Duru ile İstanbul Legoland Keşfi

Torunum Duru, ne zaman İstanbul’a gelse İstanbul kazan biz kepçe durumuna geçiyoruz. Nerede yeni ne var? Çocuklara yönelik neler açıldı? Hangi çocuk tiyatrolarında hangi oyun gösterimde Duru gelmeden 1 ay önce başlıyorum çalışmalara.

Bu kez oğlum, gelinim ve Duru’cum 1 haftalığına ziyarete geldiler. Temmuz’un 29’unda döneceklerini öğrenince Legoland’i de Duru’dan saklamıştım açıkçası. Çünkü Legoland 30 Temmuz’da açılacaktı ve Duru’cum 29’unda uçacaktı. Demek ki kalbim temizmiş : ) Bir akşam telefon çaldı ve Gezimanya’dan 28’inde torunum ile birlikte Legoland açılışına davet aldım. O anda benden mutlusu yok : ) Çünkü torunum da Türkiye’de hatta Doğu Avrupa’daki Legoland’i ilk görenlerden biri olacak.

Malum şu sıralar gündem yoğun, ülke karışık. Her yerde kalabalık yerlere gitmeyin uyarısı var. Ama bizimki bir kez duydu Legoland’i artık yerinde tutmak mümkün değil. Atladık taksiye attık kendimizi Legoland’e.

Öncelikle çok güzel hazırlanılmış bir organizasyondu. Saat 14.30 civarı vardık Bayrampaşa Forum’a. İçeride bizi hemen 2. kata yönlendirdiler. Ama ben yol tarifi yapacak olsam, “AVM içinde Legolardan yapılmış dev bir zürafa var. Onun üst katı” diye tarif ederdim.

Bizimki zürafaya diğer adı ile Zarife’ye bayıldı. Girişte adımızı verdik ve içeri geçtik. Burada beklerken çocuklar sıkılmasın diye ufak Lego havuzları yapmışlar. Ama bizimki çekingen bir türlü gitmiyor Lego havuzuna. Neyse ki çok geçmeden Lego orkestrası geldi, bir şenlik bir şenlik! Sadece çocuklar değil ebeveynler de başladı müziğe dansları ile eşlik etmeye…

4D sinema Duru’nun heyecanla beklediklerinden biriydi. En önde oturup gösteriyi keyifle izledik. Turuncu gözlüklerimizden ayrılmak biraz zor oldu ama “bir daha gelme” sözü ile gözlük de yerine teslim edildi.

Ardından sıra aktivite alanında... Girişte tüm çocuklara birer küçük kitapçık veriliyor. Bu kitapçıkta içeride tamamlamaları gereken gizli görevler yer alıyor. Her tamamlanan görev için ise damga bastırılıyor. Biz önce prensesi canavarlardan kurtarmak için trene bindik, lazer tabancalarla canavarlara karşı savaştık. Görev-1 tamamlandı: Prenses kurtarıldı.

Şimdi sırada Miniland var. Duru en çok burayı sevdi. Hele de daha önce aslını gördüğü Piramitler’i burada görünce pek bir heyecanlandı.

Sonrasında Merlin’in Çırağı… Burada çok sıra olsa da Duru’nun keyfini görünce beklediğimize değdi dedim. Burada dönme dolap misali araçlara biniyoruz. Ne kadar hızlı pedal çevirirsek o kadar yükseğe çıkıyoruz. Valla indiğimde bacaklar tutmuyordu : )

Üst kata çıktığımızda artık bitti derken bir başka dünya başladı. Ama burada artık ben refakatçiyim. Çünkü bu alana artık yetişkinler giremiyor. Çocuklar halatlarda tırmanıyor. İtfaiye ve polis merkezi gibi alanlar var. Burada Duru’yu kaybettim. Kaybettim derken 1 saate yakın içerideydi. Bu alanda da ebeveynler sıkılmasın diye hoş bir bekleme alanı ve kafe yapmışlar. Ben burada Duru içeride güzel vakit geçirdik.

Tabii son olarak Türkiye’nin en büyük Lego mağazasına da uğradık. Çeşit sınırsız, Biz Star Wars serisinden bir parça aldık. Ben Duru bununla epey oyalanır derken ertesi sabah uyandığımda bitmişti. Hangi çocuğum tamamladı acaba? Oğlum mu? Torunum mu?

Torununuz ya da çocuğunuz ile çok da yorulmadan çok keyifli zaman geçireceğiniz bir yer Legoland. 30 Temmuz’da açıldı. Geciktirmeden ziyaret edin : )