Google+

Arama formu

BİRKAÇ SAAT İÇİNDE GEZEBİLECEĞİNİZ ŞEHİR: İSKENDERİYE

Bu yazı Gezimanya üyesi Fetullah İnam tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Hüsnü Mübarek’in başkan olduğu 30 Ocak 2010 tarihinde yapmış olduğum 1 haftalık Mısır Gezisi’ni ve bu gezi ile ilgili izlenimlerimi anlatmaya çalışacağım.

Bir tur şirketinin düzenlediği turla uçakla Ankara’dan kalkıp İskenderiye’nin Borg El Arab isimli bir askeri havaalanına inerek Mısır turuna başladık.

Neden askeri havaalanına indiğimizi sorgulayamadan bir keşmekeş içinde havaalanından çıkıp, bizi bekleyen otobüslerle İskenderiye şehrinde büyük bir tur yapıp, şehrin görülebilecek yerlerini 2-3 saat içinde gezme imkânı bulduk.

Gezdiğimiz yerler arasında; Akdeniz kıyısında bulunan El-Mountazah İskenderiye Başkanlık Sarayı, dünyanın en zengin kütüphanesi olan İskenderiye Kütüphanesi ve şehrin gözde mekânı olarak Akdeniz kıyısına paralel olan ve bu saray ve kütüphanenin de üzerinde bulunduğu şehrin ünlü El Gaish Caddesi’ne ait izlenimlerim var.

İskenderiye
El Mountazah Saray Girişi

Mısır’a basar basmaz sizi renksiz, badanasız ve boyasız bir şehrin beklediğini görürüsünüz. Neden badanasız ve boyasız diye sorarsanız; çünkü badana ve boyalı olan binaların vergileri daha yüksek olduğundan halk o görüntüye katlanarak badanasız, boyasız ve bakımsız evlerde oturmayı daha çok tercih ediyor.

Şehirde trafikte hareket eden arabalar içinde lüks ve yeni araçlar azınlıkta, daha çok Renault ve bizim Şahin, Doğan türü araçları görürsünüz. Aslında Mısır zengin bir ülke. Petrol geliri az olmasına rağmen turizmde dünya markası olmuş, firavunlar dönemine ait müthiş zengin bir kültürü ve tarihi eserleri bağrında barındıran, bu geçmişi ve gizemi nedeniyle dünyanın her bir yanından ziyaretçisi olan bir ülke.  

İskenderiye şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Elites 1, Chez Nagy güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment Panorama Beach Montazah 7, Blue Bay Beach, Sporting Suite Studio. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment at San Stefano Alexandria, Mediterranean beach villa, شقة مفروشة للايجار gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Alkadi Hotel, El Fardous Flower, Egyptians Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İskenderiye aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Peki, bu turizm geliri ve zenginlik halka yansımış mı diye sorarsanız; hayır. Bir avuç siyasi ve çoğunluğu da askerden oluşan bir kesim refah sürerken, maalesef halk sefalet içinde.

Sefalet; şehrin lüks bölgeleri hariç, her tarafta göz önünde. O kapısız, koltukları ve döşemeleri perişan halde olan taksi ve dolmuşları, cadde ortasında pislik içinde satılan kendilerine özgü ekmekleri, hizmet vermekte olan adına tramvay diyemeyeceğiniz ve binmeye cesaret edemeyeceğiniz Nuh Nebi’den kalmış tramvayları bu sefaleti sergilemektedir.

İskenderiye’deki turumuzu bitirdikten sonra aynı gece otobüslerle Kahire’ye hareket ettik. Yol güzergâhında mola verdiğimiz ve adına tesis diyemeyeceğimiz konaklama yeri, bizim en geri kalmış bölgelerimizde bile görülemeyecek şekilde olan bir köy kahvesini andırıyordu. Yanındaki mescidi ziyaret ettiğimde ise üzerinde namaz kılınamayacak kadar kötü durumda olan halılar ve sergi malzemeleri görmeye değer nitelikteydi.


Fetullah İnam kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Fetullah İnam

1954 Bitlis-Tatvan doğumluyum. 1966'dan beri Ankara'da ikamet etmekteyim. Üniversite mezunu olarak halen Yazarlık yapmaktayım. "Duygu Vagonları" adlı Şiir kitabım yayınlanmıştır. 2. Kitabım yayın aşamasındadır. Doğa düşkünü, sporu ve seyahat etmeyi seven biri olarak tüm Türkiye'yi adım adım dolaştıktan sonra yaklaşık 5 yıldır dışa açılarak 3...