Amman Mutfağı

DSCF3051.JPG

Ürdün mutfağı ağırlıklı olarak et ürünleri merkezli bir mutfaktır. Geleneksel yemeklerin neredeyse hepsinde et ve et ürünleri kullanılmaktadır. Ürdün kültüründe önemli bir yeri olan et yemekleri genellikle koyun ve tavuk eti ile yapılmaktadır. Çeşitli baharatlarla terbiye edilen etler genellikle ızgara ya da kebap şeklinde servis edilmektedir. Amman’da geleneksel yemeklerle hazırlanmış bir sofrada et yemekleri ana yemek olmakla beraber yanında çeşitli lezzetler bulunur. Bunların başında ise pilav ve lavaş şeklinde hazırlanmış ekmekler gelmektedir. Farklı baharatlarla hazırlanmış et yemekleri genellikle pilavların üzerine konularak servis edilir. Oldukça doyurucu besin değerlerine sahip olan bu yemekler turistler tarafından iştahla yenmektedir. Amman sokaklarındaki pek çok restoranın vitrininde şiş kebaplar görmeniz mümkün. Türk mutfağından aşina olduğumuz bu lezzetler Amman mutfağında da sıklıkla pişirilmektedir.

Amman seyahatiniz sırasında şehrin geleneksel yemeklerinin başında gelen shwarma’yı mutlaka denemelisiniz. Çeşitli baharatlarla terbiye edilmiş koyun eti lavaş ekmeğinin arasına konularak servis edilir. Yumuşacık pişimi sayesinde koyun etini tüketmek oldukça kolaydır.

Amman mutfağının bir diğer meşhur yemeği ise mansaf adı verilen yemektir. Bu yemek de koyun eti ile yapılmaktadır. Mansaf’ın shwarma’dan farkı lavaş ekmeği ile değil pilav ile servis edilmesidir. Bu kadar çok etin kullanıldığı Amman mutfağında vejetaryen yemek bulmak biraz zorlayıcı olmaktadır. Fakat bölgede Arap mutfağına ait falafel ve humus da çokça tüketilmektedir. Eğer vejetaryenseniz falafel ve humus tercih edebilirsiniz.

Bu lezzetli ana yemeklerin haricinde şehirde oldukça zengin bir tatlı kültürü de mevcuttur. Türk mutfağındaki tatlılardan çok farklı olmamakla birlikte şerbetli tatlıların ağırlığını görmek mümkündür. Özellikle baklava ve künefe Amman mutfağında oldukça meşhurdur. Seyahatiniz sırasında bu tatlılardan yiyerek Türk mutfağındaki baklava ve künefe ile karşılaştırma yapma imkânı elde edebilirsiniz.

Bahşiş kültürünün hâkim olduğu Amman’da hesabın %5’i oranında bahşiş bırakmanız makuldür.