Kherson İçi Ulaşım

7_134.jpg
 

Kherson’da şehir içi toplu taşıma ağı otobüsler, troleybüsler, minibüsler, tramvaylar ve taksilerden oluşur. Toplu taşıma araçları 06.00-01.00 saatleri arasında hizmet sağlamaktadır. Şehirde toplu taşıma ücretleri diğer her şey gibi oldukça ucuzdur.

Troleybüsler şehrin çevresinde bulunan daha dış bölgeler ile ulaşım sağlarken minibüs ve otobüsler şehir merkezinde daha yaygındır. Otobüs ve troleybüs fiyatları 1.25-3 Ukrayna grivnası arasında değişiklik gösterir. Minibüs fiyatları ise sabit değildir.

Şehirde taksi oldukça yaygın kullanılmaktadır. Taksi ücretleri de oldukça uygundur. Çoğu Avrupa şehrinde olan durumun aksine Kherson’da yolda gördüğünüz herhangi bir taksiyi durdurmanızda sakınca yoktur. Duraktan çağıracağınız taksilerle bir fark olmayacaktır. Ancak çoğu taksici kilometre kullanımına önem vermediği için binmeden önce fiyatı öğrenmelisiniz. Pazarlık yapmak da çoğu zaman işe yaramaktadır.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. 101 numaralı servis otobüsleri doğrudan şehir merkezine gelmektedir. Daha hızlı ve rahat bir ulaşım aracı tercih ederseniz havaalanı önünde bekleyen taksileri tercih edebilirsiniz. Havaalanı önünde sabah çok erken ve gece çok geç saatlerde taksi olmayabiliyor. Bu durumda havaalanı görevlilerinden birinden taksi çağırmasını isteyebilir yada şehrin en bilindik taksi firmaları olan RikoTaxi (+380 95 2776565), Econom (+380 93 9015815), Svitlofor (+380 50 3964055) isimli firmaları arayabilirsiniz.