Google+

Arama formu

Kahire

Orta Doğu’nun en tarihi kentlerinden biri olan Kahire, Mısır’ın...
Devamı oku
Polis: 122 Ambulans: 123 Turizm polisi: 126 İtfaiye: 180
Devamı oku
Ramazan Bayramı Kurban Bayramı Mekke'de Hac (Aralık-Ocak) İşçi Bayramı (1...
Devamı oku
Kahire Uluslararası Kitap Fuarı – Ocak Bahar Bayramı – Nisan Kahire...
Devamı oku
Kahire'de alışveriş için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Büyük...
Devamı oku
Çoğunluğu Müslüman halkın oluşturduğu kent beklenilenin aksine canlı bir...
Devamı oku
Yeme-içme için dünya mutfaklarından başlayıp yerel lezzetlere kadar pek...
Devamı oku
En eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış, milattan önceye ait bir çok...
Devamı oku
Şehirde ulaşım otobüs, metro ve taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma...
Devamı oku
Mısır’ın başkenti Kahire, Orta Doğu’nun görülmeye değer şehirlerinden...
Devamı oku
İstanbul'dan haftanın her günü , yaklaşık iki buçuk saat  süren direkt...
Devamı oku
Akdeniz ve çöl iklimi karışımı bir iklime sahiptir. Akdeniz ve Nil Nehri...
Devamı oku
KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO-...
Devamı oku
GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye’nin saatinden bir...
Devamı oku
Mısır’ın resmi dili Arapça’dır. Haklın neredeyse tamamı Araça bilir ve...
Devamı oku
Para birimi Mısır Poundu’dur. EGP olarak ifade edilen para biriminde 1...
Devamı oku
Sina Yarımadası'nda yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti; Afrika'nın kuzeyinde...
Devamı oku
Dünyanın yedi harikasından Keops Piramidi'ne ev sahipliği yapan şehir,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EGP = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 13℃
Mar 16℃
Nis 20℃
May 24℃
Haz 27℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 25℃
Eki 22℃
Kas 18℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...
Ülke: Mısır / Nüfus: 7.772 milyon / Resmi Dili: Arapça / Para Birimi: Mısır Poundu (EGP) / İklim: Akdeniz-Çöl  / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: 2.86 $ (Türkiye 3.87 $)

Kahire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kahire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyanın yedi harikasından Keops Piramidi'ne ev sahipliği yapan şehir, Mısır’ın başkentidir. Ülkenin en gezilmeye değer kenti diyebileceğimiz yer aynı zamanda Afrika ve Arap dünyasının en büyük şehridir. 16 milyonu aşan nüfusuyla şehir gerçek anlamda bir metropoldür. Arapça Mısrü’, Mısır Arapçasında ‘Masr’ olarak adlandırılan Kahire’nin kelime anlamı ‘muzaffer’ yani ‘galip gelen’dir.

Çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve çoğu alanda ülkenin merkezi konumunda olan şehir birçok önemli devlet dairesi, hükümet binası bulunduruyor. Oldukça kalabalık nüfusuna ek olarak neredeyse her mevsim turist çeken bir yerdir Kahire. Hayatınızda mutlaka görmeniz gereken şehirler listelerinin başında gelen, piramitlere ev sahipliği yapan, akla hemen tarihsel yapıların ve mumyacılığın geldiği kent, ilginizi çekecek pek çok yapı ve mekana sahiptir.

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır medeniyetinin en önemli şehri olan Kahire'de tarihin akışını kuş bakışı olarak gözlemlemek mümkündür. Her kurulan devlet önceki devletin yaptığı yapıların yanına kendi yapılarını yaparak şehri genişletmiştir. Böylece şehrin tarihi eski şehir kısmından başlayarak Özgürlük Meydanı'na doğru akmaktadır. Kahire metropolü tarihi gelişime ve gelir durumlarına göre pek çok mahalleye ayrılmıştır. Eski Kahire, Heliopolis, Nasr gibi birçok bölgesi bulunur.

Kahire Nerededir?

Sina Yarımadası'nda yer alan Mısır Arap Cumhuriyeti; Afrika'nın kuzeyinde Asya ile Afrika'yı birbirine bağlayan topraklar üzerinde bulunur ve  Mısır’ın başkenti Kahire; Mısır'ın kuzeyinde Nil Nehri’nin doğu kıyıları ve nehir adaları üzerine kurudur.

Kahire, dünyanın 7. en kalabalık yerleşim alanıdır, ülke nüfusunun dörtte biri burada yaşar. Ülkenin ekonomi, ticaret, nüfus, sağlık, medya, ulaşım ve eğitim merkezidir.

Kahire Para Birimi

Para birimi Mısır Poundu’dur. EGP olarak ifade edilen para biriminde 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 5 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Kahire Resmi Dili

Mısır’ın resmi dili Arapça’dır. Haklın neredeyse tamamı Araça bilir ve konuşur. Bazı bölgelerde etnikleşmiş topluluklar kendi mahalli dillerini konuşurlar.

Kahire Saat Farkı

GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye’nin saatinden bir saat geridedir.

Kahire Türkiye Dış Temsilcilikleri

KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/CAIRO- EGYPT
Telefon: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410
Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)
embassy.cairo@mfa.gov.tr 
http://kahire.be.mfa.gov.tr

Kahire'ye Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ve çöl iklimi karışımı bir iklime sahiptir. Akdeniz ve Nil Nehri şehrin havasını daha nemli bir hale getirmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar zaman zaman 40 derecenin üzerine çıksa da Nil Nehri'nden gelen esintiler sıcaklıkları düşürür. İlkbaharda da çölden gelen toz fırtınaları nedeniyle hava oldukça kurulaşır. Kış aylarında sıcaklıklar 15-20 dereceler arasında seyreder. Kış gecelerinde ise 5 dereceye kadar düşüp hava oldukça serinler. Yağmur da çoğunlukla kış aylarında yağar ancak bu fazla miktarda bir yağış olmaz. Sonbahar ise yazın sıcak havasının ve kış yağmurlarının arasında bir dönem olduğu için ve şehrin hava kirliliği nedeniyle bu mevsim şehrin havası ağırlaşır. Yaz aylarında sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşabildiğinden Kahire'yi ziyaret için en uygun dönem Kasım-Mart aralığıdır. Hangi mevsimde giderseniz gidin geceleri serin olabileceğinden yanınıza ince bir mont almanızı da hatırlatmış olalım.

Kahire'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan haftanın her günü , yaklaşık iki buçuk saat  süren direkt uçuşlarla Kahire Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Kahire şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kahire'de Nerede Kalınır?

Mısır’ın başkenti Kahire, Orta Doğu’nun görülmeye değer şehirlerinden biri. Afrika ve Arap kültürlerini bir arada barındıran Kahire, piramitleriyle ünlense de şehrin meydanları, çarşı ve pazarları, diğer tarihî yapıları da mutlaka görülmeye değer. Nil Nehri’nin iki kıyısında da yer alan Kahire, sıcak ikliminin de etkisiyle tüm yıl boyunca ziyaretçilerini bekliyor.  


Kahire'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kahire otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Kahire pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kahire Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kahire Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kahire Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kahire Otelleri
Kahire Ev Kiralama

Kahire Otelleri

Orta Doğu’nun en tarihi kentlerinden biri olan Kahire, Mısır’ın başkentidir. Tüm dünyada Giza Piramitleriyle ünlenen şehir, tahmin edilenlerin aksine çok daha modern bir kent yapısına da sahip. Şehirde tarihî bölgelerdeki hamamlar ve camiler, modern şehirdeki çarşı ve pazarlar da en az piramitler kadar dikkat çekici ve Mısır kültürünü anlamak için ziyaret edilmelidir. Şehirde 100’ün üzerinde ve farklı yıldız seviyesindeki otellerle bu Orta Doğu kentine harika bir tatil geçirebilirsiniz.


Kahire Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kahire otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Kahire İçi Ulaşım

Şehirde ulaşım otobüs, metro ve taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma içerisinde metro daha tercih edilebilirdir fakat taksi ile ulaşım şehirde turistler için en yaygın olanıdır ve oldukça uygundur. Taksi şöförü ile pazarlık yaparak günlük olarak anlaşmanız ulaşımda kolaylık sağlayacaktır.

Trafiğin oldukça karmaşalı olduğunu belittiğimiz şehirde araç kiralama seçeneğini tercih edecek olursanız 25 yaşını doldurmuş olmanız ve uluslararası sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Ayrıca Ramses Meydanı'nda Ramses Tren İstasyonu vardır. Her an oldukça kalabalık olan bu istasyondan çoğu yere trenler bulunmaktadır.
 
Kahire Metro Haritası

Havaalanından Kente Ulaşım
Kahire Uluslararası Havalimanı’nda 3 terminal vardır ve terminaller arasında günün 24 saati her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs çalışır. Havaalanı şehre 22 km uzaklıkta bulunur. Çıkış yaptığınızda şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsleri göreceksiniz. Bu otobüsler ile 45 dakika kadar sonra şehir merkezine ulaşlmak mümkündür. Kentte taksi ile ulaşım oldukça uygundur ve pazarlık yapmak da yaygın olan bir davranıştır. Taksi şöförleri ile pazarlık yaparak yaklaşık 40 Mısır Poundu ödeyerek şehre adım atabilirsiniz.
 

Kahire Gezilecek Yerler

Kahire Gezilecek Yerler

En eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış, milattan önceye ait bir çok eşya ve eseri bünyesinde barındıran ve Antik Çağ'dan izler taşıyan kent insanı keşfetmeye iten bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Eski Kahire bölgesi  1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Tarih Mirası listesinde bulunuyor. 

Kahire Mutfağı

Yeme-içme için dünya mutfaklarından başlayıp yerel lezzetlere kadar pek çok çeşide yer veren Kahire mutfağının yemek kültürü de oldukça geniştir. Bolca baharat içerikli olan yemekleri daha çok balık, et ve et ürünleri, pirinç ve bazı tahıllar, sebze içeriklidir. Kahire’de tadabileceğiniz yemeklerin bir çoğu ve  özellikle yemeklerden önce servis edilen mezeler Türk mutfağıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Restoranların şehrin dört bir yanında bulunur. Özellikle şehir merkezinde uygun fiyatlı yemek yemek mümkündür. Zamalek ve Mohandiseen bölgeleri ise daha şık restoranların bulunduğu bölgelerdir.

Koshary; makarna ve pirinçten yapılan domates ya da acı baharat soslu özellikle öğle yemeklerinde bolca tüketilen denemeniz gereken yerel bir yemek çeşididir, Fuul (bakla), tameya (kızartılmış baklalı çörek), kofta ve kızartılmış tavuk, Mısır pizzaları da diğer  yerel yemek seçeneklerindendir. Şavarma döner benzeri olan deneyebileceğiniz bir lezzet iken humus da burada meşhurdur.

Yemek sonrası olarak "Um-ali" tatlısı, künefeyle kadayıfın karışımı bir tadı ile bir öneri olabilir. İçecek olarak en lezzetli alternatif karışık meyve suları " Müşekkel Asri"olabilir. Ayrıca Kahire’nin kahveleri de meşhurdur. Çok sayıda çeşidi olan kahvelerden kakuleli kahve en sevilenidir. Yine Mısır’lıların geleneksel içeceği olan Karkadeh’i ve Guava suyunu deneyebilirsiniz. 

Popüler Mekanlar:

Bahşiş

Fotoğraf çekme izni olsun, piramit bölgesinde size ulaşımda yardım etme teklifiyle yaklaşanlar olsun Mısır’da rehbere, şöfore ve garsonlara bahşiş vermek gerekmektedir. Her türlü yardım teklifinde aklınıza gelebilecek ilk şeydir. Pazarlığın yaygın olduğu bu şehirde bahşiş de önemli bir yere sahiptir. 

Kahire Gece Hayatı

Kahire Gece Hayatı

Çoğunluğu Müslüman halkın oluşturduğu kent beklenilenin aksine canlı bir gece hayatına sahiptir. Bu konuda katı olan bazı bölgelerde mekan yoktur ancak kentteki çoğu otelin barları 24 saat açıktır ve gece hayatının önemli bir yeri vardır. Şehrin merkezinde de bir çok alkollü ve alkolsüz eğlence merkezleri, müzik kulüpleri, bar ve gece kulüpleri bulunur. Ayrıca oryantal dans da Mısır’ın dans kültürü açısından büyük öneme sahiptir. Mekanlar genellikle Zamalek semti ve şehir merkezinde toplanmıştır.

Mısır'ın gece hayatında ahwa denilen kahvehane/çay bahçesi benzeri yerler önemli bir yer tutar. Akşamları pek çok insan arkadaşları ve ailesiyle ahwalara gider ve burada nargile ve kahve çeşitleri tüketir. Midan al-Hussein, Talat Harb gibi bölgeler başta olmak üzere pek çok noktada ahwalar bulunur.

Alkollü mekanlar şehir merkezinde ve Zamalek'te yoğunlaşır. Zamalek'te bulunan mekanları fiyatları şehir merkezindekilere göre nispeten daha yüksektir. Ancak her mekan sabaha kadar açık değildir. Turizm lisansı bulunmayan mekanların en geç gece yarısı kapatması gerekir. Açık kalan gece kulüpleri de genellikle gece 2 civarında kapanır. Kahire'de bazı yerler gecenin erken saatlerinde restoran, sonra bar, sonra da gece kulübüne dönmektedir. Şehir merkezinde bulunan After Eight yıllardır Kahire'nin popüler gece kulüplerinden birisidir. Gençlerin ve yabancı turistlerin de tercih ettiği mekanda hip hop gecesi, retro gecesi, canlı müzik gibi farklı konseptlerde partiler de düzenlenmektedir. Zamalek'te demir atmış bir geminin içinde bulunan El Morocco, 80'lerin dans müziğinden günümüz techno müziğine kadar farklı tarzlarda müzikler çalan bir gece kulübüdür.

Kahire'de Alışveriş

Kahire'de Alışveriş

Kahire'de alışveriş için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Büyük alışverişlerinden daha popüler olan tarihi hanlar ve pazarlar da bulunur. Bu pazarlarda ve dükkanlarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yaptırabilirsiniz. Hediyelik eşyalar hem tarihi pazarlarda hem de alışveriş merkezlerindeki mağazalarda bulunur. Ancak alışveriş merkezlerindeki fiyatlar genellikle daha yüksektir. Son yıllarda da şehirde sanatın gelişmesiyle sanat galerileri de açılmaya başlamıştır. Ayrıca şık tasarımlar yapan butik dükkanlar da mevcuttur. Zamalek semti butik dükkanların ve mücevhercilerin toplantığı merkezdir.

Alışverişin merkezi gezilecek yerlerde de bahsedildiği gibi Han Halili Çarşısı’dır. Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip çarşıda hemen hemen her şeyi bulabileceksiniz. Mısır’a özgü almak istediğiniz hediyelik eşyalar, papirüsler veya piramit gibi objeler için de yine ilk adres bu çarşıdır. Deri eşyalardan el yapımı takılara, baharatlardan kıyafete çeşit çeşit ürünlerin olduğu çarşı alışveriş tutkunları için vazgeçilmez olabilir. Dünyanın en meşhur çarşılarından biri olan bu çarşıda vakit geçirmek oldukça keyifli olacaktır.

Kahire'de Festivaller

 • Kahire Uluslararası Kitap Fuarı – Ocak
 • Bahar Bayramı – Nisan
 • Kahire Oryantal Dans Festivali – Haziran
 • Kahire Uluslararası Müzik Festivali – Ağustos
 • Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali – Eylül
 • Kahire Uluslararası Film Festivali – Aralık
 • Kahire Uluslararası Nil Beste Festivali

Kahire Resmi Tatiller

 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Mekke'de Hac (Aralık-Ocak)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Kurtuluş Günü (18 Haziran)
 • Ulusal Bayram-Devrim Günü (23 Temmuz)
 • Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)

Kahire Pratik Bilgiler

 • Polis: 122
 • Ambulans: 123
 • Turizm polisi: 126
 • İtfaiye: 180

Mısır Vizesi

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.