fisherman’s Village Samui

Island-Shopping-Koh-Samui-Walking-Streets.jpg

Samui balıkçı köyü, butik mağazalara, popüler restoranlara, rüstik binalara ve otellerin sıralandığı dar sahil yoluna sahip eski şehir bölgesidir. Bophut’ta yer alan köy, her cuma günü pazar alanı haline gelir ve inanılmaz çeşitlilikteki ürünleriyle canlı bir atmosfere bürünür. Bophut Plajı’nın bu eski kısmı adını eskiden burada yaşayan balıkçı topluluğundan alır. Ana iskelenin çökmesiyle yakın tarihte balıkçılar buradan ayrılmışlardır ancak yine de eski ahşap atölyelerinin varlığı, dar sokakları ve köyün büyüleyici eski görünümüyle mükemmel bir atmosfere sahiptir. Özellikle alacakaranlığın yarı ışığında çarpıcı manzaralara sahip olan ana yolu pitoresk bir görüntüye sahiptir. Turistlerin cazibe merkezi olan bu köyde, sevdiklerinize birbirinden güzel hediyeler alabilir güzel manzaralı restoranlarda lezzetli Tay yemekleri yiyebilirsiniz.

Hin Ta ve Hin Yai Kayaları

shutterstock_261497951.jpg

Hin Ta ve Hin Yai, Koh Samui’nin güney sahilinde yer alan büyüleyici kaya oluşumlarıdır. Yıllar önce yerliler tarafından keşfedildiğinden beri merak kaynağı olmuştur. Sanat genellikle doğayı taklit eder; ancak nadir de olsa doğanın da sanatı taklit ettiğini görebiliriz. Büyükbaba (ta) ve büyükanne (yai) olarak bilinen bu kayaçlar, erkek ve dişi genital bölgeleri gibi görünür. Lamaive Hua Thanon arasındaki kayalık sahil şeridinde yer alan bu ilginç kayalar görülmeye değer yerlerdendir. Bu olağandışı manzaranın en ilgi çekici yanı ise nasıl oluştuğuna dair efsanelerdir. Hin Ta ve Hin Yai efsanesi kayanın yakınlarındaki bir tabelada anlatılan umutla renklenen bir trajedinin hikâyesidir. Burası harikalar fotoğraflar çekebileceğiniz tertemiz bir denize sahiptir.

Koh Tao

koh-tao-463371_960_720.jpg

Kaplumbağa Adası anlamına gelen ve ismini sonuna kadar hak eden Koh Tao, Tayland’daki popüler tüplü dalış destinasyonlarındandır. 21 kilometrekarelik tepelik bir adada bulunan mükemmel beyaz kumlu plajlar, Tayland Körfezi’nin berrak suları ile çevrilidir. Burası canlı mercan resifleri ve kaplumbağalar dâhil olmak üzere heyecan verici birçok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Koh Samui’nin 55 kilometre kuzeyinde yer alan bu ada, 1980 yılında keşfedilmiş ve oldukça ünlenmiş bir yerdir. Düşük fiyatlı hosteller, plaj bungalovları ve lüks otelleriyle konaklama imkânı da sunan bu adayı mutlaka görmelisiniz. Tropik ada hayatını deneyimlemek ve kargaşadan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız, siz de kaplumbağa görünümlü ada Koh Tao’yu ziyaret edebilirsiniz.

Wat Plai Laem

temple-3337927_960_720.jpg

Wat Plai Laem, Samui’nin kuzeydoğu kıyısında yer alan bir Budist tapınağıdır. Burada merhamet tanrıçası Guanyin’in 18 kollu beyaz heykeli bulunmaktadır. Büyük Buda Tapınağı’na oldukça yakın olan Wat Plai Laem, ziyaretçilerine Çin-Tay inançlarının yanı sıra Budizm temalı sanat ve mimarlık manzaraları sunmaktadır. Burası hâlâ aktif bir tapınaktır. Adanmışların Buda’ya saygılarını göstermek için günlük olarak ziyaret ettiği bu tapınakta, birçok heykel ve duvar resmi bulunmaktadır. Burayı ziyaret ettiğinizde sükûnet duygusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Wat Plai Laem balıklarla dolu bir gölle çevrilidir. Eğer tapınağa bağış yaparsanız balıkları beslemek için bir torba yiyecek alabilirsiniz. Koh Samui’deki güçlü Çin mirasının bir vitrini olan bu tapınak Tayland’ın önde gelen sanatçılarından Jarit Phumdonming tarafından yapılmıştır.

Na Muang Şelaleleri

23856_og_1.jpeg

İki katmandan oluşan ve görkemli bir şekilde akan Na Muang Şelaleleri, Koh Samui Adası’nın güzelliklerinin yalnızca plajlarla sınırlı olmadığını göstermektedir. Nathon Körfezi’nin yaklaşık 12 kilometre güneydoğusunda yer alan bu şelalelere, bir yürüyüş yolu ile ulaşılmaktadır. İlk şelale olan Na Muang 1, sıcaklardan kaçmak için serin bir atmosfer sağlayan şirin bir havuza dökülmektedir. Yaklaşık 30 dakikalık bir yokuşlu yolculuktan sonra ise daha küçük ama davetkâr bir şelale olan Na Muang 2’ye ulaşırsınız. Kayalara düşen mor renkli gölgelerden dolayı Mor Şelaleler olarak da bilinen Na Muang’ın döküldüğü havuzlarda yüzebilirsiniz. Burayı ziyaret etmek için en uygun dönem yağışların bolca olduğu ekim ve kasım aylarıdır.

Gizli Buda Bahçesi

23797_og_1.jpeg

Gizli Buda Bahçesi, Koh Samui’nin iç kesimlerindeki tepelerde gizlenmiştir ve yemyeşil ormanların arasında yer alır. Burası sıra dışı bir heykel koleksiyonu sunar. Bu bahçe, ailesinin yeşil arazisi etrafında heykel ve tapınaklar yapan Samuili meyve çiftçisi Nim Thongsuk’un eseridir. 1976 yılında yapılmaya başlanan bu yer sürekli geliştirilmiştir. Sihirli Bahçe olarak da bilinen bu alanda Budizm kültürünü yansıtan birbirinden değişik figürleri görebilirsiniz. Bahçeye giden yolların ve tepeden görünen adanın manzarası için bile gidilmeye değer yerlerdendir. Tar Nim Şelalesi’nin zirvesinde yer alan gizli bahçe fotoğrafçılar için olağanüstü manzaralar sunar. Gizli Buda Bahçesi’ne giriş için kişi başı 80 baht ücret ödemeniz gerekmektedir, bahçenin bu ücrete değeceğine emin olabilirsiniz.

Mumyalanmış Keşiş

23909_og_1.jpeg

Sıra dışı bir manzara olan Mumyalanmış Keşiş, Budizm ve Tay kültürüne dair eşsiz bir bakış açısı sunmaktadır. Wat Khunaram’da yer alan mumyanın hikâyesi 1973 yılında başlıyor. Bu yılda ölen Luong Pordaeng isimli keşişin mumyası cam bir fanusun içinde meditasyon pozisyonunda durmaktadır. Bazı ziyaretçiler için ölü bir insanı karşılarında görmek şok edici bir manzara olabilir ancak Taylandlılar için bu üzerinde düşünülecek bir şeydir. Ölüm korkusundan bir hayli uzak olan Budist Taylandlılar için ölüm, daha güzel bir yerde yeniden doğmak için bir fırsat olarak görülüyor. Koh Samui’de başka mumya keşişler de vardır ancak Loung Pordaeng bunlar arasında en saygı duyulanıdır. Bu mumyayı her gün ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretler ücretsizdir.

Maenam Beach

teaser.jpeg.jpg

Koh Samui’nin en popüler dört plajından biri olan Maenam en çok ziyaret edilen bölgelerdendir. Özellikle düşük bütçeli tatilcilerin toplanma merkezi haline gelen Maenam Beach’te güzel manzaralara sahip onlarca ucuz otel bulunmaktadır. Bütçe dostu bungalovlar da sahilde konaklamak için harika alternatiflerdir. Maenam’da Tay mutfağının eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar bulunduğu gibi çok sayıda alışveriş noktası da mevcuttur. Palmiye ağaçlarıyla bezenmiş temiz bir sahil arayışındaysanız burası aradığınız yer olabilir. Maenam gece hayatına renk katan mekânlarıyla da ünlü bir yerdir. Burada bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Maenam Walking Street’te birkaç yüz metre boyunca sıralanmış alışveriş dükkânlarını gezebilir, hediyelik eşyadan taze meyvelere birçok ürünü elde edebilirsiniz.