Kahire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın yedi harikasından Keops Piramidi'ne ev sahipliği yapan şehir, Mısır’ın başkentidir. Ülkenin en gezilmeye değer kenti diyebileceğimiz yer aynı zamanda Afrika ve Arap dünyasının en büyük şehridir. 16 milyonu aşan nüfusuyla şehir gerçek anlamda bir metropoldür. Arapça Mısrü’, Mısır Arapçasında ‘Masr’ olarak adlandırılan Kahire’nin kelime anlamı ‘muzaffer’ yani ‘galip gelen’dir.

Çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve çoğu alanda ülkenin merkezi konumunda olan şehir birçok önemli devlet dairesi, hükümet binası bulunduruyor. Oldukça kalabalık nüfusuna ek olarak neredeyse her mevsim turist çeken bir yerdir Kahire. Hayatınızda mutlaka görmeniz gereken şehirler listelerinin başında gelen, piramitlere ev sahipliği yapan, akla hemen tarihsel yapıların ve mumyacılığın geldiği kent, ilginizi çekecek pek çok yapı ve mekana sahiptir.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır medeniyetinin en önemli şehri olan Kahire'de tarihin akışını kuş bakışı olarak gözlemlemek mümkündür. Her kurulan devlet önceki devletin yaptığı yapıların yanına kendi yapılarını yaparak şehri genişletmiştir. Böylece şehrin tarihi eski şehir kısmından başlayarak Özgürlük Meydanı'na doğru akmaktadır. Kahire metropolü tarihi gelişime ve gelir durumlarına göre pek çok mahalleye ayrılmıştır. Eski Kahire, Heliopolis, Nasr gibi birçok bölgesi bulunur.

Devamını Oku

Kahire ile İlgili

Kahire Nerededir?

Sina Yarımadası'nda yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti; Afrika'nın kuzeyinde Asya ile Afrika'yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde bulunur ve  Mısır’ın başkenti Kahire; Mısır'ın kuzeyinde Nil Nehri’nin doğu kıyıları ve nehir adaları üzerine kurudur.

Kahire, dünyanın 7. en kalabalık yerleşim alanıdır, ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşar. Ülkenin ekonomi, ticaret, nüfus, sağlık, medya, ulaşım ve eğitim merkezidir.

Kahire'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan haftanın her günü , yaklaşık iki buçuk saat  süren direkt uçuşlarla Kahire Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Kahire'ye Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ve çöl iklimi karışımı bir iklime sahiptir. Akdeniz ve Nil Nehri şehrin havasını daha nemli bir hale getirmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar zaman zaman 40 derecenin üzerine çıksa da Nil Nehri'nden gelen esintiler sıcaklıkları düşürür. İlkbaharda da çölden gelen toz fırtınaları nedeniyle hava oldukça kurulaşır. Kış aylarında sıcaklıklar 15-20 dereceler arasında seyreder. Kış gecelerinde ise 5 dereceye kadar düşüp hava oldukça serinler. Yağmur da çoğunlukla kış aylarında yağar ancak bu fazla miktarda bir yağış olmaz. Sonbahar ise yazın sıcak havasının ve kış yağmurlarının arasında bir dönem olduğu için ve şehrin hava kirliliği nedeniyle bu mevsim şehrin havası ağırlaşır. Yaz aylarında sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşabildiğinden Kahire'yi ziyaret için en uygun dönem Kasım-Mart aralığıdır. Hangi mevsimde giderseniz gidin geceleri serin olabileceğinden yanınıza ince bir mont almanızı da hatırlatmış olalım.

Kahire'de Nerede Kalınır?

Mısır’ın başkenti Kahire, Orta Doğu’nun görülmeye değer şehirlerinden biri. Afrika ve Arap kültürlerini bir arada barındıran Kahire, piramitleriyle ünlense de şehrin meydanları, çarşı ve pazarları, diğer tarihî yapıları da mutlaka görülmeye değer. Nil Nehri’nin iki kıyısında da yer alan Kahire, sıcak ikliminin de etkisiyle tüm yıl boyunca ziyaretçilerini bekliyor.   

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kahire otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kahire Otelleri

Orta Doğu’nun en tarihi kentlerinden biri olan Kahire, Mısır’ın başkentidir. Tüm dünyada Giza Piramitleriyle ünlenen şehir, tahmin edilenlerin aksine çok daha modern bir kent yapısına da sahip. Şehirde tarihî bölgelerdeki hamamlar ve camiler, modern şehirdeki çarşı ve pazarlar da en az piramitler kadar dikkat çekici ve Mısır kültürünü anlamak için ziyaret edilmelidir. Şehirde 100’ün üzerinde ve farklı yıldız seviyesindeki otellerle bu Orta Doğu kentine harika bir tatil geçirebilirsiniz. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kahire otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kahire İçi Ulaşım

Şehirde ulaşım otobüs, metro ve taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma içerisinde metro daha tercih edilebilirdir fakat taksi ile ulaşım şehirde turistler için en yaygın olanıdır ve oldukça uygundur. Taksi şöförü ile pazarlık yaparak günlük olarak anlaşmanız ulaşımda kolaylık sağlayacaktır.

Trafiğin oldukça karmaşalı olduğunu belittiğimiz şehirde araç kiralama seçeneğini tercih edecek olursanız 25 yaşını doldurmuş olmanız ve uluslararası sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Ayrıca Ramses Meydanı'ndaRamses Tren İstasyonu vardır. Her an oldukça kalabalık olan bu istasyondan çoğu yere trenler bulunmaktadır.
 
Kahire Metro Haritası

Havaalanından Kente Ulaşım
Kahire Uluslararası Havalimanı’nda 3 terminal vardır ve terminaller arasında günün 24 saati her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs çalışır. Havaalanı şehre 22 km uzaklıkta bulunur. Çıkış yaptığınızda şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsleri göreceksiniz. Bu otobüsler ile 45 dakika kadar sonra şehir merkezine ulaşlmak mümkündür. Kentte taksi ile ulaşım oldukça uygundur ve pazarlık yapmak da yaygın olan bir davranıştır. Taksi şöförleri ile pazarlık yaparak yaklaşık 40 Mısır Poundu ödeyerek şehre adım atabilirsiniz.
 

Kahire Mutfağı

Yeme-içme için dünya mutfaklarından başlayıp yerel lezzetlere kadar pek çok çeşide yer veren Kahire mutfağının yemek kültürü de oldukça geniştir. Bolca baharat içerikli olan yemekleri daha çok balık, et ve et ürünleri, pirinç ve bazı tahıllar, sebze içeriklidir. Kahire’de tadabileceğiniz yemeklerin bir çoğu ve  özellikle yemeklerden önce servis edilen mezeler Türk mutfağıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Restoranların şehrin dört bir yanında bulunur. Özellikle şehir merkezinde uygun fiyatlı yemek yemek mümkündür. Zamalek ve Mohandiseen bölgeleri ise daha şık restoranların bulunduğu bölgelerdir.

Koshary; makarna ve pirinçten yapılan domates ya da acı baharat soslu özellikle öğle yemeklerinde bolca tüketilen denemeniz gereken yerel bir yemek çeşididir, Fuul (bakla), tameya (kızartılmış baklalı çörek), kofta ve kızartılmış tavuk, Mısır pizzaları da diğer  yerel yemek seçeneklerindendir. Şavarma döner benzeri olan deneyebileceğiniz bir lezzet iken humus da burada meşhurdur.

Yemek sonrası olarak "Um-ali" tatlısı, künefeyle kadayıfın karışımı bir tadı ile bir öneri olabilir. İçecek olarak en lezzetli alternatif karışık meyve suları " Müşekkel Asri"olabilir. Ayrıca Kahire’nin kahveleri de meşhurdur. Çok sayıda çeşidi olan kahvelerden kakuleli kahve en sevilenidir. Yine Mısır’lıların geleneksel içeceği olan Karkadeh’i ve Guava suyunu deneyebilirsiniz. 

Popüler Mekanlar:

 • Sabaya
 • The Oasis Food Court
 • Windows Restaurant
 • Zööba
 • Birdcage
 • Tamara
 • Tivoli Dome Zayed
 • Mirai

Bahşiş

Fotoğraf çekme izni olsun, piramit bölgesinde size ulaşımda yardım etme teklifiyle yaklaşanlar olsun Mısır’da rehbere, şöfore ve garsonlara bahşiş vermek gerekmektedir. Her türlü yardım teklifinde aklınıza gelebilecek ilk şeydir. Pazarlığın yaygın olduğu bu şehirde bahşiş de önemli bir yere sahiptir. 

Kahire'de Alışveriş

Kahire'de alışveriş için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Büyük alışverişlerinden daha popüler olan tarihi hanlar ve pazarlar da bulunur. Bu pazarlarda ve dükkanlarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yaptırabilirsiniz. Hediyelik eşyalar hem tarihi pazarlarda hem de alışveriş merkezlerindeki mağazalarda bulunur. Ancak alışveriş merkezlerindeki fiyatlar genellikle daha yüksektir. Son yıllarda da şehirde sanatın gelişmesiyle sanat galerileri de açılmaya başlamıştır. Ayrıca şık tasarımlar yapan butik dükkanlar da mevcuttur. Zamalek semti butik dükkanların ve mücevhercilerin toplantığı merkezdir.

Alışverişin merkezi gezilecek yerlerde de bahsedildiği gibi Han Halili Çarşısı’dır. Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip çarşıda hemen hemen her şeyi bulabileceksiniz. Mısır’a özgü almak istediğiniz hediyelik eşyalar, papirüsler veya piramit gibi objeler için de yine ilk adres bu çarşıdır. Deri eşyalardan el yapımı takılara, baharatlardan kıyafete çeşit çeşit ürünlerin olduğu çarşı alışveriş tutkunları için vazgeçilmez olabilir. Dünyanın en meşhur çarşılarından biri olan bu çarşıda vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır.

Dükkanlarda göreceğiniz ürünler genellikle taklit ürünler olsa da antika eşyalar bulabileceğiniz dükkanlar da Kahire'de mevcuttur. Şehir merkezinin Shar'a Hoda Sharaawi kısmında birkaç adet antikacı bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde Midan Ataba bölgesinde pek çok kitapçı bulunmaktadır.

Şehirde turistik alışveriş için papirüsler büyük öneme sahiptir. Deve figürleri, yöresel parfüm esansları, takılar, eşarplar ve şallar alınabilecek çeşit çeşit hediyelik eşyadan birkaçıdır. Ayrıca şehirde Fransız tarzı mobilyalar ve mücevherler de çok popülerdir.

Kahire Gece Hayatı

Çoğunluğu Müslüman halkın oluşturduğu kent beklenilenin aksine canlı bir gece hayatına sahiptir. Bu konuda katı olan bazı bölgelerde mekan yoktur ancak kentteki çoğu otelin barları 24 saat açıktır ve gece hayatının önemli bir yeri vardır. Şehrin merkezinde de bir çok alkollü ve alkolsüz eğlence merkezleri, müzik kulüpleri, bar ve gece kulüpleri bulunur. Ayrıca oryantal dans da Mısır’ın dans kültürü açısından büyük öneme sahiptir. Mekanlar genellikle Zamalek semti ve şehir merkezinde toplanmıştır.

Mısır'ın gece hayatında ahwa denilen kahvehane/çay bahçesi benzeri yerler önemli bir yer tutar. Akşamları pek çok insan arkadaşları ve ailesiyle ahwalara gider ve burada nargile ve kahve çeşitleri tüketir. Midan al-Hussein, Talat Harb gibi bölgeler başta olmak üzere pek çok noktada ahwalar bulunur.

Alkollü mekanlar şehir merkezinde ve Zamalek'te yoğunlaşır. Zamalek'te bulunan mekanları fiyatları şehir merkezindekilere göre nispeten daha yüksektir. Ancak her mekan sabaha kadar açık değildir. Turizm lisansı bulunmayan mekanların en geç gece yarısı kapatması gerekir. Açık kalan gece kulüpleri de genellikle gece 2 civarında kapanır. Kahire'de bazı yerler gecenin erken saatlerinde restoran, sonra bar, sonra da gece kulübüne dönmektedir. Şehir merkezinde bulunan After Eight yıllardır Kahire'nin popüler gece kulüplerinden birisidir. Gençlerin ve yabancı turistlerin de tercih ettiği mekanda hip hop gecesi, retro gecesi, canlı müzik gibi farklı konseptlerde partiler de düzenlenmektedir. Zamalek'te demir atmış bir geminin içinde bulunan El Morocco, 80'lerin dans müziğinden günümüz techno müziğine kadar farklı tarzlarda müzikler çalan bir gece kulübüdür.

Odeon Palace Bar harika terasıyla şehir merkezinin manzarasını izlemenize imkan vermektedir. Son yıllarda popülerliği iyice artmıştır. Zamalek'in sevilen yerlerinden Pub 28, pub ortamını sevenler için uygun bir adrestir. Aynı bölgede bulunan L'Aubergine de gençler tarafından da tercih edilen bir mekandır. Büyük otel zincirlerinin Kahire'deki otellerinde genellikle barlar veya gece kulüpleri bulunmaktadır. Ramsis Hilton Hotel'de bulunan Sherlock Holmes Pub, İngiliz tarzda bir bardır.

Zamalek'te bulunan Sequoia, Nil Nehri manzarası eşliğinde Fransız mutfağından Japon yemeklerine geniş bir menüye sahip, akşam yemeğinizi yiyip içkilerinizi yudumlayabileceğiniz şık bir restorandır. Daha sakin bir akşam geçirip yerel çaylar ve kahveler içmek isteyenler için Müslüman Mahallesi'nde bulunan El Fishawy aynalarla süslenmiş şık bir cafedir. Cairo Jazz Club, Mohandiseen'de bulunur ve Kahire'nin en popüler mekanlarından birisidir. Ağırlık olarak caz ve blues tarzda müzik çalsa da belli bir saatten sonra DJ performansları da olmaktadır. Rawabet Tiyatrosu ve Kahire Opera Binası'nda da hem Mısır hem de uluslararası operalar, tiyatrolar, baleler ve klasik müzik konserleri düzenlenmektedir.

Kahire'de Festivaller

 • Kahire Uluslararası Kitap Fuarı – Ocak
 • Bahar Bayramı – Nisan
 • Kahire Oryantal Dans Festivali – Haziran
 • Kahire Uluslararası Müzik Festivali – Ağustos
 • Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali – Eylül
 • Kahire Uluslararası Film Festivali – Aralık
 • Kahire Uluslararası Nil Beste Festivali

Kahire Pratik Bilgiler

 • Polis: 122
 • Ambulans: 123
 • Turizm polisi: 126
 • İtfaiye: 180

Kahire Türkiye Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT
Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410
Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)
[email protected] 
http://kahire.be.mfa.gov.tr

Kahire Para Birimi

Para birimi Mısır Poundu’dur. EGP olarak ifade edilen para biriminde 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 5 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Kahire Resmi Dili

Mısır’ın resmi dili Arapça’dır. Haklın neredeyse tamamı Araça bilir ve konuşur. Bazı bölgelerde etnikleşmiş topluluklar kendi mahalli dillerini konuşurlar.

Kahire Saat Farkı

GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye’nin saatinden bir saat geridedir.

Kahire Resmi Tatiller

 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Mekke'de Hac (Aralık-Ocak)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kurtuluş Günü (18 Haziran)
 • Ulusal Bayram-Devrim Günü (23 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)

Kahire Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 13oC
  • Mar 16oC
  • Nis 20oC
  • May 24oC
  • Haz 27oC
  • Tem 28oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 18oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Ülke: Mısır
Nüfus: 7.772 milyon
Resmi Dili: Arapça
Para Birimi: Mısır Poundu (EGP)
İklim: Akdeniz-Çöl 
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: 2.86 $ (Türkiye 3.87 $)