Burgazada Mutfağı

s-5ebbef3cf66a83ee08b21609ebbb681e3ef5587f.webp

Burgazada’ya piknik için hazırlıklı gelmediyseniz ve karnınız acıktıysa başta balık lokantaları olmak üzere onlarca restoran sizi bekliyor olacak. Daha adaya adımınızı atar atmaz sahilde peşi sıra dizilmiş balık lokantalarını göreceksiniz. Bu lokantalarda çeşit çeşit balık yiyebileceğiniz gibi kebaptan pideye, köfteden dolmaya kadar dilediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Tüm zeytinyağlı yemek çeşitlerini bulabileceğiniz bu lokantalarda dilerseniz midye, kokoreç de yiyebilirsiniz. Rakı-balık sofrası istediğiniz bir akşam ana yemek öncesi dilediğiniz her mezeyi de bulmanız mümkün olacaktır. Sahildeki bu lokantaların çoğunda akşam canlı müzik dinleyebilecek, şarkılara eşlik ederek dost meclisinde hoşça vakit geçireceksiniz. Burgazada’daki bazı otellerin kendilerine ait restoranlarında da akşam yemeği yiyebileceğinizi hatırlatırız. Adanın batısında yer alan Kalpazankaya Lokantası ise Burgazada’nın en ünlü lokantasıdır ve köftesi başta olmak üzere tüm yemekleri sahip oldukları şöhreti hak eder. Lokantanın bulunduğu yerden göreceğiniz manzaraya ise doyum olmaz.

Burgazada’ya iner inmez hemen iskelenin karşısında konumlanan patiseriler adanın en ünlü, en cıvıl cıvıl duraklarındandır. Kendinize bir sandalye bulamasanız dahi bu pastanelere uğramadan ve buranın meşhur börek ve pastalarından yemeden dönmeyiniz.

Burgazada’nın huzur dolu atmosferinde, nefis lezzetlerle dolu bir kahvaltı keyfi de sizi bekliyor olacak. Burgazada’da göreceğiniz her kafe ve çay bahçesi kahvaltı hizmeti verir. Ada içerisinde deniz kıyısına yakın birçok lokantada da kahvaltı servisi bulunur ve açık büfe kahvaltı fiyatları 15 ile 25 TL arası değişir.