Pamukkale Mutfağı

1

Pamukkale Denizli Mutfağı'nın yöresel yemek türleri ve beslenme alışkanlıklarını sürdürmektedir. Kedi börülcesi çorbası,Mercimek çorbası,Domates çorbası, kuru börülce çorbası, Tarhana çorbası, ovmaç çorbası gibi yöreye özgü çorba türleri ile Pamukkale seyahatinizde karşılaşabilirsiniz. Et yemeklerinin başlıcaları ise tas kapaması, kumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, Tandır, kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembedir. Ege Mutfağının etkisi altındaki Denizli mutfağında tabi ki mutfak temelini sebzeli yemekler oluşturur. Özellikle patlıcandan yapılan yemekler oldukça çeşitlidir. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi bunların başında gelir. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası ise yörede sıkça yapılan salatalardır. 

Börek ve tatlı türlerinde de Ege Bölgesi özellikleri görülür. Yufka, şipit, bazdırma evlerde yapılan ekmeklere verilen isimlerdir. Yöredeki beslenme alışkanlıklarından biri de yatmadan önce yenen “yat geber ekmeği”dir. Kışın darı, kavurga, ceviz, kestane; yazın ege meyveleri, salatalık, kavun, karpuz sıkça tüketilir.

1934'ten beri üretilen ve ülke genelinde oldukça sevilen Zafer Gazozu ise bölgenin adeta simgesi haline gelmiştir. Efsaneleşmiş bu gazoza, pamukkale seyahatinizde de mutlaka yer vermelisiniz. 

Popüler restoranlar

Kayaş Restoran & Bar: Kale Mahallesi’nde bulunan ve bir aile işletmesi olan restoran leziz et yemekleri ile ünlü. Kahvaltı, öğle veya akşam yemeği için tercih edilebilir. Denizli’nin lezzetli şaraplarını denemek için de uğrayabilirsiniz.

White House Restoran: Pamukkale’nin merkezinde samimi ve temiz bir mekânda güzel yemekler yemek için tercih edilebilir.

Lamuko’s Lokanta: Kale Mahallesi’ndeki bu Uzakdoğu lokantası, Pamukkale’de farklı tatlar arayanlar için ideal.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.