Google+

Arama formu

Girit

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, aynı zamanda tüm Akdeniz’in de...
Devamı oku
Yunanistan’ın 13 idari bölgesinden biri olan Girit, Ege Denizi’nin güney...
Devamı oku
Akdeniz’in en büyük adalarından biri olan Girit, konumu nedeniyle her...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit adasında para birimi olarak...
Devamı oku
Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit’in resmi dili Yunancadır....
Devamı oku
Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
T.C.ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOSLUĞU Telefon + 30 210 672 9830 / + 30 210...
Devamı oku
Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Son Karnaval (23 Subat)...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
  Hem doğal güzellikleri hem de köklü tarihi ile bölgenin turizm...
Devamı oku
  Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit Akdeniz’deki beşinci büyük...
Devamı oku
  Girit’te Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır....
Devamı oku
  Girit’te havalimanı mevcuttur. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük...
Devamı oku
  Girit’te toplu taşıma sadece otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüs erişim...
Devamı oku
  Girit mutfağı doğal kaynaklardan elde edilen gıdalardan oluşur,...
Devamı oku
  Yaz, kış demeden canlı olan Girit’in gece hayatı da çok renklidir....
Devamı oku
  Geleneksel Festivaller – Patates, Şarap, Peynir, Turunç Meyveleri,...
Devamı oku
  Yunanistan’ın en büyük adası unvanına sahip Girit’te alışveriş çok...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 12℃
Mar 13℃
Nis 16℃
May 20℃
Haz 24℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 23℃
Eki 19℃
Kas 16℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 623,065 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Girit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

crete-02.jpg
 

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit Akdeniz’deki beşinci büyük adadır. Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle bilinen, yılın tüm mevsimlerinde turistlerin uğrak noktası olan Girit’te Minos uygarlığına ait kalıntıları, Bizans’ın izlerini, Türk ve Venedik eserlerini görebileceğiniz gibi Avrupa kıtasının en büyük palmiyelerle çevrili kumsalında güneşlenebilirsiniz.

Tatil sezonu Nisan ayından Ekim’e kadar sürer. Girit adasına seyahat etmek için en güzel zaman Eylül ve Ekim aylarıdır. Havalar yazın yaşanan sıcaklıkların biraz altında olsa da daha az turist kalabalığının bulunması ve sezon dışı olarak kategorize edilmesi gereğiyle daha uygun fiyatlı oteller sizi Girit adasına çekecektir. Sıcaklıklar bu dönemde ortalama 24-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir. Girit’i kış tatili için düşünüyorsanız ortalama sıcaklığın 11-17 derece arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Avrupa’nın en eski medeniyeti Minoslar’ın yerleşkeleri adanın çeşitli kısımlarında bulunur. Girit, Avrupa’nın en eski medeniyetinin merkezi olarak kabul edilir. Minos topluluğu MÖ 3500 ila 1400 yılları arasında adaya yerleşmiştir. Knossos’taki en ünlü Minos yerleşkesi olarak değerlendirilen palas yapısı keşfedildikten sonra mimarı ve inşaat alanında birçok ilkin gerçekleştirildiği yeni yapılar da bu adada keşfedilmiştir.

Adanın kuzeybatısında bulunan Hanya kentinde Venediklilerin etkilerini görmek mümkündür. Bu bölgeye seyahat ettiğinizde otele dönüştürülmüş Venedik tarzı villaları, limanı, dar alışveriş ve restoranların bulunduğu sokaklarını görebilirsiniz. Bir zamanlar Venedikli tüccarların ikamet ettiği binalarda konaklayabilirsiniz.

Tanıtım Videosu:

 

Girit’te Gezilecek Yerler


 

Hem doğal güzellikleri hem de köklü tarihi ile bölgenin turizm cennetlerinden biri olan Girit’te turistik olarak ilginizi çekebilecek birçok yer bulunmaktadır. Adada geçirmeyi planladığınız gün sayısına göre görmek istediğiniz yerleri planlamanız gerekmektedir. En eski Avrupa uygarlıklarından kabul edilen Minoslar’ın ve Venedikli tüccarların adaya bıraktığı mimarı eserler görülmesi gereken ana noktaları oluşturmaktadır.
 

Kandiye

Kandiye
 

Adanın bu kısmından ziyaretinize başladıysanız görmeniz gereken tarihi yerlerden biri de şehrin kıyısında bulunan Venedik Kalesi’dir. Bölgede Venediklilerin hakimiyeti döneminde küçük bir gözlem kulesi olarak bulunan bu yapı adanın Akdeniz’de gözde bir pozisyon kazanmasıyla daha genişletilerek bir kale haline getirilmiştir. Kale, şimdiki haline getirilmesi için 1523-1540 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. Şehri saldırılardan korumak amacıyla boydan boya çevresini kuşatacak şekilde örülmüş Venedik duvarlarının tamamı liman bölgesinde bulunmaktadır. Kalenin hemen karşısında cephanelikler bulunmaktadır. Kalenin alt katında eski zamanlarda yiyecek deposu, cephanelik, yağmur suyu depoları ve hapishane olarak kullanılan kısımlar bulunmaktadır. Üst katında ise askeri karargâh olarak kullanılan odalar ve kuzey tarafında bir deniz feneri bulunmaktadır. Kalenin güney, kuzey ve doğu duvarlarında beyaz mermer üzerinde Venedik cumhuriyetinin amblemi olan kanatlı aslanları görebilirsiniz.

Kalenin bugünkü bilinen ismi “Koules” Türkçe “Su Kulesi” kelimesinden gelmektedir. Kandiye’nin sembolü olan kalenin içi ve etrafında yürüyüş yapmak ve tarihin ayrıntılarına tanıklık etmek için bu kaleyi ziyaret etmelisiniz.

Venedik kalesinin içini gezmek için tam bilet 2 Euro, indirimli bilet 1 Euro’dur. Kaleye ücretsiz giriş yapmak için Kasım-Mart ayları arası pazar günleri, ya da Temmuz, Ağustos ve Eylül dışındaki ayların ilk Pazar günü ziyaret edebilirsiniz.

Kale kış sezonunda 8:30-15:00 saatleri arası, Yaz sezonunda 8:30-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

Girit ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sea View Home Suite, Lemar Luxury Apartments, Sonia Center II. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Georgia Seaside Villa, Cretan Beachfront Villas, Kallia's Sea View Home Suite gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sun And Sea Apartments, The Blue Apartments, Anissaras Beach Appartement tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Girit aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Knossos

Knossos
 

MÖ 1700-1450 yılları arasında Minos Uygarlığına başkentlik yapmış antik şehirdir. Girit’in kuzeyinde Kandiye şehrinin yakınlarında bulunur. Girit adasında bronz çağından kalma en büyük arkeolojik alan olarak kabul edilir.

Küçük bir kente benzeyen Knossos sarayı antik kentin en önemli yapısıdır ve mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Saray, Minos uygarlığının seremonilerini ve politik alışverişlerini gerçekleştirdikleri merkezdir. Saray, büyük bir iç avluyu çevreleyen yüzlerce oda ve koridordan oluşmaktadır. Sarayın çalışma odaları, salonları, depoları, tapınakları, tiyatroları vardır. Sarayda eski zamanlarda kral ve ailesinden başka varlıklılar, din adamları ve sanatçılar kalmaktaydı.

Milattan önce 1600 ve 1450 yıllarında iki büyük deprem sebebiyle hasar gören saray yeniden inşa edilmiştir. Bizans dönemine kadar Girit’teki en önemli şehirlerden biri olan Knossos’ta 100,000 kişi yaşamaktaydı.

Girit’te görülmesi gereken yerlerden biri olan bu tarihi saraya tam giriş ücreti 15 Euro, indirimli giriş ücreti 8 Euro’dur.

Saray her gün saat 8:00-15:00 arası ziyaretçilere açıktır.

Kandiye’den Knossos’a ulaşmak için merkezdeki Station A’nın yanındaki otobüs durağından otobüslere binebilir ya da özel turizm acentalarından rehberli turlar alabilirsiniz.
 

Girit Tarih Müzesi

Girit Tarih Müzesi
 

Kandiye şehrinde görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Girit Tarih Müzesidir. Bu müzede Girit’in tarihi ile alakalı milattan sonra 4. Yüzyıldan ikinci dünya savaşına kadar parçalar görebilirsiniz. Müzedeki tarihi parçalar arasında seramikler, heykeller, madeni paralar, takılar, el yazmaları bulunmaktadır. Kalıcı koleksiyonun yanı sıra müze kısa zamanlı sergiler de düzenlemektedir. Müzeye gitmeden önce internet sitesinden bu geçici sergilerin konusunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Medeniyetlerin beşiği niteliğindeki bu müzede adanın kültür ve tarihi zenginliklerini görebilirsiniz. Kandiye şehir merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz müze kütüphanesinde araştırmalarınız için kullanabileceğiniz kamuya açık nadir el yazmaları ve fotoğraflı kitaplar bulabilirsiniz.

Girit Tarih Müzesi’ni ziyaret etmek için tam bilet fiyatı 5 Euro, öğrenci ve çocuklar için indirimli bilet fiyatı 3 Euro’dur.

Nisan’dan Ekim’e kadarki dönemde 9:00-17:00 arasında haftanın altı günü hizmet veren müze kış aylarından 9:00-15:30 arasında ziyaretçilere açıktır.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Girit Nerededir?

Yunanistan’ın 13 idari bölgesinden biri olan Girit, Ege Denizi’nin güney sınırını belirlemektedir ve Yunanistan anakarasından 160 kilometre kadar güneyde bulunmaktadır. Dağlık bir araziye sahip adanın 8000 kilometrekaredir.

Girit’e Ne Zaman Gidilir?


 

Girit’te Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan başından Ekim’e kadar sürer. Yaz aylarında çok fazla turist bu bölgeye seyahat ettiğinden kalabalık olmaktadır. Yaz mevsiminde sıcaklıklar 24-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir.

Sonbahar/Kış turizmi tercihinizi Girit’ten yana kullanmak istiyorsanız adanın bu mevsimdeki sıcaklıkları da 11-17 derece arasında seyretmektedir. Kasım ayından mart ayına kadar olan tenha sezonda tüm müzeler, arkeolojik alanlar, anıtlara pazar günü girişler ücretsizdir. Bu mevsimde Girit’e seyahat ediyorsanız bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Müze ve ören yerlerinin çoğu pazartesi günleri ve resmî tatillerde kapalıdır.
 

Girit’e Nasıl Gidilir?


 

Girit’te havalimanı mevcuttur. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye’den Girit’e aktarmalı uçuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Uçakla gidiş: Bunun için Türkiye’den Atina ya da Selanik’e gidip ardından Girit’e geçmeniz gerekmektedir. Feribota göre daha pahalı bir alternatif olan uçak yolculuğunda Selanik’ten yaklaşık 70 dakikada, Atina’dan ise 50 dakikada Girit Havalimanına ulaşabilirsiniz.

Feribotla gidiş: Rodos, Santorini ve Atina-Pire limanlarından adaya feribot seferleri bulunmaktadır. Yine Marmaris üzerinden Rodos’a giderek buradan Girit’e geçebilirsiniz. Aynı şekilde Atina’ya uçakla ulaşım sağlayabilir, Atina-Pire limanından feribotla Girit’e geçebilirsiniz.
 

Girit’te Nerede Kalınır?

Akdeniz’in en büyük adalarından biri olan Girit, konumu nedeniyle her daim güneş gören bir adadır. Bu sebeple deniz turizminden oldukça yararlanır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlere bu Yunan adası hem temiz bir deniz keyfi hem de eğlenceli bir gece hayatı sunar. Adanın bir şehrini merkez alarak günübirlik diğer şehirleri gezebilir, her geceyi başka bir şehirde geçirebilir veya her şey dâhil konseptli tesislerden çıkmadan dinlenerek bir tatil geçirebilirsiniz.


Girit’te Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Girit otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Girit pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Girit Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Girit Otelleri
En Uygun Fiyatlı Girit Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Girit Otelleri
Girit Ev Kiralama

Girit Otelleri

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, aynı zamanda tüm Akdeniz’in de en büyük adalarından. Coğrafi konumu sebebiyle neredeyse tüm yıl boyunca yüksek sıcaklıkları gören ada, hem keyifli ve huzurlu bir tatil arayanlara, hem de eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin adresi oluyor. 


Girit Otelleri

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Girit otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Girit Şehir İçi Ulaşım

yoldasin_girit_genel.jpg
 

Girit’te toplu taşıma sadece otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüs erişim ağları çok gelişmiş olduğundan adanın tüm noktalarına ulaşım kolaylıkla yapılabilmektedir. Otobüslerde kullanılan bilet fiyatları diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında nispeten uygundur.

Adanın kuzeyindeki şehirleri birbiriyle bağlayan saat başı otobüsler ve daha az kişinin yaşadığı küçük kasabalara giden otobüsler kolaylıkla bulunmaktadır. Girit’te otobüs ile seyahat etmeden önce mutlaka binmek istediğiniz yönün hareket saatlerini kontrol edin. Resmî tatillerdeki hareket saatleri normal bir hafta içi gününden farklı olacaktır.

Kandiye: Bu kentte üç adet otobüs durağı vardır. Station A: Marinaya yakın olan duraktır buradan bineceğiniz otobüslerle Hanya, Resmo gibi diğer şehirlere seyahat edebilir, adanın batı ve güney batı kısımlarına gitmek için aktarma yapabileceğiniz duraklara geçebilirsiniz. Bu durağın yanında bulunan duraktan şehir içi ve Knossos’a giden otobüsler kalkar. Station B: Tüm diğer destinasyonlara gidebileceğiniz otobüsler buradan kalkar.

Hanya: Otobüs istasyonu ulaşmanız için Halidon sokağının ucuna çıktığınızda meydandan sağa dönmeniz gerekmektedir.

Resmo: Otobüs istasyonu kalenin batısında kalmaktadır.

Bunun dışında turistler için şehir turları düzenleyen otobüsler de mevcuttur.

Girit’te araba kiralayabileceğiniz gibi özel taksilerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Adada şehirlerarası ulaşım bir çevreyolu vasıtasıyla yapılmaktadır. Küçük koy ve kasabalara ulaşmak için ara yollara girmeniz gerekebilir.

Taksiler ile alakalı bu adada bilmeniz gereken şey yoldan gecen taksileri durduramayacağınızdır. Taksiler sadece duraklarından yolcu almaktadır ve randevu usulü çalışırlar. Taksi kullanmak için otelden ya da bulunduğunuz mekândan rica ederek taksi çağırttırabilirsiniz.
 

Girit Mutfağı

cretan_cuisine-1024x683.jpg
 

Girit mutfağı doğal kaynaklardan elde edilen gıdalardan oluşur, hayvansal gıdalardan çok ot ve yeşillikler üzerine kurulmuş bir beslenme düzeni hakimdir. Genel olarak restoranlarda mevsimlik ürünler ile hazırlanmış menüler ve yemekler bulabilirsiniz.

Girit mutfağının ana besin kaynağı Akdeniz mutfağında da büyük bir rol oynayan zeytinyağıdır. Zeytinyağı sadece salatalarda tat vermek için kullanılmaz, tüm yemeklerin içine girer. Girit yemeklerinin bazılarında pişirme esnasında kırmızı şarap da kullanılmaktadır. Türk mutfağında büyük yer kaplayan yoğurt bazlı tatları da Girit yemeklerinde görmek mümkün.

Mutlaka denemeniz gereken birkaç Girit yemeği vardır. Girit’te her bir kasabanın kendine özel ürettiği peyniri bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerini seviyorsanız gittiğiniz şehirlerdeki yerli marketlerden çeşitli peynirleri denemelisiniz. Adadaki geziniz süresince peynir festivallerine de denk gelebilirsiniz.

Kızartılmış salyangoz, Chochlioi boubouristi, Girit’te tüketilen bir diğer lezzettir. Bu nazik yemek ilk önce una batırılarak sıcak zeytinyağında kızartılır sonrasında şarap veya sirke içinde servis edilir.

El yapımı, Kaltsounia denen peynirli tartlardan bulursanız hiç kaçırmayın. Genellikle yerli kadınlar tarafından yapılan bu payların çok özel bir hamuru vardır. İçi için değişik beyaz peynirler kullanılır. Bal ile servis edilen bu yuvarlak hamur işini el yapımı limonata ile tüketebilirsiniz.

Gamopilafo, Girit düğünlerinde yapılarak tüm köye servis edilen bir pilav çeşididir. Türkçe’deki pilav kelimesini de anımsatır. Bu pilavı sadece düğünlerde değil birçok yunan tavernasında da bulabilirsiniz. Dana veya kuzu eti suyu ile yapılmış bu pilav size Türk mutfağını hatırlatacak.

Dakosadı verilen Girit’in meşhur salatası da mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Adanın güneyinden kuzeyine aynı mezenin farklı isimleri olsa da restoranlarda bu şekilde isteyebilirsiniz. Kızartılmış ve zeytinyağıyla hafifçe ıslatılmış ekmeğin üzerine koyulan taze domates ve kremsi keçi peyniri Girit’teki gününüze damga vuracak lezzetlerden olacak.

Tsikoudia adı verilen Girit rakısı olarak bilinen içki de adaya geldiğinizde mutlaka denemeniz gerekenlerden. Sıcak tüketilen içinde Girit rakısı, bal ve tarçın bulunan Rakomeloda Girit’in en ünlü içkilerindendir.

Bahşiş
Girit restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır. Kahve veya çay içtiğiniz yerlerde gelen hesabı yuvarlamanız da uygun bir bahşiş taktiği olabilir.
 

Girit’te Gece Hayatı

Girit’te Gece Hayatı
 

 

Yaz, kış demeden canlı olan Girit’in gece hayatı da çok renklidir. Adanın dört bir yanında eğlence mekanları gece kulüpleri ve diskolar bulunmaktadır. Bunlar haricinde sık restoran ve kafelerde kahvenizi yudumlayabilir, çeşitli canlı müzik performanslarının gerçekleştirildiği tavernalarda kulaklarınıza şenlik Girit melodilerini dinleyebilirsiniz. Girit adasındaki mekanlar genellikle 23.00 gibi dolmaya baslar, bu saatten önce beğendiğiniz mekanda yerinizi alarak geceye tam gaz başlayabilirsiniz.

Girit adasında herkesin zevkine göre bir eğlence bulması mümkün. Çılgın partilerden yerli müzisyenlerin çaldığı butik barlara, geleneksel Yunan gecelerini deneyimleyeceğiniz tavernalardan tasarım ödüllü kafelere gecelerinizi dolu dolu geçirebileceğiniz bir yer Girit.
 

Girit’te Festivaller

agron680.jpg
 

Geleneksel Festivaller – Patates, Şarap, Peynir, Turunç Meyveleri, Çömlekçilik üzerine çeşitli festivaller ağustos ayının ortasında başlar ve tüm adada devam eder.

The Kazanı Festivali – Rakı Damıtma Festivali olarak bilinir. Genellikle üzümün hasatı yapıldıktan sonra Ekim ve Aralık ayları arasında gerçekleşir. Bu festival toplumda önemli ve merkezi bir yere sahiptir, çünkü rakı veya tsikoudia, Girit kültüründe hayati bir rol oynar.

Anogeia - The Hyakıntheia – Üç gün süren bu etkinlik Giritli Aşk Azizi Aghios Hyakınthos için düzenlenmektedir. Her yıl temmuz ayında düzenlenen festival için değişik temalar seçilir. Genellikle Girit müziği ve halk geleneklerinin harmanlandığı görülmeye değer bu etkinliklerde geleneksel peynir yapımı da usta eller tarafından gösterilir. Festival ziyaretçileri dansları ve gösterileri izlerken Rakılarını yudumlayarak özel girit tatlarının tadını çıkarabilir.

Resmo – The Carnaval – Ocak-Şubat aylarında bulunan birçok etkinliği ile yıllardır turistlerin ilgisini çeken karnaval hem yetişkinlerin hem çocukların için eğlenceli tatil geçirmelerini sağlıyor. Çeşitli atölyeler, gösteriler ve son gün gerçekleştirilen geçit töreni ile ilgi çeken etkinlik 1914 yılından beri Yunan kültürünün bir parçası niteliğinde tüm ülkede kutlanıyor.

Houdetsi - Müzik Festivali – Adanın yeni yeni düzenlemeye başladığı müzik festivali turistlerin ilgisini şimdiden çekmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek olan festival Ağustos ayının başlarında gerçekleşiyor. Birçok Girit sanatçısı ve müzisyeninin sahneye çıktığı festivalde, deneysel ve geleneksel müzikler duymak mümkün.

Kandiye – Yaz Festivali – Tiyatro, müzik, dans ve görsel sanatlar gösterilerinin düzenlendiği etkinlik yerli sanat gruplarına da yer veriyor. Temmuzdan eylüle tüm yaz süren gösterilerin çoğu Nikos Kazantzakis ve Manos Hatzidaki isimli açıkhava tiyatrolarında gerçekleşiyor.
 

Girit’te Alışveriş

crete-shopping.jpg
 

Yunanistan’ın en büyük adası unvanına sahip Girit’te alışveriş çok eğlenceli ve kolaydır. Adanın çeşitli bölgelerinde yer alan alışveriş caddeleri kozmetikten giyime, hediyelik eşyadan ayakkabıya birçok çeşit ve marka seçeneği bulundurmaktadır. Dünyaca ünlü markaların genellikle şubelerini açtığı yerler Kandiye, Resmo ve Hanya gibi büyük şehirler olsa da butik mağazaları bu şehirler dışında yerlerde hatta minik kasabalarda bile bulabilirsiniz.

Girit’teki yerli mağazalardan alışveriş yaparak hem özel ve geleneksel ürünleri bulabilir hem de sevdiklerinize cüzdan dostu hediyeler alabilirsiniz. Girit adasında da ülkemizdeki gibi pazarlık yapılabilir.

Kandiye’deki en ünlü alışveriş caddelerinden olan Daedalus caddesi, Dikaiosinis caddesi, 25 August Caddesi’nde ünlü markaların mağazalarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Adanın başkentinde uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli giyim ve ayakkabı alışverişi için Kalokairinou Caddesi’ndeki mağazalara göz atmayı unutmayın.

Hem yetişkinler hem çocuklar için eğlence ve alışveriş tutkularını birleştiren Talos Plaza alışveriş merkezinde birçok mağazanın yanı sıra kafeler, restoranlar ve odeon sinemaları bulunuyor.

Turistik alışverişin yanı sıra yerli Girit halkına ve yaşamına karışmak istiyorsanız her şehirde haftalık olarak kurulan pazarları da gezmenizi öneririz. Haftanın çeşitli günlerinde kurulan pazarlarda adada üretilen, organik meyve ve sebzeleri, baharatları, reçelleri edinebilirsiniz.
 

Girit Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Girit Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Girit Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit adasında para birimi olarak Euro kullanilir. 1 Euro yaklaşık 3,8 Türk Lirasıdır.

Girit Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit’in resmi dili Yunancadır. Adanın turistik olması nedeniyle İngilizceyi, tarihteki nüfus değişimlerinden dolayı Türkçe’yi çokça duyabilirsiniz.

Girit Türkiye Dış Temsilcilikleri

T.C.ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon

+ 30 210 672 9830 / + 30 210 672 1153 Acil: +30 694 656 48 70

e-Posta: consulate.athenspiraeus@mfa.gov.tr

Adres

Vasileos Pavlou 22,

Paleo Psihiko 15452

Athens-Greece

T.C.RODOS BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon

+30 22410 23362

+30 22410 23595

Acil: 0030 694 65 85 302

e-Posta: consulate.rhodes@mfa.gov.tr

Adres

GENIKO PROKSENIO TOURKIAS CONSULAT GENERAL DE TURQUIE

Iroon Politechniou 10 – 12 ; 85100 RHODES/GREECE

Girit Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Son Karnaval (23 Subat)

Temiz Pazartesi (27 Subat)*

Ulusal Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Güzel Cuma (14 Nisan)*

Paskalya (16 - 17 Nisan)*

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Pazartesisi (5 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ohi (Hayir) Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Girit İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112