Google+

Virginia

Virginia - : - / -
--℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
  Nüfus: 10.310.371 Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Nemli Subtropikal İklim  

Virginia Hakkında Temel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden biri olan Virginia eyaleti, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Ekonomiye tarım ve turizm ile oldukça fazla katkıda sağlamakta olup 8,5 milyon kişiyle ülkenin en kalabalık 12. eyaleti, yüz ölçümü bakımından ise 35. eyaletidir. Başkent Washington DC’ye yakınlığı sebebiyle oldukça önemli bir stratejik konuma sahiptir. ABD’de başkanlarından sekiz tanesinin doğduğu yer olmasından dolayı ‘Başkanların Anası’ lakabına sahiptir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesinde yer alan bir eyalettir. Doğuda Atlantik Okyanusu tarafından sınırlanan Virginia, kuzeyde ve doğuda Maryland, Washington DC ile komşudur. Kuzey Carolina ile güneyde, Tennessee ile güneybatıda komşudur. Batıda da Kentucky ve Batı Virginia tarafından sınırlandırılmıştır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

mist-1563981__340.jpg

Virginia’nın nemli subtropikal iklim görülür. Yaz ayları çok yüksek sıcaklıklara sahipken, kış ayları da oldukça soğuk geçer. Yılda yaklaşık 35-40 günlük bir kasırga dönemine sahip olan eyaletin en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ise şubattır. En ideal seyahat dönemi ise mayıs ayının sonlarından eylül ayının başlarına kadar olan dönemdedir. Ancak daha serin bir hava ve daha uygun fiyatlar için nisan- mayıs arasını tercih edebilirsiniz.

Richmond’da bulunan havaalanını kullanarak ve aktarma yaparak uçak ile Virginia’ya gidilebilir. Bir diğer seçenek de İstanbul’dan Washington DC’ye seferler yapan direkt uçuşları kullanmak ve Washington DC’den trenle Virginia’ya ulaşmak olacaktır.

Virginia’da denenmesi gereken lezzetlerin başında renk renk ve çeşit çeşit görüntüleriyle dikkat çeken donutlar gelir. Özellikle kahveyle birlikte tüketilen bu yumuşak şekerli yiyecek, tatlıseverleri fazlasıyla memnun eder.

Açai Bowl’ ise hem sağlıklı hem hafif hem de lezzetli bir seçenektir. Meyveler, tahıllı ürünler, isteyenler için de çikolatalı ürünler ile iştah açıcı bir özelliği sahiptir.

Ayrıca eyalette deniz ürünleri önemli bir yere sahiptir. İstiridye, midye, karides, ahtapot gibi lezzetli deniz ürünlerini burada bol bol yiyebilirsiniz. Eyalet özellikle de ıstakoz konusunda iddialıdır.

Virginia mutfağına özgü lezzetlerden biri de kızarmış yeşil domatestir. Hem oldukça kolay yapılan hem de farkı olan bu lezzeti denemek için Richmond’da bulunan Julep’s adlı restorana gidebilirsiniz.

Değişik sosla yapılan küçük atıştırmalık olan Lulu’nun kırmızı kadife gofretleri, yemek aralarında küçük açlıklar için ideal olabilir.

Bisküvi ve sos bu bölgede oldukça popülerdir. Özellikle Early Bird’ün kabarık bisküvisi ve ev yapımı sosları en çok tüketilen atıştırmalıklardandır.

Kahvaltılık olarak ise çok değişik, bol baharatlı, avokado ve biberli bir omlet olan ‘Devil’s Mess’i denemelisiniz. Yine Richmond’da bulunan Millie’s bu konuda oldukça başarılıdır.

Virginia’nın Festivalleri

Virginia sahilleri her yıl oldukça fazla festival ve eğlenceye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar kendi aralarında müzik, sanat, yemek, film olarak başlıklara ayrılabilir. Yılın özellikle yaz döneminde çoğalan festivaller, özellikle turistlerin ziyaret zamanını belirlemeleri açısından önemli etkinliklerdir.

Resmi dili İngilizce'dir. Bunun yanı sıra Virginia’da İspanyolca yüzde 6,4 gibi yüksek bir orana sahiptir. Korece, Çince gibi dillerinde konuşulduğu eyalette diğer dillerin konuşulma yüzdesi 14,3’tür.

WASHINGTON DC BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 2525 Massachusetts Avenue, N.W Washington, D.C. 20008

Telefon: 00 1 202 612 67 00(9 hat) 00 1 202 612 67 01

Fax: 00 1 202 612 67 44

E-mail: embassy.washingtondc@mfa.gov.tr

Web Sitesi: http://vasington.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: District of Colombia, Maryland, Virginia, West Virginia

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· MLK Jr’ın Doğum Günü (16 Ocak),

· Başkanlık Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Kolomb Günü (9 Ekim)

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25–26 Aralık)

old-williamsburg-248355__340.jpg

Virginia, çalışmak için oldukça uygun bir eyalettir. Ekonomisinin çeşitli yerel kaynakları arasında askeri, tarım, ticaret ve hizmet sektörüdür. Aralık 2014’ten beri ülkenin en düşük işsizlik oranına sahip olan eyalet, ülkenin en hızlı gelişen ikinci kasabası olan Leesburg’a ev sahipliği yapmaktadır.

Virginia’daki toplam arazinin yüzde 32’sine sahip olan tarım arazileri, oldukça fazla miktarda gelir sağlamaktadır. Zamanında birincil tütün üreticisi olan eyalet, artık birinci olmasa da yine de büyük çapta bir tütün üretimine sahiptir.

Ayrıca deniz ürünleri açısından da oldukça verimli bir bölgedir. Doğu kıyısı ile tarak, istiridye ve mavi yengeç üretim ve ticaretinde oldukça yüksek sıralarda yer almaktadır.

Ülkenin beşinci en büyük şarap üreticisi konumunda olan eyalet, özellikle Blue Ridge Dağları’nda bulunan tesislerle fazlaca turist de çekmeye başlamıştır.

 Virginia’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jambon, yer fıstığı, bira ve şarap geleneksel Virginia ürünlerine örnek verilebilir. Deniz tuzlu yer fıstığı, yerel halkın en çok tercih ettiği yer fıstığı çeşididir. Virginialı çiftçilerin ürettiği yer fıstığından yapılan bu ürün, hediyelik olarak alınabilecekler arasındadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık on ikinci eyaleti olan Virginia’da İngilizlerin sömürgeleştirmesinden önce Çeroki, Chesapeake, Mattaponi, Moobs gibi Kızılderili kabileler varı. 1565 yılında İspanyol kaşifler bölgeye gittiklerinde kabileler orada yaşamaktaydı. Daha sonra kaşifler kendilerine katılmayı kabul eden 17 yaşındaki bir Powathan erkeğini alarak ona Don Luis adını verdiler ve birçok alanda eğitim görmesini sağladılar. Daha sonra sömürü için tekrar bölgeye gittiklerinde tercümanlık yapması için yanlarında götürdükleri Don Luis, kabilesine geri katıldı ve şef oldu. Misyonerleri öldürttü ve İspanyollar da onlara savaş açtı. Virginia’ya saldıran İspanyollar bazı kabile üyelerini astılar; ancak Don Luis’i ele geçiremediler. Bu başarısızlık sebebiyle bölgedeki İspanyol sömürge çabaları son buldu.

İngiltere tarafından sömürü haline gelen bölge ismini Kraliçe I. Elizabeth’ten almıştır. ‘Virgin (Bakire)’ lakabıyla anılan kraliçe 1584’te keşfedilen kıyılara Virginia denmesini istemiştir. Virginia 1861’de ABD’den ayrılmış ve İç Savaş dönemindeki önemli savaşlardan birçoğu bu eyaletin topraklarında yaşanmıştır. Kısa süreliğine bağımsız bir devlet olan Virginia 1870’te tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır.

james-river-395229__340.jpg

Genel olarak nemli subtropikal iklime sahip olan Virginia’da, güney ve doğu bölgelerine giderken artan sıcak ve nem oldukça fazla hissedilir. Atlantik Okyanusu etkisini özellikle doğu ve güneydoğu kıyılarında gösterir. Hatta kasırgalardan en çok etkilenen körfez Cheasepeake Körfezi’dir. Bu körfez eyaletin doğusunda yer alır. Yaz ve kış arasında oldukça yüksek sıcaklık farkları bulunan Virginia’da yıllık ortalama 35-40 günlük bir kasırga faaliyeti raporu vardır.

Virginia’nın yüzde 76’sını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Protestanların ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1’er oranlara sahip Yahudi, Budist ve Hindu yaşamaktadır. Yüzde 0,5 oranında Müslümanın yaşadığı eyalette Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler nüfusun yüzde 18’ini oluşturmaktadır.

Virginia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Virginia, 95 il ve 38 bağımsız şehir olmak üzere ikiye bölünmüştür. Eyaletin başkenti olan Richmond, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Richmond dışında diğer bilinen şehirler ise Virginia BeachNorfolkChesapeake ve Arlington’dur.