Ağva Şehir İçi Ulaşım

agva-tekne-turu-728x728.jpg
 

Ağva içinde genel ulaşım araçları özel otomobiller veya taksiler değildir. Otomobille varmış olsanız bile Ağva gibi küçük bir kasabada otomobile ihtiyacınız olmaz. Nitekim Ağva’yı bu araçlarla keşfetmeniz pratik olmayacaktır. Ağva’nın güzelliklerini keşfetmeniz için öncelikle Göksu ve Yeşilçay derelerinde tekne, kano, deniz bisikleti ve sandallarla gezintiye çıkmanızı öneririz. Kendiniz bu araçları kiralayarak kullanabileceğiniz gibi yöreyi bilen rehberler eşliğinde grup gezilerine de çıkabilirsiniz. Sandal ve deniz bisikleti gibi araçları kiralamanız halinde diğer turistlerin ve turist gruplarının olduğu, kuytu olmayan yerlerde gezinmeyi unutmayınız.

Ağva’da mutlaka yapmanız gereken şey, ikinci olarak, bisiklet turuna çıkmanızdır. Çoğu turist hali hazırda bisikletiyle Ağva’ya gelir fakat orada bisiklet kiralamak da mümkündür ve oldukça pratiktir. Normal bisiklet kiralayabileceğiniz gibi çiftler için ikiz bisikletler de mevcuttur.

Son olarak Ağva’ya gitmişken mutlaka ama mutlaka yapmanız gereken bol bol yürümektir. Ağva’nın yürüyüş parkurlarında, çim üzerinde ve dere kenarlarında doğa yürüyüşlerine çıkmadan Ağva’dan dönmemelisiniz. Karadeniz’in bol oksijenini içinize çekmeden huzur dolu Ağva atmosferini solumadan şehre dönmeyiniz. Hazır yürüyorken mutlaka Ağva Feneri’ne de yürüyerek ulaşmayı deneyimleyiniz. Ağva’ya gittiğinizde civardaki köylere ve Ağva yakınlarındaki turistik noktalara mutlaka uğrayınız. Örneğin Saklı Göl kenarında kahvaltı etmeye arabanızla gidebilirsiniz. Hisar Tepe’deki kale kalıntısını veya Ocaklı Kale’yi görmeye de arabayla gidebilirsiniz. Ancak şelale ve mağaraları, ağlayan kaya ve gelin kayasını görmek için bir yere kadar arabayla gitseniz bile yola yürüyerek devam etmek durumunda olacağınızı hatırlatmak isteriz.