Thassos Adası Mutfağı

greek-food-melbourne.jpg

Ege yemekleri, Yunan mezeleri, zeytinyağlılar ve Yunan adalarının değişmeyen klasiği olan taze deniz ürünleri Thassos Adası mutfağının yapı taşları. Kış aylarında dağ köylerinde servis edilen biberli kabak, taze sebze ve otlarla hazırlanan “tatarka”, kabak çiçeği dolması, sarma, ince ince doğranan kabak dilimleriyle yapılan “pitarakia”, yöresel bir pişirme tekniğiyle hazırlanan balık yemeği “kalios gouna” ve feta peyniriyle yapılan “bouyourdi” adanın sevilen yemeklerinden bazıları.

Popüler restoranlar

Simi: Yıl boyunca açık olan Simi, Limenas’ın eski limanında bulunmaktadır. Şehrin en iyi balığı ve balık çorbası burada yapılır. Restoranda çocuk menüsü, güzel şaraplar ve baharatlı meze çeşitleri de mevcut.

Armeno: Adanın batısında, deniz kıyısında yer alan restoran bir aile işletmesidir. Filaktaki ailesi bahçelerinde yetiştirdikleri organik ürünleri restoranda hazırladıkları leziz yemeklerde kullanmaktadırlar.

Diğer restoranlar: Souvlaki Special, Taverna Grill Elena, Taverna Giatrou, Arhontissa Alyki, Piatsa Michalis, O Georgios, Taverna To Karanti, Psarotaverna To Limani, Kafeneio Tsiknas, Taverna Krambousa, Taverna Tarsanas.

Bahşiş

Thasos restoranlarında ortalama bahşiş miktarı, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesaba dahil edilir ancak buna rağmen toplam hesabın yüzde 5’i kadar bir tutarı bahşiş olarak bırakmak adettir.