İskenderun’da Alışveriş

shopping-cart-3250068__340.jpg

İskenderun dendiği zaman akıllara öncelikle zengin mutfağı ve bu mutfağa damgasını vurmuş, bu lezzetlerle karakterize olmuş bir takım yöresel ürünler akıllara gelmektedir. Eğer farklı kültürlere ait mutfakların lezzetlerini tatmayı ve bu şekilde yemekler yemeyi seven bir gezginseniz, bu bölgedeyken yediklerinizden pişman olmayacağınızı ve aklınızın yiyemediklerinizde kalacağını söyleyebiliriz. İşte tam da bu sebeptendir ki alışveriş konusunda ilk olarak hatıralık eşyalardan ziyade yöresel lezzetlerden neler alınabilir bunların üzerinde duracağız.

İskenderun yöresinin en ön planda olan lezzetlerinden birisi nardır. Nar ekşisi başta olmak üzere nardan yapılmış ürünler tercih listenizin başlarında yerini alabilir. Ayrıca bölgede sıklıkla tüketilen kuru sebzelerden de alıp kendi mutfaklarınızda bu ürünlerin lezzetini sürmeye devam edebilirsiniz. Ülkemizde bazı bölgeler bir takım sebeplerden dolayı meyve sebze kurutulamamaktadır ve bu yörelerde yaşayan ziyaretçilerdenseniz bu fırsatı değerlendirmenizde fayda olduğunu söyleyebiliriz. İplere dizilerek ya da yayılarak kurutulan patlıcan, biber, bamya ve bunlar gibi sebzeler kolaylıkla denenebilir. Ayrıca yörenin küflü çökelek, tuzluyoğurt gibi özgün ve lezzetli süt ürünleri de satın alabileceğiniz alternatiflerdendir. Keza ev yapımı biber ve domates salçaları da tercih edilebilir. Yine Hatay yöresinde meşhur olan, mis kokusu ve şifalı özellikleri ile defne sabunu da bu civardan satın alabileceğiniz doğal ürünlerden bir başkasıdır.

Tabii bu kadar üründen bahsetmişken baharatları es geçmek olmaz. Kurutulmuş ya da taze dağ kekiği, zahter, meyan kökü ve daha onlarca çeşit baharat da bölgede yetişen doğal ürünlerdendir. Tüm bu saydığımız ürünleri Ulu Camii Caddesi’nde yer alan Peynirciler Çarşısı’ndan bulabilirsiniz. Adı Peynirciler Çarşısı olsa da farklı dükkânlar da yer almaktadır. Ayrıca Uzun Çarşı da bu ürünleri temin edebileceğiniz yerlerdendir.

Tüm bunları sayıp künefeden bahsetmezsek olmaz. Yörede oldukça meşhur olan künefeyi gezinirken yiyebileceğiniz gibi, satın alıp yanınızda da götürebilirsiniz. Taşımak problem yaratacak olursa da birçok künefeci şehirlerarası gönderim de yapıyor zaten. Ayrıca ipek dokuma ürünler de ilçeden alabileceğiniz hediyeliklerin arasında yer almaktadır.