Abant Mutfağı

Bolu ve çevresi tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra yemekleriyle de oldukça ünlü ve zengindir. Bolulu aşçıların ünü, padişah mutfaklarından Atatürk’ün mutfağına kadar uzanır. Günümüzde de ülkemizde olduğu kadar dünya mutfağında da büyük bir üne sahiptir.

Ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, nohutlu çorba, yayla çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, kedi batmaz, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, mengen pilavı, höşmerim, mengen kuzu güveç, kaşık atmaç, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı ve palize yöresel tatların başında gelir.

Popüler Restoranlar

Yarışkaşı Konağı: Bolu’da yemek yemek için sık tercih edilen bir yerdir. Kabaklı gözlemesi ile meşhurdur.

Hotel Yurdaer - Mutfak Sanatları Merkezi: Hünkar beğendi ya da ördek sarması gibi lezzetlerin öne çıktığı bir restorandır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.