Google+

Arama formu

CUERNAVACA VE XOCHICALCO

Bu sabah Mexico City’ye 45 dakika mesafedeki Morales Eyaletinin başkenti ve en büyük şehri Cuernavaca’ya gidiyoruz. Tüm yıl boyunca harika bir havaya (ortalama 20 derece) sahip bir yörede olması nedeniyle “Sonsuz Bahar” ya da “Ağaçlara yakın” ya da “ağaçlarla çevrili” şehir diye de anılıyor. Antik ismi olan “Cuernavaca” ise "Pınarın yanındaki Şehir" anlamında.
​Cuernavaca

Meksika’nın Beverly Hills’i Cuernavaca
Bu ılıman ve güzel havası nedeniyle kraliyet ailesi ve asilzadeler ve birçok Aztek imparatorları da burayı yazlık olarak kullanmış. Yörenin güneşi, çiçekleri, meyveleri, şelaleleri ve tatlı su pınarları yabancı asillerin de ilgi odağı olmuş, İran şahı, prenses Diana’nın akrabası heykeltıraş John Spencer burada ev almışlar. Birçok Hollywood yıldızlarının da buraya tatil ve kumar için gelmeleri nedeniyle bir süre “Meksika’nın Beverly Hills’i” diye anılmış.
​Cuernavaca-1

Cuenavaca Roman Katolik Katedrali, Meksika’da bulunan diğer tüm kiliselerin aksine, yüzünü şehir meydanına vermek yerine kendi duvarları ile çevrili, meydanın güneyinde 3200 yıl önce inşa edilmiş.
​Cuernavaca-2

Bu kilise birçok renovasyon geçirmiş, son renovasyonda ise tüm dekorasyonların atılarak yerine basit ve modern bir dekorasyon getirilmesi de kilisenin önemli bir ayrıntısı.
​Cuernavaca-3

​Cuernavaca bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Xochicalco, Çiçekler Evi
Öğle yemeğinden sonra UNESCO Dünya mirası Xochicalco şehir surlarına varıyoruz.
​Cuernavaca-4

Mexico City ve Cuernavaca yakınlarındaki Xochicalco, Nahuatl dilinde “Çiçekler Evinde” (in the House of Flowers) olarak tercüme ediliyor.
​Cuernavaca-5

Columb öncesi arkeolojik alanı olan Xochimilco, Morelis eyaletinde Miacatlan bölgesinde. Teotihuacan Döneminden sonra gelmesi, bu imparatorluğunun çökmesinde rol oynamış olabileceklerini düşündürüyor.
​Cuernavaca-6

​Cuernavaca şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitaciones cómodas en Cuernavaca, Home Sweet Home, Casa centrica güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa los Peregrina, Hospedaje Cielito Lindo, Bungalow Zona Bosque. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz El Jardín del Edén B&B Boutique, Hotel Bajo el Volcan, Motel Tatami gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Cuernavaca-Centro, Casa Tlâloc, Hotel Royal tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un ​Cuernavaca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mimarileri ve resimlemeleri, Toluca Vadisi kültürleri olan Teotihuacan, Maya bölgesi ve Matlatzinca ile benzerlikler göstermekte. Çarpıcı bir arkeolojik alanın yanı sıra çok güzel de bir müze bulunmakta.
​Cuernavaca-7


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...