Büyükada Ada İçi Ulaşım


Büyükada’da kamu hizmeti için kullanılan ve belediyeye ait olan araçlar haricinde motorlu taşıt yasaktır. Bu yüzden adada ulaşım için çok yoğun olarak faytonlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ada sakinleri ve turistler kendilerine ait bisikletlerini kullanıyor veya bisiklet kiralıyorlar. Adayı hakkını vererek keşfetmeniz için size tavsiyemiz ise yaya kalmanızdır. İster adanın en tepe noktasındaki Aya Yorgi Kilisesi’ne çıkmak için ister plajlara gitmek için yürümenizi tavsiye ederiz.

Büyükada’nın İstanbul’a değil açık denize bakan tarafında bulunan meşhur Prenses Koyu’na ulaşmak ve orada denize girmek isterseniz vapur iskelesinin hemen yanında bulunan, özel işletmeye ait motorlara binebilir ve 10 dakika içinde adanın arkasındaki bu özel koya ulaşabilirsiniz. Ancak motor saatlerini önceden öğrenmenizi tavsiye ederiz. Zira sadece belli saatlerde gidiş-dönüş yapılmaktadır. Faytonla gitmeyi tercih ederseniz belli bir süre faytonla gittikten sonra karşınıza çıkan yokuş aşağı yolu atlar inemediği için bu yokuştan yaya olarak inmek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isteriz. Prenses Koyu plajı dışında adanın arka tarafında bulunan diğer koylara da motor hizmeti verilir. Öte yandan adanın koylarını bizzat keşfetmek isterseniz sandal kiralamanız da mümkündür.

Adaya vardığınızda bagajınız ağır ise iskelede yolculara taşıma hizmeti veren kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Ancak taşıma ücreti hakkında önceden anlaşmanızı tavsiye ederiz. Zira ücret kalacağınız otelin iskeleye uzaklığına göre değişecektir.