Kahire ve Giza Piramitleri

Eski imparatorluk döneminin başkenti Memfis’in nekropol bölgesi Pizza ve Sakrapol vadileri idi. Mısır firavunları insanların güneş gibi batıp, yeniden doğduklarına inandıklarından mezar odalarına ölümlerinden sonraki hayatlarında gereksinim duyacakları her şeyi koyuyorlarmış. Yani ölen kişi, tacıyla, tahtıyla ve mücevherleriyle gömülüyormuş. Hatta yeniden doğduklarında Nil’de yeniden tekne gezisi yapabilir diye tekneleri bile kendileriyle gömülüyormuş. Kendileri ise mumyalanıyor ve yanlarına da yine mumyalanmış iç organlarının içine yerleştirilen kanope denilen vazoları konuluyormuş. Ayrıca ölümünden sonra doğru yolu bulabilmesi için ölünün yanına bir de ölüler kitabı gömülüyormuş. Mezar duvarları ise aşağı ve yukarı Mısır’ı temsil eden, ayrıca firavunun hayatını, başarılarını, yüceliğini anlatan resim ve hiyeroglif yazılarla bezeniyordu.

Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Piramitler firavun mumyasını, hazinesini, çok değerli eşyalarını saklamak amacı ile yapılmış. Bunların en ihtişamlısı olan Keops piramidi, dünyanın 1. harikası olma özelliğini taşıyor. Keops piramidinin orijinal yüksekliği 146 metreymiş, doğa koşulları nedeniyle günümüzdeki yüksekliği 138 metreye inmiş. Her taş blok yaklaşık 10 - 15 ton ağırlığında. Bu taş bloklar 201 sıra halinde dizilmiş. Tabanı 230 metre uzunluğunda kare şeklinde bir piramit burası. Blok taşların ilk sıralardaki yüksekliği 1,5 metre, tepeye doğru yarım metreye kadar iniyor. Tahminlere göre burada 2 milyon 600 bin taş blok kullanılmış. 100 bin işçi çalışmış ve 20 yılda tamamlanmış. Mumyaların bulunduğu odaya yılda sadece 2 kez güneş giriyormuş. Piramitlerin her köşesi 1 yönü gösteriyor; doğu, batı, kuzey, güney

Gizadaki bu piramitler M.Ö. 2753 - 2563 yılları arasında 4. Sülalenin firavunları Keops – Kefren – Mikerinos için yapılmış. Bu 3 piramitten en büyüğü Keops. Kefren’e ait olan daha küçük, Mikerinos’a ait olan daha da küçük.

Keops Piramidi’nin yüksekliğinin 1 milyar ile çarpımı, güneşle dünya arasındaki mesafeyi (146.500.000 km) veriyor. Piramit’in üstünden geçen meridyen, kara ve denizleri 2 eşit parçaya bölüyor. Taban çevresinin yüksekliğinin 2 katına bölünmesi Pi sayısını (3.14) veriyor. Piramit tam olarak dünyanın merkezinde bulunuyormuş. Bu bilgileri rehberimiz verdi. M.Ö. 2500’lerde yani günümüzden 4500 sene önce bu hesaplamaların yapılabilmesi ve tonlarca ağırlıktaki taş blokların bu kadar muntazam dizilip, bugünlere kadar gelebilmesi gerçekten dünyanın 1. harikası olmayı hak ettiriyor.

Yapılan incelemelerde, çok ileri teknolojiye sahip Japonya’nın bile Keops Piramidi’nin aynısını yapamayacağı ortaya çıkmış.

M.Ö. 2620-2500 arasında Kefren tarafından piramitleri koruma amaçlı yapılmış olan Giza Sfenksi de görülmeye değer. Dünya’nın Tanrısı Firavun’un en güçlü hayvan olan aslan ile birleştirilmesi heykelleştirilmiş burada. Gövdesi aslan, başı Firavun. 54 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki bu sfenks, Piramitlerin önünde Nil nehrine doğru bakıyor.

Burada akşamları yapılan ses ve ışık gösterilerine katılabilir, develere binerek gezintiye çıkabilirsiniz. Kahire'de konaklamak sterseniz müzeye çok yakın, uygun fiyatlı otellerden Rotana Palace Hostel ve Sakan 252 gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni