img-script
Google+

İskenderiye

latest

İskenderiye Mısır'ın Akdeniz kıyısında bulunan, ikinci büyük şehridir. Ayrıca 4,1 milyonluk nüfusuyla Akdeniz kıyısındaki en büyük yerleşimdir. Büyük bir sanayi bölgesinin merkezi ve Mısır'ın ana limanı olan İskenderiye'de Mısır dış ticaretinin büyük kısmı gerçekleşir. Kahire'nin 183 km kuzeybatısına düşer. Aynı zamanda İskenderiye ilinin merkezidir.

İskenderiye, adını aldığı, Mısır'da bir Yunan kültür merkezi oluşturmak isteyen Büyük İskender tarafından, Rodoslu mimar Dinokrates'in hazırladığı plana göre MÖ 332'de kurulmuştur. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında 1516 yılında fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Akdeniz'in Osmanlı egemenliğine girdiği 16. yüzyıl ortalarından başlayarak İskenderiye, Septe Boğazı’na kadar uzanan bir alanda etkinlik gösteren Türk korsan gemilerine liman hizmeti görmüştür. Ayrıca, vali paşalarca kurdurulan tersanelerde 17. yüzyıl sonlarına kadar hayli ticaret ve savaş gemisi yapılmıştır. 18. yüzyıl sonlarında Napoléon komutasındaki Fransız kuvvetlerince işgal edilmiştir (1798). 1801 senesinde Serdarıekrem Kör Yusuf Ziyaüddin Paşa tarafından kuşatılan kenti boşaltmak zorunda kalan Fransızlar'dan geri alınmıştır.

Mısır'la birlikte Osmanlı yönetiminden çıkarak Britanya egemenliği altına girmiştir, Britanya'nın 1882'de kenti işgaliyle başlayan sömürge yönetimi 50 yıl sürmüştür. I. Dünya Savaşı'nda Müttefikler'in Doğu Akdeniz'deki başlıca üssü olan kent, II. Dünya Savaşı'nda Almanlarca birçok kez bombalanmıştır. 1967-75 arasında Süveyş Kanalı'nın kapanması ve Port Said'in İsrail tarafından bombalanması liman trafiğini İskenderiye'ye yönelterek nüfusunun aşırı derecede artmasına yol açmıştır. Limanı yenileme ve genişletme çabaları 1970'lerde başlamıştır. Ebu Kir Körfezinde doğal gaz yataklarının bulunması ve Kızıldeniz'den petrol taşıyan boru hatlarının tamamlanması sonucunda kent petrol ihraç merkez durumuna gelmiş; birçok petrol rafinerisi ve petrokimya kompleksi inşa edilmiştir.

Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İskenderiye’de pek çok tarihi kalıntı mevcuttur.

İskenderiye’de diğer gezilecek yerler: Greko-Romen Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Royal Jewelry Museum, Ulusal Oşeanografi ve Balıkçılık Müzesi, Qaitbay Kalesi, Amfitiyatro, Attarine Camii, Bibliotheca Alexandrina yani İskenderiye Kütüphanesi, Corniche sahili, Montazah Kraliyet Bahçesi ve İskenderiye Stadyumu (diğer adıyla Harras El-Hedoud Stadyumu)

303 Eki 2016Gezilecek Yerler

Mustafa Kamel Mezarlığı

Mustafa Kamel Mezarlığı

Mısır’ın en önemli siyasi figürlerinden biri olan Mustafa Kamel’den adını alan Mustafa Kamel Mezarlığı, tarihi bir yer altı mezarlığı. Milattan önce 2. yüzyılda yapılan mezarlıkta 4 adet mezar bulunmaktadır.

İskenderiye lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Four Seasons Hotel Alexandria At San Stefano, Alexandria Mediterranean Suites, Paradise Inn Le Metropole Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Amoun Hotel Alexandria, Hilton Alexandria Corniche gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Transit Alexandria Hostel, Maamoura Beach Family Apartment 1, Grand Royal Alex. Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İskenderiye aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

303 Eki 2016Gezilecek Yerler

Pompey'in Sütunu

Pompey'in Sütunu

Pompey’in Sütunu adlı tarihi eser, 25 metrelik bir granit sütun ve 297 yılında İmparator Diocletian’ın onuruna yapılmıştır.Şehrin erken Roma dönemine ait olan en dikkat çekici anıtlarından bir tanesidir.

303 Eki 2016Gezilecek Yerler

Montazah Sarayı

Montazah Sarayı

1892 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış olan Montazah Sarayı’nın haremlik kısmı alt katında kumarhane, üst katında ise tarihi kalıntıların sergilendiği bir müze olarak şu an hizmet vermektedir. Selamlık kısmı ise otel olmuş durumdadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İskenderiye, Mısır'ın verimli toprakları olan bölümüne oranla kenarda, Nil Deltası'nın kuzeybatısındaki işlenen toprakların sınırında kalır, ama liman olanakları açısından son derece elverişli bir yerde, kum taşlı bir adacık olan Faros üzerinde kurulmuştur. Faros Adasına uzanan bir dalgakıran olan “T” biçimli burnun sap bölümü, zaman içinde biriken millerle genişleyerek yaklaşık 1 km genişliğinde bir kıstak oluşturmuştur. Böylece Faros Adası çok geçmeden Akdeniz ile sığ Maryut (Mareotis) Gölü arasındaki bir set olan kıyı şeridine bağlandı ve şehir özellikle bu gölün kıyılarında gelişmiştir.

Geolocation

İskenderiye'nin tipik bir Akdeniz iklimi vardır. Ilık geçen kış aylarında zaman zaman şiddetli yağışlar ve fırtınalar görülür. Ocak ayında günlük ortalama sıcaklık 18 derecedir. Yazın denizden esen meltemler havayı bir ölçüde yumuşatır; ama nem oranı çok yüksektir. Ağustos ayında günlük ortalama sıcaklık 31 dereceyi bulur.

İskenderiye’de İskenderiye Uluslararası Havalimanı ve Borg al Arab Havalimanı adlı iki havalimanı bulunur. Türkiye’den İskenderiye’ye direkt uçuşlar yapılmaktadır.

Son dönemde yaşadığı siyasi karışıklıklardan tüm Mısır turizmi bir hayli olumsuz etkilendiğinden mevcut durumda İskenderiye’de konaklama fiyatları büyük düşüş yaşanmış, otel doluluk oranları bir hayli azalmıştır. Dolayısıyla şu anda siyasal sorunlarının daha yeni üstesinden gelmiş olan ülkede konaklama yapmak için en uygun zamandır. Budget hoteller şehrin merkezinde Courniche hattı üzerinde Mansheya adlı merkez bölgede yer almaktadır. Lüks oteller ise deniz kenarında ama şehir merkezini oluşturan tarihi merkeze biraz uzaktır.

Alexandria_-_20080720f.jpg

İskenderiye’de havalimanında şehir içi sisteme bağlanan son derece aktif çalışan bir raylı sistem mevcuttur. Raylı sistem, troleybüs, tramvay ve trenlerden oluşur.

Blue renkteki otobüsler Courniche bölgesinde çalışmaktadır. Tek bilet 2 EGP’tir. İskenderiye’de taksi bulmakta zorluk çekmezsiniz. Ancak kanunlar gereği her taksinin taksi metresi olması gerekse de, tüm Arap ülkelerinde olduğu gibi burada da pazarlık sistemi hâkimdir. Taksiye binmeden önce fiyatı konuşmanız gerekmektedir. Taksi paylaşma sistemi vardır. Bu türde taksilere minibüs denmektedir. Minibüsler, ana arterler üzerinde hizmet veriyor.

Mısır, tarihi, kültürü ve coğrafyası yanında, Kuzey Afrika’nın en özgün mutfaklarından birine de sahip bir ülkedir. Mısır, coğrafi konum olarak üç önemli bölgeye ayrılır. Birincisi kuzeyda 1000 km.lik bir kıyı şeridi olan Akdeniz kıyısı ile doğuda yine 1000 km.lik Kızıldeniz kıyı şerididir. İkinci bölge ise Nil Deltasıdır. Yüzölçümü küçük olan bu bölge nüfus yoğunluğu açısından en fazla olanıdır. Üçüncü bölge ise, Nil Nehri’nin her iki tarafında ve Sina Yarımadasının ortasında bulunan çöldür. Bu coğrafi konum, toplumun sosyo-ekonomik konumunu belirlediği gibi yeme alışkanlıklarını da belirler.

Kıyı şeridinde daha çok balık ve deniz ürünleri, Nil Nehri Deltası’nda ise pirinç ve kümes hayvanları yenir. Çölde ise daha çok kuzu, koyun ve bakliyat tüketilir. Mısırlılar kahvaltıda ekmek, tereyağı, reçel, bal ve değişik peynirler yer, yanında ise süt veya çay içerler. Bazı bölgelerde kahvaltıda kaynamış yumurta, bazılarında ise tameya denilen Mısır’a özgü bir yemek yerler. Tameya bakla ve undan yapılmış bir çeşit sebze köftesidir. Kızartıldıktan sonra üzerine susam serpilerek yenir.

Mısırlılar öğle yemeklerini, öğleden sonra saat dört civarında yerler. Öğle yemeği kışın, çorba, tavuk veya kuzu eti, salata veya sebze, makama veya pilavdan oluşur ve meyve ile biter. İskenderiye, tüm Mısır içinde en güzel deniz ürünü restoranlarına sahip olmasıyla meşhurdur. Falafel, ful, humus gibi geleneksel Arap yemekleri ve makarna, pirinç, mercimek ve domates sosuyla yapılan meşhur Mısır yemeği kushariden yiyebileceğiniz sayısız hesaplı veya lüks restoran vardır. Lüks restoranlar genellikle otellerde bulunur.

Bahşiş

İskenderiye restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

50 yıl önce çok hareketli olan gece hayatından eser kalmamış olan İskenderiye’de ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği barlar Sa'ad Zaghloul Caddesinde yer alan Spitfire Bar, bira fiyatları 11 EGP, sahilde bulunan Mermaid Bar ve Adib Bek Ishak Caddesinde bulunan Sheikh Ali isimli bardır. Otellerin içinde de barlar bulunur. Şehrin en meşhur gece kulübü ise El Gueish Caddesinde yer alan San Giovanni Club’dır.

Dini bayramların coşkuyla kutlandığı İskenderiye’de bunlara ek olarak şu etkinlikler de vardır:

Alexandria's of the World Festival (dünya üzerindeki İskenderiye ismindeki tüm şehirlerin ortak ve eşzamanlı festivali. Ekim ayında)

İskenderiye Film Festivali (Eylül)

İskenderiye Kütüphanesi Uluslararası Yaz Festivali (Ağustos)

İskenderiye tarihi merkezinde sayısız eski ve yeni kitap satan kitapçı vardır. Bu anlamda tarihi İskenderiye Kütüphanesi’nin şanına yakışır bir biçimde eski bir el yazması kitabı bu şehirden alıp sahip olmak ya da hediye etmek isteyebilirsiniz. Bu anlamda en yoğun cadde olan Nabi Danyal Caddesi Fransız Kültür Merkezi’nin tam karşısında yer almaktadır. İskenderiye’den alabileceğiniz diğer otantik hediyeler yıllandırılmış balzamik sirke ve elbette zeytinyağıdır.

İskenderiye (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı bulunmaz.

Mısır sınırları içerisinde yer alan İskenderiye şehrinin para birimi Mısır Poundu’dur. 1 TL yaklaşık 3,08 Mısır Poundu’dur.

Mısır ülkesinde Mısırca ve Arapça, resmi dil olarak kabul edilmektedir.

İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 11 KAMEL EL KILANI STREET ALEXANDRIA A.R.OF EGYPT

Telefon: +20-3 3990700 (30 hat)

Faks: +20-3 3990725

consulate.alexandria@mfa.gov.tr

http://iskenderiye.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İskenderiye, Kafr El-Sheikh, Baheria, Demiatta, Dakahlia, Grabey ve Munuufia Vilayetleri.

Noel (7 Ocak)

Devrim Günü (25 Ocak)

Sinai Özgürlük Günü (25 Nisan)

Coptic Paskalya Pazarı (1 Mayıs9)

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Ayaklanma Günü (30 Haziran)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Devrim Günü (23 Temmuz)

Muharrem Günü (3 Ekim)

Ordu Günü (6 Ekim)

Hz Muhammed’in Doğum Günü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 122

Polis: 180

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır’a girmek için vize alması gerekmektedir.

30902 May 2016Vize

Mısır Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Mısır Vize Şartları

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

Dilekçe, Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben; seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi ve vize bitiş tarihinden önce ülkeden ayrılacağınızı taahhüt ettiğinizi beyan ederek dilekçeyi hazırlayın. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Pasaport, Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 6 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf, İki adet vesikalık fotoğraf

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

Ticari Davetiye, Davet eden şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalı ve o şirketin kaşesi ve imzası bulunmalıdır. Davet eden kişinin pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte yollamalıdır. 

Dilekçe, Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben; seyahat amacınızı, seyahat tarihlerinizi ve vize bitiş tarihinden önce ülkeden ayrılacağınızı taahhüt ettiğinizi beyan ederek dilekçeyi hazırlayın. Dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.

Pasaport, Seyahat bitiş süresinden sonra pasaport geçerlilik süresinin en az 3 ay kalmış olması gerekir.

Fotoğraf, İki adet vesikalık fotoğraf

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

İlgili İçerikler

picture-45576-1461048500
Editör
13 Tem 2016
Duyuru

Ayder’de 158 yapı için yıkım kararı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin gözde turizm merkezleri arasında yer alan ancak yapılaşma nedeniyle doğal yapısı her geçen gün bozulmakta olan Ayder Yaylası'nda son yıllarda inşa edilen yapılardan 158’i için yıkım kararı alındı. Ancak yıkım ihalesine katılım olmayınca yıkım işlemi başlatılamadı. Çamlıhemşin İlçesi’nde yer alan ünlü Ayder Yaylası, 1987 yılında... daha fazla

24 Haz 2016
Gezi Notu

SAL VE POKUT YAYLALARI - RİZE

Sal-Pokut yol ayrımından (Çinçiva Kafe'nin 50 metre ilerisi, ayrıca mahalle muhtarı da buradadır) döndükten 3 kilometre sonra Dovor mahallesine uğruyoruz. ardından 11 kilometre daha tırmanacağız. Herhangi bir tabela olmadığından çelişkiye düşebilirsiniz ama siz ilk soldan yukarıya devam edeceksiniz. Tabela olmamasının nedenini yukarı çıkınca soruyorum. Yaylaya... daha fazla

SAL VE POKUT YAYLALARI - RİZE
picture-30401-1455607509
Silver Yazar
01 Haz 2016
Gezi Notu

BULUTLAR ÜLKESİ KAÇKAR YAYLALARI

Karadenizli olmak ne kadar güzel şey diye düşünüyorsun gezdikçe. Yayla, şelale, dere, dağ, tepe... Bunlar birçoğumuz için coğrafya kitaplarında bulunan terimlerden ibarettir. Karadenizli içinse her sabah kapıyı açtığında gördüğü güzellik... İyi ki varsın Karadeniz. Kaçkar Yaylaları ile var olmuş bir bölge... Şimdi bir dakika durun ve düşünün. Büyük şehirlerde her sabah... daha fazla

BULUTLAR ÜLKESİ KAÇKAR YAYLALARI
19 Eki 2015
Gezi Notu

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKI DİYAR; POKUT-2

Dikkat! Bu yazı Bulutların Üstündeki Diyar; Pokut yazısının devamı niteliğindedir. Yazıyı okurken fonda çalmak için; Karmate-Yaylalar. Kalkmak için erken bir saat sayılsa da uyandığımda en ufak bir yorgunluk ya da uykusuzluk hissetmiyordum. Doğrulup yatağın ayak ucundaki pencereye gittim. Bulut denizini unuttuğum bir andı ve amacım sadece pencereyi açıp odayı... daha fazla

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKI DİYAR; POKUT-2
09 Eki 2015
Ben de Gittim
21 Eyl 2015
Gezi Notu

KAÇKARLAR'IN ETEKLERİNDEKİ SİSLER ÜLKESİ: RİZE

2013 yılı Eylül ayınında yıllık iznimizi kullanmak için yola çıkıyoruz, istikamet: Doğu Karadeniz. Gezimiz Rize merkezli olarak Ordu, Trabzon, Artvin ve Batum'a günlük gezilerden oluşacak. Rize ile başlıyorum. Rize yeşilin maviye, mavinin yeşile hasret olmadığı memleket... Kaçkarlar'ın eteklerindeki sisler ülkesi ... Rize, bin bir renkteki ormanları, masmavi denizi,... daha fazla

KAÇKARLAR'IN ETEKLERİNDEKİ SİSLER ÜLKESİ: RİZE
05 Eyl 2015
Gezi Notu

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT

Kaçkar zirvesinden önce son durak olan Yukarı Kavrun’da hayal kırıklığı ile geçen bir geceden sonra sırt çantamızı toplayıp ayrıldık. Önceki gün sislerin içinden, sırtımızda 15 kg ağırlıkla, yağmur altında, çamura bata çıka Öküz Gözü’nün aşağısına kadar gitsek de kamp kuramayacağımızı düşünüp yaylaya dönmeye karar vermiştik. Sabah miskinlik biraz yaptık. Tekrar... daha fazla

BULUTLARIN ÜSTÜNDEKİ DİYAR: POKUT
22 Ağu 2015
Gezi Notu

ELEVİT YAYLASI

Bu sene uzun yaz tatilimizde deniz, güneş, kum yapmak yerine; vaktimizi Karadeniz yeşilinin içinde, serin yaylalarda geçirmeyi tercih ettik. Çünkü her dağın, her yaylanın, her derenin bambaşka bir güzelliği var bu coğrafyada. Her yer yeşil, her yer mavi, her yer doğal, her yer bu kadar mı güzel olur? Oluyormuş meğer... Ancak biraz şanssız bir mevsim oldu bu seyahat... daha fazla

ELEVİT YAYLASI
21 Ağu 2015
Ben de Gittim
Gezimanya interaktif harita
31 Tem 2015
Ben de Gittim
31 Tem 2015
Ben de Gittim
27 Tem 2015
Ben de Gittim
İstanbul Bisiklet Rotaları
27 Tem 2015
Ben de Gittim
picture-25579-1473273312
Gold Yazar
14 Tem 2015
Gezi Notu

DOĞA HARİKASI AYDER YAYLASI: RİZE

2015 Mayıs ayında yaptığım Karadeniz turum boyunca çay dolu yamaçlar ve Karadeniz arasında Volkan Konak dinleyerek yol aldım. Bir taraf yamaç bir taraf denizken Uzungöl ve Ayder gibi cennetlerin nerde olacağını kestiremedim. Bazı bölgelerde deniz ve yamaçlararası alan genişliyor. Buralar ilçe merkezi oluyor. Aslında gerçek Karadeniz yamaçların ardında gizli olduğunu... daha fazla

DOĞA HARİKASI AYDER YAYLASI: RİZE
25 Haz 2015
Gezi Notu

YEMYEŞİL KARADENİZ TURU

Bir Mayıs sabahı 4 ay önce planladığımız Karadeniz turumuz başladı. Klasik bir tur şirketinden satın aldığımız bu geziyi uzun zamandır istiyorduk. Kaderin bir cilvesi olarak bu geziye eşim ve 6 hanım arkadaşla çıktım. Eğlenceli bir yolculuk olacağa benziyordu. 1. GÜN Sabah 05:30'da havalimanında buluşarak Samsun uçağında yerlerimizi aldık. 90 dakikalık bir yolculuktan... daha fazla

YEMYEŞİL KARADENİZ TURU
Booking.com Otelleri
23 Haz 2015
Ben de Gittim
picture-25833-1448457362
Gezgin
06 Mar 2015
Ben de Gittim
25 Eyl 2014
Gezi Notu

KARADENİZ TURU: RİZE

Otobüsümüz Rize’ye doğru hareket ederken yol boyunca Karadenizli rehberimizin Karadeniz şivesiyle anlattığı fıkralar gezimizin neşe kaynağı oldu. Rize’de bir çay fabrikasını ziyaret ettik. Ziraat mühendisi olan üretim müdürünün nezaret ettiği fabrika gezisinde çay hakkında bilgiler aldık. Çay yılda dört kez verim alınan verimli bir bitki. Filiz vermeye başlandığı andan... daha fazla

KARADENİZ TURU: RİZE
07 Eyl 2014
Ben de Gittim
picture-1-1395691293
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Rize - Türkiye

Rize bin bir renkteki ormanları, masmavi denizi, dik yamaçlı vadileri, coşkun akan dereleri, buzul gölleri, yemyeşil yaylaları, renkli insanları, tarihi köprü ve kaleleriyle eşsiz bir şehrimizdir. Çay ile özdeşleşmiş olan bu kent, günümüzde yayla turizmi ile ön plana çıkmaktadır.

Rize - Türkiye

Rize, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz'e sahili olan bir il. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Rize'nin batısında Trabzon, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri bulunur. Türkiye'nin en çok yağış alan ilidir. En önemli ürünü çay olan Rize'de kivi meyvesi yetiştiriciliği de başlamış durumdadır. Fakat kivi üretimi fazla olmadığı için ancak şehrin kendi ihtiyacını karşılar.

Rize - Türkiye

Fırtına Deresi, başka vadilerde başka sularla birleşerek Erzurum'a kadar uzanmakta. Fırtına Deresi'nin debisi yüksek olduğundan rafting yapmak için de tercih edilebilecek bir bölge. Bunun yanı sıra Rize’deki İkizdere, Taşlı Dere ve Kara Dere’de de rafting yapmak mümkün.

Rize - Türkiye

Fırtına vadisinde ilerleyerek Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder yaylasına gelebilirsiniz. Çamlıhemşin’in 19 kilometre güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası, Kaçkar dağları eteklerinde 1350 metre yükseklikte muhteşem doğaya sahip bir yer. Ayder Yaylası, termal turizm açısından Rize’nin en önemli merkezlerinden birisidir. Kaplıca sularının birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Rize - Türkiye

Rize'de, bir tabiat harikası olan Gelintülü Şelalesi görülmeye değerdir. Suyun düşüş şekli gelin tülünü andırdığı için şelaleye bu isim verilmiştir.

Rize - Türkiye

Rize bin bir renkteki ormanları, masmavi denizi, dik yamaçlı vadileri, coşkun akan dereleri, buzul gölleri, yemyeşil yaylaları, renkli insanları, tarihi köprü ve kaleleriyle eşsiz bir şehrimizdir. Çay ile özdeşleşmiş olan bu kent, günümüzde yayla turizmi ile ön plana çıkmaktadır.

picture-45576-1461048500
Editör
26 dak önce
Duyuru

Fotoğraf sanatçıları Tuz Gölü'ndeki kuraklığı belgeledi

Nişantaşı’nda bulunan FMV Galeri Işık, Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri olan Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu yok olma tehlikesine dikkat çeken ‘SALT-TUZ’ isimli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf sanatçısı Salih Güler’in rehberliğinde 2013 yılından bu yana farklı zamanlarda Tuz Gölü ve çevresinde fotoğraf çeken sanatçıların ortaya... daha fazla

52 dak önce
Gezi Notu

DENİZLİ'DE HAFTA SONU

Denizli, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan şirin mi şirin bir şehir. Pamukkale Travertenleri'ni görmek uzun zamandır gezi listemde bekliyordu ve nihayet Denizli programı yapabildim. Denizli’ye karayolu ile seyahat edebilirsiniz ancak uçak ile gitmek zaman tasarrufu sağlıyor diyebilirim. Özellikle havayollarının kampanyalarını takip ederseniz oldukça ucuza uçak... daha fazla

DENİZLİ'DE HAFTA SONU
19 saat önce
Gezi Notu

BALKANLARIN GÜZELİ KARADAĞ

Balkanlar’da Adriyatik kıyılarının ortasında, Hırvatistan'ın altında, Arnavutluk’un üzerinde yer alan küçücük bir ülke Karadağ. Diğer adı ile Montenegro. Monte dağ; negro ise siyah, kara demek. Küçük bir yüzölçümüne sahip olan ülke doğal güzellikleri ile olduğu kadar tarihi ile de göze çarpıyor. 2006 senesinde Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Karadağ ... daha fazla

BALKANLARIN GÜZELİ KARADAĞ
picture-35-1431349361
Editör
20 saat önce
Galeri
Kapadokya Seyahatinde Büyükten Küçüğe Doğru Yapmanız Gereken 9 Şey

Kapadokya’nın ünü ülke sınırlarını aşalı çok oldu. Hatta o kadar ki artık burası Fransızlardan, Asyalı turistlerden soruluyor diyebiliriz. Hal böyle olunca yurdum insanın gelmemesi, görmemesi olmazsa olmaz durumu ortaya çıkıyor. Burası muhteşem bir coğrafya, özellikle de batı ve deniz kenarı kesimde büyümüş Anadolu havasına aşina olmayanlar için... Yapmanız gereken şeylerin, görmeniz gereken yerlerin bir kısmını mümkün olduğunca yazmaya; verimli, zaman kaybettirmeyen küçük bir rehber oluşturma çabasıyla başlıyoruz.

1. Göreme Milli Parkı listenizin ilk sırasında yer alsın!
1. Göreme Milli Parkı listenizin ilk sırasında yer alsın!

Zaten milli park denildiğinde durmak gerekiyor. Fakat burası özellikle muhteşem. Sarı ve toprak tonlarının hakim olduğu doğal oluşumlar, kayaların içine oyulmuş kiliseler, odalar ve mutfaklar... Göreme geçmişte Romalılardan kaçan ilk Hristiyanların sığındığı yerlere götürüyor sizi. Burada küçük küçük pek çok kilise var. Kiliselerin duvar ve tavanlarında güvercin yumurtası ve kök boyalarla yapılmış İsa figürlerini, Hristiyanlık tarihinin kompozisyonlarını görebilirsiniz. Bir tanesi dışında bu güzel boyamaların pek çoğu yok olmuş. Milli parkın içerisinde yavaş yavaş dolaşıp manzaranın, bulutların ve civarın tadını çıkarırken Karanlık Kilise’yi sakın es geçmeyin. Çünkü birkaç cümle önce bahsettiğim en güzel korunmuş ve restore edilmiş kilise bu. İçerisi oldukça masalsı, renkler canlı, küçücük kubbelerin içine işlenmiş desenler harika. Milli parka girişte ödenen ücrete ek olarak, bu kilise için ekstra 10TL ücret ödemeniz gerekiyor..

2. Balon turu yapsanız güzel olur
2. Balon turu yapsanız güzel olur

Balon turunun çok pahalı olduğunu biliyoruz. Fakat bunun çok eşsiz bir deneyim olduğunu deneyene kadar bilmiyorduk. Bütün coğrafyaya tepeden bakmak, yavaşça yükselmek, çevrenizde sizinle beraber havalanan onlarca, bazen yüzlerce balonu izlemek muhteşem bir an. Balon turu 1 saat bazen 1 saat 15 dakka kadar devam ediyor. Havanın durumu çok önemli eğer biraz şiddetli rüzgar olursa uçuş hemen iptal ediliyor, sivil havacılık bu konuda oldukça titiz. Yani eğer herhangi bir güvenlik korkusu duyarsanız çok duymayın işler ciddiye alınıyor. Sabah 4 civarı balon firmaları sizi otelinizden alıyor ve 5 gibi kalkış alanına gidiyorsunuz. Buradaki çalışma bile oldukça heyecanlı, dev gibi balonlar hummalı bir çalışma sonucu şişiriliyor ve insanlar içlerine binip organize şekilde havalanıyor. Tur esnasında sadece yukarıda zaman geçirmiyorsunuz belli aralıklarda yere çok yaklaşıp peribacası oluşumlarını dikkatlice gözlemleyebiliyorsunuz. Kısacası keyifli bir uçuş yapmanız, tüm bölgeyi havadan izlemeniz ve güzel fotoğraflar çekmeniz için her şey yapılıyor.  Ayrıca maalesef balon firmaları çok zor durumda bu yıl; birkaç firma daha kepenkleri indirdi. Yani ücretler çok yüksek olsa da iflas son zamanlarda kaçınılmaz oluyor. Bunda ülkenin dış politaka ilişkileri de önemli rol oynuyor...

3. Çömlek işine el atın!
3. Çömlek işine el atın!

Sonuçta çömlekçilikle ünlü bir yerdesiniz. Birkaç çömlek almadan, elinizi çamura değdirmeden gelmek olmaz. Avanos'a gidin muhakkak. Burada en ünlüsünden en yereline kadar bir sürü dükkan bulabilirsiniz. En azından birkaç şarap kadehi alın. Çamurun şekillenişini görün. Dükkan sahipleriyle güzel muhabbetler edebilirsiniz, hiç şüpheniz olmasınız. 

4. Yeraltı şehirlerini unutmayın
4. Yeraltı şehirlerini unutmayın

Yeraltı şehirleri bölgenin en özel yerlerinden. Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni örnek olarak anlatmak gerekirse, ilk Hristiyanlar Romalılardan kaçmak için yerin 8 kat altına inmişler. Burada dış dünyanın tersine büyüyen bir yaşam inşa edilmiş. Penceresiz, gün ışığından yoksun şekilde insanlar aylarca bu mağaralarda yaşamışlar. Çocuklar doğmuş, insanlar ölmüş, hayvanlar bakılmış ve hayat devam etmiş. Fakat binlerce yıl öncesine gitmesine rağmen mağara oldukça havadar ve serin. Yaptıkları havalandırma delikleri sayesinde sıkıntı çekmeden buraya sığınmışlar.  Mağaranın mutfak kısmı oldukça geniş zamanın ateş izleri hala mevcut. İlk giriş katında hayvanlar bakılmış, ocaklar yakılmış. Aşağıya doğru indikçe ailelere ait odalar yapılmış. Bu yeraltı dünyasında o kadar uzun süre saklanılmış ki ölüleri yakmak için yer bile yapılmış. Kısacası gelip bu ilginç atmosfere şahit olun. Ayrıca önemli bir not girişteki uyarı yazısını çok ciddiye alın. Eğer kapalı alan korkunuz, kalp, astım gibi sorunlarınız varsa temkinli olun. Zira ikinci kata yani -2'ye inerken bile merdivenler korkutucu derecede sadece bir insanın girebileceği şekilde daracık bir hale geliyor. Bir de kaybolmamaya çalışın.

Kapadokya Seyahatinde Büyükten Küçüğe Doğru Yapmanız Gereken 9 Şey

Kapadokya’nın ünü ülke sınırlarını aşalı çok oldu. Hatta o kadar ki artık burası Fransızlardan, Asyalı turistlerden soruluyor diyebiliriz. Hal böyle olunca yurdum insanın gelmemesi, görmemesi olmazsa olmaz durumu ortaya çıkıyor. Burası muhteşem bir coğrafya, özellikle de batı ve deniz kenarı kesimde büyümüş Anadolu havasına aşina olmayanlar için... Yapmanız gereken şeylerin, görmeniz gereken yerlerin bir kısmını mümkün olduğunca yazmaya; verimli, zaman kaybettirmeyen küçük bir rehber oluşturma çabasıyla başlıyoruz.

picture-25746-1424220526
Silver Yazar
21 saat önce
Gezi Notu

​YEŞİLİN COŞTUĞU YER: ARTVİN

Ibn Battuna’nın “Yolculuk, önce seni sözsüz bırakır; sonra da iyi bir hikâye anlatıcısına dönüştürür” diye güzel bir sözü vardır. Bu söz Artvin’e yapılacak bir seyahati tanımlayacak belki de en iyi söz. Şehre ilk gittiğinizde söylenecek sözünüz yoktur; çünkü doğa gereken her şeyi söyler sizin yerinize. Beton yığınları arasına döndüğünüzde de o muhteşem yeşilin... daha fazla

​YEŞİLİN COŞTUĞU YER: ARTVİN
picture-45174-1461768709
Silver Yazar
27 Eki 2016
Gezi Notu

TESTERE DİŞLİ DAĞ: MONTSERRAT

Barselona’ya gitmişseniz ve fazladan da bir gününüz varsa kesinlikle Montserrat’a günübirlik gidip gelmelisiniz. Montserrat, Barselona'nın hemen dışında yer alan nefes kesici doğal güzelliklere sahip bir bölgedir. Katalanların en önemli hac merkezidir. Doğal parkı, müzesi ve tüm hristiyanlar için kutsal olan Kutsal Tapınak ile yaşanması gereken bir deneyimdir.... daha fazla

TESTERE DİŞLİ DAĞ: MONTSERRAT
Popüler Şehirler
picture-1-1395691293
Editör
26 Eki 2016
Duyuru

Kore Turizm Organizasyonu sponsorluğunda İstanbul Golf Kulübü - Kaptanlık Golf Turnuvası Ödül Töreni

Kore Turizm Organizasyonu sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Golf Kulübü - Kaptanlık Golf Turnuvası Ödül Töreni geçtiğimiz pazar günü gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı törende dereceye giren isimlere Kore’ye özgü hediyeler de takdim edildi. Bulgogi, Kimchi, Kimbap gibi Kore yemeklerinin de servis edildiği bir yemekle açılan törende, Kore Turizm... daha fazla

picture-33840-1458730866
Gezgin
26 Eki 2016
Gezi Notu

FAS'TA YOLCULUK

Fas’a seyahat etmeden önce zihnimde hep renkli kumaşlar, baharatlar ve kahve tonlarında bir manzara canlanıyordu. Kazablanka ve Marakeş yolculuğuna başlamadan önce bu toprakları biraz anlamak ve bilmek için bir çok yazı okudum, müziklerini dinledim. Dillerini araştırdım. Ve seyahatim başladığında artık Fas’ın bu iki şehrini keşfetmeye hazırdım. Beyaz Şehir, Kazablanka... daha fazla

FAS'TA YOLCULUK
picture-45174-1461768709
Silver Yazar
26 Eki 2016
Gezi Notu

GAUDİ BÖYLE İSTEDİ: BARSELONA

Barselona, Katalonya bölgesinin en büyük, Madrid'den sonra ise İspanya'nın ikinci büyük şehridir. İnanılmaz turist ağırlıyor ki bu turistlerin içerisinde daha önce gelmiş olanların oranı da bir hayli yüksektir. Şehre 13 km uzaklıkta bulunan Barselona Uluslararası Havalimanı (BCN) Avrupa'nın en büyüklerindendir ve içerisinde 2 tane terminal bulunmaktadır. Genelde tercih... daha fazla

GAUDİ BÖYLE İSTEDİ: BARSELONA
picture-1-1395691293
Editör
26 Eki 2016
Galeri
​Gwangju'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Güney Kore’nin metropollerinden biri olan Gwangju, gelişen bir gençliğe ve sanat kültürüne sahiptir. Sanat galerileri ve bienalleriyle ünlü olan kent aynı zamanda Güney Kore yakın tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Gwangju’da tarihi ve kültürel mekânların yanı sıra, gezerken keyif alacağınız çok sayıda doğal güzellik de bulunuyor. 

Siz de Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden Gwangju'ya FIT tur satın alabilir, bu güzelliklerin tümünü yakından görebilirsiniz. 

Fotoğraf:  http://www.eslstarter.com/images/sk-province/gwangju-02.jpg

5.18 Anı Parkı
5.18 Anı Parkı

5.18 Anı Parkı, 18 Mayıs 1980’de gerçekleşen demokrasi ayaklanmasının anısına kurulmuştur. Bu tarihte, gösteri yapan 207 demokrasi yanlısı öğrenci askerler tarafından katledilmiştir. Bu yönüyle oldukça önemli bir tarihsel niteliğe sahip olan 5.18 Anı Parkı’nda dönemin izlerini taşıyan heykeller bulunuyor.  Mutlaka görülme gereken yerlerden biri olan park, aynı zamanda Mugaksa Tapınağı’nı ve çok sayıda yürüyüş parkurunu da içinde barındırır.

Fotoğraf: https://sleepyincheongju.files.wordpress.com/2013/10/dscf4602.jpg
 

Gwangju Sanat Sokağı
Gwangju Sanat Sokağı

Gwangju’daki geleneksel sanatın gelişimine dikkat çeken Gwangju Sanat Sokağı’nda çok sayıda sergi bulunuyor. Kore güzel sanatının resim, seramik, yazı ve endüstriyel sanat gibi ögelerini barındıran sokak, 300 metre uzunluğundadır. Cumartesi günleri ülkenin her yerinden gelen insanlar burada eski kaligrafi malzemelerini, bozuk para koleksiyonlarını ve çini eşyalarını sergilemeye gelir. Kore sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz sanat sokağında birbirinden ilginç sergileri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Fotoğraf: http://gwangjublog.com/wp-content/uploads/2015/03/artstreet1.jpg

Yangdong Market
Yangdong Market

Alışveriş meraklıları için mükemmel bir yer olan Yangdong Market, 1910’larda geleneksel bir pazaryeri olarak kurulmuştur. Günümüzde de aynı özelliğini koruyan Yangdong’da meyve ve sebzeden el yapımı ürünlere kadar çok sayıda ürün bulabileceğiniz yaklaşık 340 mağaza bulunuyor. Türkiye’deki çarşılara çok benzeyen Yangdong Market, hediyelik eşya almak ve Kore alışveriş hayatını deneyimlemek için oldukça ideal yerlerden biri.

Fotoğraf: http://webzine.koreaconvention.org/wp-content/uploads/2015/06/Gwangju-Ya...

Jeungsimsa Tapınağı
Jeungsimsa Tapınağı

Mudeungsan Dağı’nın batı eteklerinde bulunan tapınak, ilk olarak Silla Krallığı (517) döneminde Budist bir keşiş tarafından inşa edilmiştir. Tarih boyunca birçok savaşa tanıklık eden bu tapınak, defalarca tahrip edilmiştir. Günümüzdeki görünümüne 1970’li yıllardan sonra kavuşan Jeungsimsa, çok sayıda değerli kültürel varlığa sahiptir. Jeungsimsa Tapınağı, tarihi niteliğinin yanı sıra ziyaretçilerine mükemmel manzaralar sunan bir konumda bulunuyor.

Fotoğraf: https://2.bp.blogspot.com/-BNsIx20nOns/V5HamxwEu6I/AAAAAAAAHd8/QENleP_nA...

​Gwangju'da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Güney Kore’nin metropollerinden biri olan Gwangju, gelişen bir gençliğe ve sanat kültürüne sahiptir. Sanat galerileri ve bienalleriyle ünlü olan kent aynı zamanda Güney Kore yakın tarihinin en önemli şehirlerinden biridir. Gwangju’da tarihi ve kültürel mekânların yanı sıra, gezerken keyif alacağınız çok sayıda doğal güzellik de bulunuyor. 

Siz de Kore Turizm Organizasyonu'nun sitesinden Gwangju'ya FIT tur satın alabilir, bu güzelliklerin tümünü yakından görebilirsiniz. 

Fotoğraf:  http://www.eslstarter.com/images/sk-province/gwangju-02.jpg