Google+

Arama formu

Çıralı’da Gezilecek Yerler

Çıralı’da Gezilecek Yerler

Kentin kalabalığından kaçmak isteyen herkesi kucaklayan Çıralı, muhteşem doğası, temiz denizi, konuklarını mitolojik dönemde geziye çıkaran efsaneleri, antik kentleri ve caretta caretta’larıyla hem sakin, hem de sıra dışı bir tatil seçeneği. Köy içinde araç kiralayabilir ya da tekne turlarına çıkabilirsiniz.

 

 

Olympos

Olimpos’un Tarihi

Olimpos ya da Olympos’un kuruluşu, Helenistik Dönem’e rastlamaktadır. MÖ 300’lerde inşa edilmeye başlanan Olimpos, eski Yunancada “Ulu Dağ” anlamına gelmektedir. Olimpos ismi, dünyada 20’den fazla dağ ve tepeye verilmiştir. Yunanistan’ın kuzeydoğusunda bulunan, eski Yunan tanrılarının evi sayılan Thessalian Tepesi, en ünlü Olimpos Tepesi’dir.

Olympos

Likya’nın en önde gelen yerleşimlerinden biri olan Olimpos’a Likya’nın MÖ 167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde rastlanmaktadır. Büyük İskender’in fetihlere başladığı ilk yıllarda, Olimpos’a yakın liman şehri Phaselis’te kış mevsimini geçirdiği bilinmektedir. Olimpos, Phaselis’ten sonra gelen ikinci önemli liman kentidir. Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlaşmaya başladığı dönemde piskoposa ev sahipliği yapan Olimpos, MÖ 1. yüzyıldan itibaren korsanların saldırılarına maruz kalması sebebiyle önemini yitirmeye başlamış ve sakinleri şehri yavaş yavaş terk etmiştir. 11. ve 12. yüzyıllarda Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şövalyeleri tarafında yeniden inşa edilen kent, Haçlı Seferleri döneminde ticaret limanı işlevi görmüştür.

Antik kentin günümüze kadar ulaşmış olan kalıntıları orman içinde yer almaktadır. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait bu kalıntıların büyük kısmı ağaç ve çalılarla örtülmüş bir haldedir. Kalıntılar arasında en çok dikkat çeken Kaptan Eudomus’un Lahiti Antalya Müzesi’nin kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmıştır.

Olimpos’un ortasından geçen dere, kenti ikiye ayırmaktadır. Kentin akropolü, mezarların üzerinde bulunan yüksek tepede yer almaktadır. Buradaki kalıntılar, Orta Çağ’da kaleye dönüştürülmüş surlara aittir. Ören yerindeki Roma dönemi tiyatrosu, bazilika ve hamam görülebilecek ilgi çekici yapılar arasında sayılabilir.

Olimpos Nerededir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinde, Antalya ilinde yer alan Olimpos, şehrin güney sahillerinde yer almaktadır. Beydağları - Olimpos Millî Parkı sınırları içinde yer alan Olimpos, Antalya şehir merkezine yaklaşık 85, Kemer’e ise 28 kilometre mesafededir.

Olimpos’a Nasıl Gidilir?

Antalya’ya Türkiye’nin birçok noktasından ulaşım sağlamak mümkündür. Antalya’dan Olimpos’a gelmek için ise yaz aylarında hizmet veren minibüslerden faydalanılabilmektedir. Antalya Otogarı’ndan Kumluca-Fethiye yönüne giden otobüs ve minibüsler Olimpos kavşağına kadar götürmektedir. Bu noktadan binilecek minibüsler, kıyı şeridine kadar inmektedir.

Özel araç ile Olimpos’a ulaşmak için ise Antalya-Kumluca kara yolu kullanılmaktadır. Antalya’dan Kemer istikametine doğru gidilirken, Kemer ve Tekirova geçildikten sonra Çıralı ve daha sonra Olimpos tabelaları gelmektedir. Antalya kent merkezi ile Olimpos arası 85 kilometredir. Bu yolun 74 kilometresi ana yol, 11 kilometresi ise ara yoldur. Özel araç ile bu yolculuk süresi        1 saat 30 dakika sürmektedir. Aynı yol otobüs ve minibüs aktarmalarıyla yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Olimpos’ta Görülecek Yerler

Olimpos Antik Kenti’ni, deniz tarafındaki güney girişinden gezmeye başlandığı zaman, sağ taraftaki dik yamaçta bulunan Akropol ve anıtsal mezar görülmektedir. Sol tarafta ise, dere yatağının üzerindeki Antik Dönem’den kalma tarihî köprü göze çarpmaktadır. Derenin karşı tarafında ise Bizans Dönemi’ne ait bazilika yer almaktadır. Geriye dönülüp patika izlendiği zaman, Roma tapınağı görülmektedir. Tapınakta heykel kaideleri bulunmaktadır. Patikanın ilerisi ise antik su yoluna açılmaktadır. Su yolunun sonunda anıtsal mezar ve iki adet kaya mezarı yer almaktadır. Yolun sonunda varılan tepe noktasındaki Akropol’den manzara tadını çıkarmak mümkündür.  

Olympos-1

Olimpos’un sahili de muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Fazla uzun olmayan kumsal, masmavi ve soğuk bir deniz suyu ile buluşmaktadır. Caretta caretta’ların yaşam alanlarından biri olan bu kumsal, nesli tükenmekte olan bu canlılara yakından tanık olma imkânı sunmaktadır.

Phaselis

Phaselis

Kemer İlçesi’nin Tekirova Beldesi idari sınırları içerisinde yer alan Phaselis Antik Kenti’ne Çıralı’dan da kolayca ulaşmak mümkündür. Antik Kent çok zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Şehrin M.Ö. 690’da Lokios tarafından kurulduğu söylenir. Phaselis'te yapılan çalışmalarla gün ışığına çıkarılan kalıntıların, büyük kısmı Roma döneminden kalanlardır. Bu kalıntılar arasında; liman, kale duvarları, Zeus Mabedi, Kral Antonius Caravella yolu ve 20 sıralı tiyatro bulunmaktadır.

Yanartaş

Yanartaş

Olympos’un sönmeyen ateşi… Antalya Çıralı’da  bulunan yanartaş,  adeta büyüleyici görüntüsüyle turist akınına uğramaktadır. Yanartaşı görmek için kısa süreli  bir tırmanış yapmanız gerekecektir. Yanartaş, adını doğal gaz  sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan almaktadır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler hiçbir zaman sönmez.

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi'ne konu olmuştur. Yunan Mitolojisi'ne göre efsane şu şekildedir: Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir. Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Khimaira 'nın bulunduğu yer Lykia'da Olympos (bugün Çıralı) kentinin arkasındaki Yanartaş diye gösterilir. Burada ilkçağda olduğu gibi bugün de dağdan doğal gazlar fışkırır ve bunlar kendiliğinden ya da bir kibritle tutuşturulup hiç durmadan yanar. Dağda yer yer yanan ateş denizden bile gözüküp gemicilere kılavuz olmaktadır.