Girit’te Gezilecek Yerler


 

Hem doğal güzellikleri hem de köklü tarihi ile bölgenin turizm cennetlerinden biri olan Girit’te turistik olarak ilginizi çekebilecek birçok yer bulunmaktadır. Adada geçirmeyi planladığınız gün sayısına göre görmek istediğiniz yerleri planlamanız gerekmektedir. En eski Avrupa uygarlıklarından kabul edilen Minoslar’ın ve Venedikli tüccarların adaya bıraktığı mimarı eserler görülmesi gereken ana noktaları oluşturmaktadır.
 

Devamını Oku

Girit Nerededir?

Yunanistan’ın 13 idari bölgesinden biri olan Girit, Ege Denizi’nin güney sınırını belirlemektedir ve Yunanistan anakarasından 160 kilometre kadar güneyde bulunmaktadır. Dağlık bir araziye sahip adanın 8000 kilometrekaredir.

Girit’e Ne Zaman Gidilir?


 

Girit’te Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan başından Ekim’e kadar sürer. Yaz aylarında çok fazla turist bu bölgeye seyahat ettiğinden kalabalık olmaktadır. Yaz mevsiminde sıcaklıklar 24-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir.

Devamını Oku

Girit’e Nasıl Gidilir?


 

Girit’te havalimanı mevcuttur. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye’den Girit’e aktarmalı uçuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

Devamını Oku

Girit’te Nerede Kalınır?

Akdeniz’in en büyük adalarından biri olan Girit, konumu nedeniyle her daim güneş gören bir adadır. Bu sebeple deniz turizminden oldukça yararlanır. Dünyanın dört bir yanından gelen turistlere bu Yunan adası hem temiz bir deniz keyfi hem de eğlenceli bir gece hayatı sunar. Adanın bir şehrini merkez alarak günübirlik diğer şehirleri gezebilir, her geceyi başka bir şehirde geçirebilir veya her şey dâhil konseptli tesislerden çıkmadan dinlenerek bir tatil geçirebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Girit otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Girit Otelleri

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, aynı zamanda tüm Akdeniz’in de en büyük adalarından. Coğrafi konumu sebebiyle neredeyse tüm yıl boyunca yüksek sıcaklıkları gören ada, hem keyifli ve huzurlu bir tatil arayanlara, hem de eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin adresi oluyor. 


Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Girit otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Girit Şehir İçi Ulaşım

yoldasin_girit_genel.jpg
 

Girit’te toplu taşıma sadece otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüs erişim ağları çok gelişmiş olduğundan adanın tüm noktalarına ulaşım kolaylıkla yapılabilmektedir. Otobüslerde kullanılan bilet fiyatları diğer Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında nispeten uygundur.

Devamını Oku

Girit Mutfağı

cretan_cuisine-1024x683.jpg
 

Girit mutfağı doğal kaynaklardan elde edilen gıdalardan oluşur, hayvansal gıdalardan çok ot ve yeşillikler üzerine kurulmuş bir beslenme düzeni hakimdir. Genel olarak restoranlarda mevsimlik ürünler ile hazırlanmış menüler ve yemekler bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Girit’te Gece Hayatı


 

 

Yaz, kış demeden canlı olan Girit’in gece hayatı da çok renklidir. Adanın dört bir yanında eğlence mekanları gece kulüpleri ve diskolar bulunmaktadır. Bunlar haricinde sık restoran ve kafelerde kahvenizi yudumlayabilir, çeşitli canlı müzik performanslarının gerçekleştirildiği tavernalarda kulaklarınıza şenlik Girit melodilerini dinleyebilirsiniz. Girit adasındaki mekanlar genellikle 23.00 gibi dolmaya baslar, bu saatten önce beğendiğiniz mekanda yerinizi alarak geceye tam gaz başlayabilirsiniz.

Girit adasında herkesin zevkine göre bir eğlence bulması mümkün. Çılgın partilerden yerli müzisyenlerin çaldığı butik barlara, geleneksel Yunan gecelerini deneyimleyeceğiniz tavernalardan tasarım ödüllü kafelere gecelerinizi dolu dolu geçirebileceğiniz bir yer Girit.
 

Devamını Oku

Girit’te Festivaller

agron680.jpg
 

Geleneksel Festivaller – Patates, Şarap, Peynir, Turunç Meyveleri, Çömlekçilik üzerine çeşitli festivaller ağustos ayının ortasında başlar ve tüm adada devam eder.

Devamını Oku

Girit Saat Farkı

Yunanistan (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Girit Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Girit Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit adasında para birimi olarak Euro kullanilir. 1 Euro yaklaşık 3,8 Türk Lirasıdır.

Girit Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Girit’in resmi dili Yunancadır. Adanın turistik olması nedeniyle İngilizceyi, tarihteki nüfus değişimlerinden dolayı Türkçe’yi çokça duyabilirsiniz.

Girit Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Son Karnaval (23 Subat)

Temiz Pazartesi (27 Subat)*

Ulusal Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Güzel Cuma (14 Nisan)*

Paskalya (16 - 17 Nisan)*

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Pazartesisi (5 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ohi (Hayir) Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Girit Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 12oC
  • Mar 13oC
  • Nis 16oC
  • May 20oC
  • Haz 24oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 19oC
  • Kas 16oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa

Nüfus: 623,065 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün