Bergama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lespergamon_ban_01.jpg

Bergama, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle dünyanın 999’uncu, Türkiye’nin 13’üncü ve İzmir’in ilk UNESCO Dünya Mirası’dır. Bergama’yı parşömenin anavatanı, eczacılığın babası Hekim Galenos’un kenti, İncil’de adı geçen Anadolu’daki yedi kiliseden birine ev sahipliği yapan kent gibi pek çok betimlemeye sahiptir. Dünyanın en dik tiyatrosuna sahip olması, 1937 yılından bu yana Türkiye’nin ilk yerel festivali Uluslararası Bergama Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla da bilinir.

Bergama, tarih boyunca Hitit, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir dünya kentidir. Bergama adı, antik dönemdeki Pergamon isminden gelmektedir. İlk çağda muhteşem abideleriyle büyük bir şehir ve Bergama Krallığı’nın merkezi olmasının yanı sıra; Ortaçağın önemli stratejik mevkii, Karesioğulları’nın ikinci başkenti ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli merkezlerindendir.

Hayli köklü bir tarihe ve kültüre sahip Bergama, günümüzde hala düzenlenen festivaller ve konserlerle kültürel alandaki etkisini sürdürmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=yaAQPfV2wx4