Silifke’de Alışveriş

Silifke deyince akla ilk olarak Silifke Yoğurdu geliyor. Silifke yoğurdu artık global bir marka olmuş durumda. Ancak seyahatinizde tadabileceğiniz bu yöresel ürünü kendinizle getirmek hava sıcaklıklarına göre zor olabilir. Yoğurdun bozulma ve ekşime ihtimalini göz önüne alarak taşımanız gerekiyor. Silifke yoğurdu koyu kıvamı ve farklı lezzeti ile meşhur olmuş durumda. Bu lezzet farklılığı nereden geliyor dersiniz? Tabiki bu işin sırrı bir doğa harikası olan Toros Dağları'nda beslenen keçilerden elde edilen süttür. Bu süt yörede yoğurt yapımı için kullanılan özel süt çilisi kaplarında pişirilir. Sütün üstündeki köpükler sürekli olarak dağıtılarak karıştırılır. Pişen süte katılan yoğurt mayası ise kesinlikle özel bir maya olup yoğurda başka bir katkı maddesi eklenmez. Dünyaca ünlü Silifke yoğurdu Toroslardaki keçilerin sütünden yapıldığı için üretimi zor oldukça butik bir üründür. 
Silifke yoğurdunu taşımak sorun olabilir, bunun yerine Silifke'nin yoğurtlu lokumundan sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Mersin'in meşhur cezeryecilerinde bu lokumdan satılıyor. Fındıklı, fıstıklı, cevizli, sütlü, narlı, kivili cezeryelere ise hayır diyemeyeceksiniz. Cezerye sevenler Silifke'de Cezeryeci Kadir'e gitmeliler. Cezerye dışında arap kökenli bir tatlı olan kerebiç sadece bu bölgede yiyebileceğiniz diğer yiyecek. Cevizli, fıstıklı çeşitleri bulunan kerebiçin genellikle ramazan ayında popüleritesi artar. 
Silifke'nin haftanın belirli günlerinde kurulan yerel pazarlarından yöresel ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz gibi esnafları gezerek alışveriş yapabilirsiniz. Bunun dışında Silifke Gümüş Alışveriş Merkezi, Tony Silifke, 22 Salı Pazarı AVM Silifke deyince akla gelen en önemli çarşılardır.