Google+

Sivas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

174428 Ara 2015Lokasyon Detay

Sivas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sivas gezi rehberi ile, Anadolu'nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Sivas'ın tarihini ve doğal güzelliklerini anlatmaya başlıyoruz... Roma devrinde "Sebastia" adıyla bilinen Sivas'ın Roma İmparatorluğu zamanında inşa edildiği düşünülmektedir. Şehirle özdeşleşmiş olan Sivas Kalesi'nin de M. Ö. 2 binli yılların başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Sivas, İç Anadolu'da en çok Selçuklu dönemi eserine sahip olan kentlerden biridir. Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese ve Ulu Cami, Sivas'ta bulunan Selçuklu dönemi eserleridir. Tarihi ve doğal zenginlikleri ile dikkat çeken kentte birçok göl, vadi, yayla ve mesire alanı bulunmaktadır. Gürün Şuğul Vadisi, Sivas'ın önemli doğal zenginliklerinden biridir. Leylek, turna ve kızılbacak gibi kuluçkaya yatan kuşların bulunduğu Tödürge (Demiryurt) Gölü, "Koçhisar" adıyla da bilinen Hafik Gölü ve doğal yollarla meydana gelmiş bir göl olan Zara Tödürge Gölü, Sivas'ta bilinen en önemli göllerdir.

Sivas'ın doğal güzellikleri arasında önemli bir yer tutan yaylalar ise her mevsim farklı renklere bürünen büyüleyici manzaraları ile dikkat çekmektedir. Sivas'ın Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Eğriçimen Yaylası ve eşsiz doğa manzarası ile her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Başalağan Yaylası Sivas'ın önemli yaylalarına örnektir. 

Sivas'taki en önemli mesire yerleri ise İmranlı ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Koyunkaya Mesire Yeri ve Sivas halkının piknik yapmak için sık ziyaret ettiği Paşabahçe Mesire Alanı'dır. Koyunkaya Mesire Yeri, içinde bulunan dereleri ve çağlayanları ile ziyaretçilerine muazzam güzellikte bir doğa alanı sunmaktadır. Paşabahçe Mesire alanı ise içinde bulunan kafeler, lokantalar ve piknik alanları ile ziyaretçilerine çok çeşitli bir dinlence vaat etmektedir.

Sivas'ta tarihi öneme sahip olan birçok cami, kale, medrese, köprü, konak, kümbet ve kütüphane bulunmaktadır. Osmanlı döneminde, 3. Murat Han'ın veziri Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Kale Camii ve 1228 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılan Divriği Ulu Camii, Sivas'ta bulunan tarihi camilere örnektir.

Sivas'ta bulunan Divriği Kalesi ise; Sivas'la özdeşleşmiş tarihi öneme sahip bir kaledir. 1271 yılında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilen Şifaiye (Buruciye) Medresesi ise Anadolu'nun en önemli yapılarından biridir.

Sivas'ta tarihi öneme sahip diğer yapılar ise; Selçuklu döneminde inşa edilen Sivas Eğri Köprü, 1332 yılında yapılan Ahi Emir Ahmet Kümbeti ve 1908 yılında inşa edilen Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi'dir. 

Sivas tanıtım filmi için tıklayınız.

Sivas ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-