Antik Mısır Hazinelerinin Ev Sahibi: Kahire Müzesi

1902 yılında hizmete açılmış olan Kahire Müzesi, Fransız mimar Marcel Dourgnon tarafından yapılmış olan neo-klasik tarzda bir yapı. Müze ilk olarak 1891’de Giza’da kurulmuş, 1902’de ise Kahire’ye taşınmış.

Müzenin bahçesinde Fransız arkeolog Mariette’nin heykeli bulunuyor. Bunun nedeni oldukça ilginç Çünkü Fransız arkeolog Mariette, tarihi eserlerin yurtdışına çıkarılması ve yağmalanmasını engellemek için bu müzenin kuruluşunu sağlamış. Bir Fransız’ın Mısır’ın haklarını bu şekilde koruması çok ender görülen bir durum. Mısırlı’lar da vefa borçlarını Mariette’nin heykelini dikerek ve ölümünden sonra da na’şını buraya getirerek mermer bir lahide gömmüşler.

Kahire Müzesi dünyanın en önemli koleksiyonlarına, değerli Antik Mısır hazinelerine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 120 binden fazla eser bulunan bu müzeye en az 5-6 saat ayırmak gerekli.

Kahire Müzesi Mısır antik dünyasının kalbidir. Giriş katındaki mumyalama bölümü mutlaka görülmelidir. Firavun mumyaları özel bir bölümde sergileniyor. Mumyaları görmek ekstra ücrete tâbi. İçeride fotoğraf ve kamera çekmek yasak. Oldukça karanlık olan bu kısımda birinci odada Ramses’in, ikinci odada da Ramses’in karısı ve çocuklarına ait mumyalar bulunuyor. Buradaki mumyalar çok gerçekçi.

Tutankamun’un mumyası Luxor’daki kral mezarlarında, ancak müzenin ikinci katında Tutankamun bölümünde Tutankamun’un lahdi, altın eşya ve mücevherlerini kapsayan yaklaşık 1.700 parça eser sergileniyor. Tutankamun 9 yaşında firavun olmuş, 19 yaşında ise ölmüş. Bu nedenle kendisine büyük bir mezar hazırlatmak için fazla zamanı olmamış. Ölümünden sonra kullanabilmesi için mezar içi çok zengin hazinelerle donatılmış. Tutankamun’un önemi kendisinden sonraki firavunların mezarları yapılırken, Tutankamun’un mezar girişinin moloz ve atıklarla kapanmış olduğundan yağmacıların elinden kurtulabilmiş bir mezar olması. Bu yüzden de hem hazineler hem de mezar içi sağlam kalabilmiş. Kahire Müzesi’ndeki ikinci katın büyük bir kısmı bu mezardan çıkan hazinelere ev sahipliği yapıyor.

Tutankamun’un mumyası Luxor’daki Krallar Vadisinde özel bir alanda korunuyor. Ancak döneminde mumyanın içinde bulunduğu iç içe geçmiş 3 lahit Kahire Müzesi’nde sergileniyor. En içteki lahit som altından yapılmış, 170 ton ağırlığında. İkinci lahit tahtadan yapılmış, altın kaplamalı ve cam parçaları ile süslenmiş. Üçüncü lahit ağaçtan yapılmış, üzeri altın yapraklar ve lapis, turkuaz, ınzuli, kornalin gibi değerli taşlarla bezenmiş. Yanındaki sandıkta ise iç organlarının içinde bulunduğu “kanope”lerin konulduğu küçük bir sandık bulunuyor.

Ayrıca aynı katta 4. Ramses 1.Seti, 3.Tutmosis gibi Mısır’ın önemli yöneticilerinin mumyaları da bulunuyor.

Kahire müzesinde şüphesiz ki, en ilgi çekici yer Mumyalar bölümü. Bu bölüme mutlaka zaman ayırın.

Kahire'de müzeye çok yakın, uygun fiyatlı otellerden Rotana Palace Hostel ve Sakan 252 en çok tercih edilenler. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni