Midilli’de Alışveriş


 

Midilli Adası, Yunanistan’da uzo üretimiyle meşhur yerdir. Dolayısıyla birbirinden farklı uzo markasını bulabileceksiniz. Plomari’ye yolunuz düştüyse uzo fabrikalarının satış mağazalarından da uzolarınızı alabilirsiniz.

Adadan alınabilecek bir diğer ürün ise zeytinyağıdır. Adadaki yemeklere lezzet katan en önemli etkenlerden biri zeytinyağının lezzetidir. Adada zeytinyağı satışının yapıldığı dükkânları gezebilirsiniz.

Güzelce ambalajlanmış tuzlanmış sardalye ve reçel gibi gıda ürünlerini adanın köy ve kasabalarındaki dükkanlardan alabilirsiniz. Adada her şeyin reçeli yapılmaktadır.

Süt ürünleri bakımından da zengin olan Midilli Adası’nda özellikle peynirler çok lezzetli. Dönüşte peynir götürmek isterseniz birçok seçeneğiniz olacaktır, özellikle Kefalotiri bizdeki adıyla kelle peyniri adadan alınması gereken şeylerden biridir.

Hediyelik eşya almak isteyenler köy ve kasabaların merkezlerinde bulunan dükkânlardan faydalanabilirler. Mytillini’de bulunan Ermou Caddesi’nde güzel dükkânlar bulunur. Adadaki en çok seçeneğin bulunabileceği yer burasıdır. Ahşap ve seramik el yapımı ürünleri bu dükkanlardan satın alabilirsiniz. Alışveriş için siesta saatlerini unutmamalısınız. 14.00 ve 17.00 arasında açık dükkân bulma imkanınız olmayacağından planlamanızı ona göre yapmanızda fayda var.