Bulgaristan'da Gizli Bir Cennet: Balçık

Bulgaristan denilince aklımıza nedense deniz turizmi geliyor. Oysa Balçık beldesinin gizlediği güzellik, diğer turistik yerlere göre daha fazla göze çarpıyor.

Varna'ya  yaklaşık 60 km uzaklıkta olan ve bir zamanlar Romanya'ya ait olan Balçık, Romanya Kraliçesi Marie’nin de gözde konaklama merkeziymiş.

Söylentiye göre gönlünü bir Türk balıkçısına kaptıran Kraliçe Marie, Müslüman kültürüne de hayranlığından dolayı cami şeklinde bir ev yaptırmış. Genelde kışları burada geçirir, sevdiği adamla da gizli gizli buluşurmuş. Cami şeklindeki ev, şu an müze olarak kullanılmakta olup, hemen 2 metre ilerisindeki büyük taş haç ile ilginç bir kompozisyon oluşturuyor.


 
Sahili taşlı, denizde çılgın Karadeniz olunca sadece botanik parkla ilgilenmemiz bile yeterli oluyor. İster müze tarafından, ister üstteki botanik parktan girin iki şekilde de büyülenecek yerlerden birisi. Müze tarafından girdiğinizde  görecekleriniz sizi etkilemeye başlıyor; önce dev bir taş duvarı irili ufaklı geçitleri ve patikaları aşarak zirveye ulaşıyorsunuz. Zirvede parsellere ayrılmış her biri ayrı güzellikte çiçekler barındıran yüzlerce küçük çiçekli alanların arasından geçerek yukarıya doğru çıkıyorsunuz. Sağınızda şelale, solunuzda da mimari zenginlikler eşlik ediyor. Laleler, sümbüller, menekşeler, tertemiz bir ırmak, birkaç güzel şelale, sincaplar, kaplumbağalar, çeşit çeşit ağaçlar cennete gelmiş hissi veriyor.

Dışarıdan küçücük görünen bu bölgeye bu kadar görsel ve mimari alanın nasıl sığdığına şaşırıyorsunuz. Aşağıya indiğinizde kıyıda kafeler sizi karşılıyor. Bu yöreye ait tadımlık meyve şaraplarından sırasıyla tattığınızda, birkaç tane almadan çıkmıyorsunuz. Küçük Şirince de diyeceğimiz bir alanda kurulu Balçık'ta bu kafelerde saatlerce denizin ve rüzgârın sesini dinleyerek aylaklık yapabilirsiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim, yöre halkı Türkçe biliyor ve çok rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz.


 Yöre halkının çoğu Türk kökenli cana yakın ve yardımsever olduğu için kesinlikle yabancılık çekmiyorsunuz. Sahil boyunca balık lokantaları ve barlar sıralanmış. Bölge yazları turistin yoğun ilgisini çekiyor.

serap selçuk

Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü.