Girit Mutfağı

cretan_cuisine-1024x683.jpg
 

Girit mutfağı doğal kaynaklardan elde edilen gıdalardan oluşur, hayvansal gıdalardan çok ot ve yeşillikler üzerine kurulmuş bir beslenme düzeni hakimdir. Genel olarak restoranlarda mevsimlik ürünler ile hazırlanmış menüler ve yemekler bulabilirsiniz.

Girit mutfağının ana besin kaynağı Akdeniz mutfağında da büyük bir rol oynayan zeytinyağıdır. Zeytinyağı sadece salatalarda tat vermek için kullanılmaz, tüm yemeklerin içine girer. Girit yemeklerinin bazılarında pişirme esnasında kırmızı şarap da kullanılmaktadır. Türk mutfağında büyük yer kaplayan yoğurt bazlı tatları da Girit yemeklerinde görmek mümkün.

Mutlaka denemeniz gereken birkaç Girit yemeği vardır. Girit’te her bir kasabanın kendine özel ürettiği peyniri bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerini seviyorsanız gittiğiniz şehirlerdeki yerli marketlerden çeşitli peynirleri denemelisiniz. Adadaki geziniz süresince peynir festivallerine de denk gelebilirsiniz.

Kızartılmış salyangoz, Chochlioi boubouristi, Girit’te tüketilen bir diğer lezzettir. Bu nazik yemek ilk önce una batırılarak sıcak zeytinyağında kızartılır sonrasında şarap veya sirke içinde servis edilir.

El yapımı, Kaltsounia denen peynirli tartlardan bulursanız hiç kaçırmayın. Genellikle yerli kadınlar tarafından yapılan bu payların çok özel bir hamuru vardır. İçi için değişik beyaz peynirler kullanılır. Bal ile servis edilen bu yuvarlak hamur işini el yapımı limonata ile tüketebilirsiniz.

Gamopilafo, Girit düğünlerinde yapılarak tüm köye servis edilen bir pilav çeşididir. Türkçe’deki pilav kelimesini de anımsatır. Bu pilavı sadece düğünlerde değil birçok yunan tavernasında da bulabilirsiniz. Dana veya kuzu eti suyu ile yapılmış bu pilav size Türk mutfağını hatırlatacak.

Dakosadı verilen Girit’in meşhur salatası da mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Adanın güneyinden kuzeyine aynı mezenin farklı isimleri olsa da restoranlarda bu şekilde isteyebilirsiniz. Kızartılmış ve zeytinyağıyla hafifçe ıslatılmış ekmeğin üzerine koyulan taze domates ve kremsi keçi peyniri Girit’teki gününüze damga vuracak lezzetlerden olacak.

Tsikoudia adı verilen Girit rakısı olarak bilinen içki de adaya geldiğinizde mutlaka denemeniz gerekenlerden. Sıcak tüketilen içinde Girit rakısı, bal ve tarçın bulunan Rakomeloda Girit’in en ünlü içkilerindendir.

Bahşiş
Girit restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır. Kahve veya çay içtiğiniz yerlerde gelen hesabı yuvarlamanız da uygun bir bahşiş taktiği olabilir.