Pamukkale’de Alışveriş

1

Pamukkale’nin merkezinde bulunan dükkân ve mağazalarda Denizli’nin dünyaca ünlü ev tekstil ürünlerini bulabilirsiniz. Buldan kumaşları ve giysileri, el yapımı toprak ve cam ürünler, Çalkarası üzümlerinden yapılan şaraplar, Pamukkale kartpostalları ve Denizli’nin simgesi olan horoz figürlü türlü objeler Pamukkale’den alabileceğiniz başlıca ürünler.

Denizli’nin en önemli sektörünün tekstil olduğunu bilmeyen yoktur. Ünleri dünyaya yayılmış havlu, bornoz ve örtülerde epey meşhur olan bölgede bu ürünleri bir arada bulabileceğiniz en önemli adres, Babadağlılar İşhanı'dır. Denizli’nin sembollerinden olan bu hanın vitrinleri renk renk tekstil ürünlerinden oluşur.

Pamukkale ve çevresinden alabileceğiniz yöresel ve ünlü ürünlerden biri de Buldan bezi. Buldan ilçesi evleri ve bezi ile meşhur bir yer. Burada yüzyıllardan beri Buldan bezi dokumacılığı ve işlemeciliği yapılıyor. Evlerde hala dokuma tezgahları mevcut. Rengârenk bezler ve bu bezlerden üretilen peştamal, örtü, elbise gibi ürünler oldukça popüler. Osman Bey döneminden itibaren kullanılan Buldan bezi, saray giyiminin vazgeçilmez hammadesi olmuş. Bezin sırrı ise boyama işleminde gizli; ceviz yaprağı, meyan kökü, mazı, defne, palamut, soğan kabuğu, kestane ve çehriden yapılan ‘yeminli boya’ ile boyanıyor. Bez ustaları boyama tekniğini ve yepılma şeklini saklı tutuyor. El tezgâhlarında peştamal, çarşaf, havlu, Buldan bükülü bezi, el bezi ve mendil haline gelen Buldan iplikleri, Buldan ilçesinde yeni sahiplerini bekliyor.

Denizli'nin önde olduğu sektörlerden biri de dericilik. Ülkemizdeki köse üretiminin yüzde 50’den fazlası burada yapılıyor. Babadan oğula sürdürülen geleneksel sektörün geçmişi, Türklerin Anadolu’yu yurt edindikleri 1071’li yıllardan sonra başlıyor. Günümüzde ise Acıpayam ilçesinin Yeşilyuva kasabasında, lokal insanlar deri sanatını ayakkabı üretimiyle devam ettiriyor. Burada neredeyse her evde bulunan küçük bir ayakkabı imalathanesi var. Ayrıca sanayileşme ile artırılan deri ayakkabı üretiminde de büyük bir paya sahip. Pamukkale seyahatiniz sırasında siz de özel üretim deri ayakkabıları satın alabilirsiniz. 

Pamukkale’ye giderseniz, bölgede yetişen Buldan Yenicekent, Çalkarası, Çal, Çivril, Güney, Acıpayam, Honaz, Baklan ve Bekilli üzümlerinden yapılan şaraplardan almayı sakın unutmayın. Bölgenin ılıman ikliminde yetişen üzümlerden yüzıllık geleneklerle yapılan şaraplar gerçekten denenmeyi hakediyor.

Denizli’nin tarihi ve turistik yerlerinden olan Tarihi Kaleiçi Çarşısı'nda kuyumculuk, bakırcılık, demircilik gibi geleneksel el sanatlarının üretim ve satışı yapılıyor. Kaleiçi’ndeki yerleşim 11’inci yüzyıla kadar gider. Selçuklular, Ladik, Germiyan, İnançoğulları beylikleri ile Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan bu çarşıyı mutlaka ziyaret ederek el yapımı hatıra eşyaları almalısınız.