Google+

Bilecik’te Gezilecek Yerler

162110 Ağu 2016Lokasyon Detay

Bilecik’te Gezilecek Yerler

Geçmişi M.Ö. 3000 yılına dek uzanan Bilecik, antik çağlardan günümüze pek çok uygarlığın tarihi kalıntılarını barındırır. Osmanlı Devleti’nin doğduğu topraklarda, tam da bu sebeple, en çok Osmanlı Devleti’nin izleri görülür. Görülmeye değer tarihi mekanların ve doğal güzelliklerin bir kısmı şehir merkezinde bir kısmı da civar ilçelerde olduğundan, Bilecik’i bir günde gezmek mümkün değildir. Bilecik’te gezilecek önemli yerleri sizin için derledik.

Görülmesi gereken diğer yerler: Köprülü Mehmet Paşa Camii, Hamidiye Camii, Rüstem Paşa Camii, Çelebi Mehmet Camii, Kasım Paşa Camii, Kilise, Saat Kulesi, Dursun Fakıh Türbesi, Kuyulu Mescid, Taşhan, Atatürk Köşkü, Rüştiye Mektebi, Dar’ül Eytam, Karacalar Camii, Sofular Yaylası, Kamçı Yaylası.

Bilecik Müzesi Müdürlüğü

5510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bilecik Müzesi Müdürlüğü

1794 yılında jandarma binası olarak inşa edilen müze işgal yıllarında yıkıma uğramış; Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeniden yapılmıştır. Günümüze kadar sırasıyla adliye binası, hapishane ve müze olarak kullanılmıştır. Müzede, Roma ve Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere çeşitli dönemlere ait arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir. Sivil mimari örneklerinin sunulduğu panolar, yöresel kıyafetler, süs eşyaları, silahlar ve dahası teşhir salonlarında ziyaretçilerle buluşur. Roma ve Bizans döneminden kalan kalker sütün başlıkları, sütun kaideleri, mezar stelleri ve heykeller ise müze bahçesinde ve iç avlularda sergilenmektedir.

-

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi 

4210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi 

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan müze binasının geçmişi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Ön cephesindeki kemerli iki kapı, binanın çatısı ve ahşap işlemeleri ilk göze çarpan detaylar arasındadır. Özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik eserler, el dokuma kilim ve halılar, silahlar, ölçü ve tartı aletleri ile Yörüklere ait eşyalar müzede sergilenen eserlerden yalnızca birkaçıdır.

-

Ertuğrul Gazi Türbesi

1610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesindedir. Osman Gazi’nin 13. yüzyılın sonlarında yaptırdığı açık mezar, I. Mehmet’in emri ile türbe haline getirilmiştir. Üzeri kubbe örtülüdür ve altıgen planlıdır. Bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülü duvarları vardır. Girişte ve sandukanın bulunduğu odada dikdörtgen pencereler bulunur.

-

Şeyh Edebali Türbesi

4510 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak tanınan Şeyh Edebali’nin türbesi Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Orijinal kubbe işgal yıllarında tahrip olduğundan, türbenin üzeri kiremit çatı ile örtülmüştür. Şeyh Edebali ve yakınlarının bulunduğu odada yedi büyük, dört küçük sanduka vardır. Bu odanın tavanı, kubbeli bölümden farklı olarak, dikdörtgen biçimindedir. Türbenin içinde mescit ve misafirhane olarak kullanılan iki oda daha bulunur.

-

Orhan Gazi Camii

3010 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Orhan Gazi Camii

Şeyh Edebali Türbesi’ne 50 metre uzaklıkta bulunur. Kubbesi restore edilirken kurşunla kaplandığından, Kurşunlu Camii olarak da bilinir. Minaresinin cami binasından 30 metre uzaktaki bir kayanın üzerinde

bulunması, Orhan Gazi Camii’yi diğer camilerden ayıran en belirgin özelliktir.

-

Metristepe Zafer Anıtı

10010 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Metristepe Zafer Anıtı

Atatürk’ün “Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz” sözünün tarihe yazıldığı yer, Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki Metristepe’dir. I. ve II. İnönü Savaşları’nın gerçekleştiği bu alanda yapılan anıt 24 metre yüksekliğindedir. Anıtın üzerinde savaşa katılan komutanlar ve birlikler hakkında bilgiler bulunur.

-

İnönü Şehitliği

7110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitlerini Anma Günü, her yıl 1 Nisan’da İnönü Şehitliği’nde düzenlenir. Bozüyük’e 6 kilometre uzaklıktaki şehitliğin etrafı çam ve köknar ağaçları ile çevrilidir. Şehit mezarlarının yanında mermerden bir nişan taşı vardır.

-

Merdivenli Kaya

1810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Merdivenli Kaya 

M.S. 2-3. yüzyıllara ait olan ve 2009 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen Merdivenli Kaya, Bilecik merkeze bağlı Vezirhan beldesinde, kayalık ve ağaçlık bir alanda yer almaktadır. Ana kaya üzerine yontularak işlenmiş 8,30 metre uzunluğunda 4,40 metre genişliğinde 15 merdivenli basamaklardan oluşur.

-

Kömürsu Yaylası

2710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kömürsu Yaylası 

Bozüyük ilçesine 28 kilometre uzaklıkta bulunan Kömürsü Yaylası, Bilecik’in en önemli ve en ünlü yaylasıdır. 1.700 metre yükseklikte bulunan 90 hektarlık alanda köknar, karaçam, kayın, ardıç ve titrek kavak ağaçları, türlü çiçekler ve çimenlerle kaplı bir bitki örtüsü vardır.

-

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

2310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

17. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 3008 metrekarelik bir alana taş ve tuğla ile inşa edilen kervansaray, simetrik ve dikdörtgen planlıdır. İç mimarisi ortada at ve arabaların, iki yanda da yolcuların konaklayabileceği şekildedir. 1912 yılında çatısı yıkıldıktan sonra uzun yıllar unutulmuştur. 2007 yılında restorasyon çalışmaları başlamıştır.

-

Bilecik ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-