Kherson’a Ne Zaman Gidilir?


 

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Kherson’da ılıman karasal iklim koşulları hakimdir. Ukrayna sınırları içerisindeki en sıcak bölgelerden birisidir. Kherson’ın iklim özellikleri Avrupa’nın merkezinde bulunan diğer şehirlere göre oldukça değişkendir. Her mevsim bol miktarda yağışın düştüğü şehirde kışlar oldukça soğuk, yazlar ise sıcak geçmektedir. Şehri ziyaret etmek için en uygun zaman hava sıcaklıklarının ortalama derecelerde geçtiği ve yağış miktarının daha az olduğu ilkbahar dönemidir.

Şehirde kış dönemi Aralık başından Mart başına kadar sürer. Kış oldukça düşük hava sıcaklıkları ile geçmektedir. Çoğu zaman kar yağışı, yağmur ve sis görülür. En soğuk ay Ocak ayıdır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -2 derecedir. Şehirde kışın sıcaklıklar -20 derecelerine kadar düşebilmektedir. Kışın geliyorsanız mutlaka soğuk havalara karşı özel olarak üretilmiş kıyafetler tercih etmelisiniz.

Yazlar, Haziran başından Eylül başına kadar sürer. Yaz dönemi nemli ve sıcak geçmektedir. Şehrin en çok yağış aldığı dönem, yaz dönemidir. Fırtınalara ve sise de rastlanmaktadır. Haziran en çok yağışın düştüğü aydır. Temmuz ise en sıcak geçen aydır. Ortalama sıcaklık 24 derecedir. Bazı senelerde yaz sıcaklıkları 35 dereceye kadar çıkabilmektedir.

Sonbahar, Eylül ayından Kasım ayının sonuna kadar sürer. Eylül ayı yazın etkisi ile sonbaharın kalan kısmına göre daha sıcak geçmektedir. Yağış oranı göreceli olarak daha az ve ortalama sıcaklık 20 derecedir. Eylül ayından sonra Ekim ve Kasım aylarında sıcaklık düşmeye başlar.

İlkbahar, Mart başından Mayıs sonuna kadar devam eder. Kışın etkisinden dolayı Mart ayları soğuk geçer. Bunun yanında senenin en kurak ve rüzgarlı ayıdır. Ortalama sıcaklık 11 derecedir. Nisan-Mayıs ayları ise ortalama sıcaklıklar 20 derece civarına çıkar.