Virginia Hakkında Temel Bilgiler

norfolk-1758195__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden biri olan Virginia eyaleti, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Ekonomiye tarım ve turizm ile oldukça fazla katkıda sağlamakta olup 8,5 milyon kişiyle ülkenin en kalabalık 12. eyaleti, yüz ölçümü bakımından ise 35. eyaletidir. Başkent Washington DC’ye yakınlığı sebebiyle oldukça önemli bir stratejik konuma sahiptir. ABD’de başkanlarından sekiz tanesinin doğduğu yer olmasından dolayı ‘Başkanların Anası’ lakabına sahiptir.

Devamını Oku

Virginia ile İlgili

Virginia Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesinde yer alan bir eyalettir. Doğuda Atlantik Okyanusu tarafından sınırlanan Virginia, kuzeyde ve doğuda Maryland, Washington DC ile komşudur. Kuzey Carolina ile güneyde, Tennessee ile güneybatıda komşudur. Batıda da Kentucky ve Batı Virginia tarafından sınırlandırılmıştır.

Virginia’ya Ne Zaman Gidilir?

mist-1563981__340.jpg

Virginia’nın nemli subtropikal iklim görülür. Yaz ayları çok yüksek sıcaklıklara sahipken, kış ayları da oldukça soğuk geçer. Yılda yaklaşık 35-40 günlük bir kasırga dönemine sahip olan eyaletin en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ise şubattır. En ideal seyahat dönemi ise mayıs ayının sonlarından eylül ayının başlarına kadar olan dönemdedir. Ancak daha serin bir hava ve daha uygun fiyatlar için nisan- mayıs arasını tercih edebilirsiniz.

Virginia’ya Nasıl Gidilir?

Richmond’da bulunan havaalanını kullanarak ve aktarma yaparak uçak ile Virginia’ya gidilebilir. Bir diğer seçenek de İstanbul’dan Washington DC’ye seferler yapan direkt uçuşları kullanmak ve Washington DC’den trenle Virginia’ya ulaşmak olacaktır.

Virginia  Mutfağı +

Virginia’da denenmesi gereken lezzetlerin başında renk renk ve çeşit çeşit görüntüleriyle dikkat çeken donutlar gelir. Özellikle kahveyle birlikte tüketilen bu yumuşak şekerli yiyecek, tatlıseverleri fazlasıyla memnun eder.

Açai Bowl’ ise hem sağlıklı hem hafif hem de lezzetli bir seçenektir. Meyveler, tahıllı ürünler, isteyenler için de çikolatalı ürünler ile iştah açıcı bir özelliği sahiptir.

Devamını Oku

Virginia’nın Festivalleri

kid-rock-89811__340.jpg

Virginia sahilleri her yıl oldukça fazla festival ve eğlenceye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar kendi aralarında müzik, sanat, yemek, film olarak başlıklara ayrılabilir. Yılın özellikle yaz döneminde çoğalan festivaller, özellikle turistlerin ziyaret zamanını belirlemeleri açısından önemli etkinliklerdir.

Devamını Oku

Virginia’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce'dir. Bunun yanı sıra Virginia’da İspanyolca yüzde 6,4 gibi yüksek bir orana sahiptir. Korece, Çince gibi dillerinde konuşulduğu eyalette diğer dillerin konuşulma yüzdesi 14,3’tür.

Virginia’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

Virginia’nın Ekonomisi

old-williamsburg-248355__340.jpg

Virginia, çalışmak için oldukça uygun bir eyalettir. Ekonomisinin çeşitli yerel kaynakları arasında askeri, tarım, ticaret ve hizmet sektörüdür. Aralık 2014’ten beri ülkenin en düşük işsizlik oranına sahip olan eyalet, ülkenin en hızlı gelişen ikinci kasabası olan Leesburg’a ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

 Virginia’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jambon, yer fıstığı, bira ve şarap geleneksel Virginia ürünlerine örnek verilebilir. Deniz tuzlu yer fıstığı, yerel halkın en çok tercih ettiği yer fıstığı çeşididir. Virginialı çiftçilerin ürettiği yer fıstığından yapılan bu ürün, hediyelik olarak alınabilecekler arasındadır.

Devamını Oku

Virginia’nın Kısa Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık on ikinci eyaleti olan Virginia’da İngilizlerin sömürgeleştirmesinden önce Çeroki, Chesapeake, Mattaponi, Moobs gibi Kızılderili kabileler varı. 1565 yılında İspanyol kaşifler bölgeye gittiklerinde kabileler orada yaşamaktaydı. Daha sonra kaşifler kendilerine katılmayı kabul eden 17 yaşındaki bir Powathan erkeğini alarak ona Don Luis adını verdiler ve birçok alanda eğitim görmesini sağladılar. Daha sonra sömürü için tekrar bölgeye gittiklerinde tercümanlık yapması için yanlarında götürdükleri Don Luis, kabilesine geri katıldı ve şef oldu. Misyonerleri öldürttü ve İspanyollar da onlara savaş açtı. Virginia’ya saldıran İspanyollar bazı kabile üyelerini astılar; ancak Don Luis’i ele geçiremediler. Bu başarısızlık sebebiyle bölgedeki İspanyol sömürge çabaları son buldu.

İngiltere tarafından sömürü haline gelen bölge ismini Kraliçe I. Elizabeth’ten almıştır. ‘Virgin (Bakire)’ lakabıyla anılan kraliçe 1584’te keşfedilen kıyılara Virginia denmesini istemiştir. Virginia 1861’de ABD’den ayrılmış ve İç Savaş dönemindeki önemli savaşlardan birçoğu bu eyaletin topraklarında yaşanmıştır. Kısa süreliğine bağımsız bir devlet olan Virginia 1870’te tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır.

Virginia’da İklim ve Hava Durumu

james-river-395229__340.jpg

Genel olarak nemli subtropikal iklime sahip olan Virginia’da, güney ve doğu bölgelerine giderken artan sıcak ve nem oldukça fazla hissedilir. Atlantik Okyanusu etkisini özellikle doğu ve güneydoğu kıyılarında gösterir. Hatta kasırgalardan en çok etkilenen körfez Cheasepeake Körfezi’dir. Bu körfez eyaletin doğusunda yer alır. Yaz ve kış arasında oldukça yüksek sıcaklık farkları bulunan Virginia’da yıllık ortalama 35-40 günlük bir kasırga faaliyeti raporu vardır.

Virginia’da Din ve İnanç

Virginia’nın yüzde 76’sını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1’er oranlara sahip Yahudi, Budist ve Hindu yaşamaktadır. Yüzde 0,5 oranında Müslümanın yaşadığı eyalette Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler nüfusun yüzde 18’ini oluşturmaktadır.

Virginia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

virginia-2142317_960_720.jpg

Virginia, 95 il ve 38 bağımsız şehir olmak üzere ikiye bölünmüştür. Eyaletin başkenti olan Richmond, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Richmond dışında diğer bilinen şehirler ise Virginia BeachNorfolkChesapeake ve Arlington’dur.

Devamını Oku

Virginia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 10.310.371 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim