Google+

Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

174124 Kas 2015Lokasyon Detay

"Karadeniz'in yeşil cenneti"

Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
yazarlikyazilimi.meb.gov.tr

Bolu, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan kır ve şehir nüfusuyla birlikte 177,855 kişilik nüfusa sahip bir şehirdir. Bizans döneminde ismi Claudiopolis olan kentin geçmişi M.Ö 2000 yılına dayanmaktadır. Hitit Krallığı'nın önemli kentlerinden biri olan Bolu'ya M.Ö 500 yılında Bithynia Krallığı sahip olmuştur. Türkmenlerin 11. yüzyılda bölgeye yerleşmesiyle birlikte kente 'Boli' ismi verilmiş ve Osmanlı döneminde Bolu olarak anılmaya başlanmıştır.

Günümüzde doğa turizmiyle oldukça ilgi gören kent, ulaşım olanaklarıyla da cazip hale gelmiştir. Bolu'nun yerel ekonomisi geniş Karadeniz ormanları sayesinde ormancılığa ve el sanatlarına bağlıdır. Şehirde bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesi sayesinde öğrencilerin de barındığı kent her geçen gün canlılık kazanmakta.

Bolu, tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turizm etkinliğini artırmış bir kent. Neredeyse kusursuz bir kayak pistine sahip olan Bolu'da turistlerin vakit geçireceği birçok alan var. Bolu Dağı dağcılık turizmini ön plana çıkarırken, muhteşem manzarasıyla Abant Gölü en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Bolu'ya geldiğinizde tarihi camileri, hanları, hamamları ve kaleleri ziyaret edebilirsiniz. Turizm yelpazesi son derece geniş olan kent av turizmi ve kültür turizmiyle de ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Tanıtıcı Video:
 

 

Bolu ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-