Turku İçi Ulaşım

Turku_Ferry_across_river_Aura.jpg

Turku’da toplu taşıma oldukça yaygındır ve neredeyse şehrin her köşesine ulaşımın mümkün olduğu bir ağ vardır. Ülke içinde her gün Auro Nehri’nin karşısına geçip dönen feribotlar mevcuttur. Ücretsiz olarak çalışan bu feribotlara bisikletinizle de binebilirsiniz. Sabah 06.15’te başlayan feribot seferleri akşam 09.00’a kadar devam etmektedir, yaz aylarında ise akşam saat 11.00’a kadar hizmet vermektedir.

Turku’da en çok tavsiye edilen dolaşma şekillerinden biri bisiklete binmektir. Ücretsiz bisiklet rotası haritalarından birini alıp şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Günlük bisiklet kirası yaklaşık 14 Euro civarında iken eğer haftalık kiralayacaksanız 63 Euro ödemeniz gerekmektedir. Eğer otobüsle seyahat edecekseniz şehrin merkezi Kauppatori’den başlayan otobüs hatlarına yönelebilirsiniz. İki saatlik kullanım hakkı tanıyan tek bilet ücretinin 3 Euro olduğu Turku’da 24 saatlik otobüs biletinin fiyatı ise 7.5 Euro’dur.

Ülke içi ulaşımda taksi kullanmak da elbette bir seçenek. Fakat Turku’da taksi biraz pahalı ve lüks bir ulaşım aracıdır. Şehir içinde en ideal dolaşma biçimi ise elbette yürümektir. En azından yaklaşık iki kilometrelik Kauppatori meydanını yürüyerek dolaşabilirsiniz.