Google+

İSVEÇ İKİNCİSİ GÖTEBORG

141224 Oca 2017Gezi Notu
boray60boray60Gold Yazar24 Oca 201714120 Yorum

Stockholm'den başladığımız İsveç gezimizin, ikinci durağı olan Karlstad sonrası, üçüncü durağı Göteborg'dayız. Stockholm İsveç'in başkenti en büyük şehri iken Göteborg, yaklaşık 500 bin merkezi nüfusu ile, ikinci büyük şehridir. Diğer İskandinav şehirlerinde olduğu gibi burada da insana huzur veren bir sessizlik göreceksiniz. Bir liman kenti olduğu için ülkenin önemli çıkış noktalarındandır.

Şehre ulaşım: Göteborg iki havaalanına sahiptir. Şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Landvetter Airport diğer havaalanı olan Şehir Havaalanına (City Airport) göre daha büyüktür. Muhtemelen siz de Landvetter Havalimanı'nı kullanacaksınız, çıkışta bineceğiniz otobüs ile son durak olan Central Station'a ulaşabilirsiniz ancak otobüse binmeden biletinizi alın çünkü otobüste nakit geçmemekte. Pahalı bir ülkede olduğunuz için taksi ile ulaşım konusunda iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Şehir içi ulaşım: 11 farklı ağ ve 150 kilometrelik uzunluk ile muhteşem bir tramvay hattı bulunmaktadır. Genelde mavi renkli ve eski taramvaylara ilave otobüs seferleri ile şehrin her yerinde kolayca ulaşacağınız kiralık bisikletler tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Hele bir de rahat ayakkabılarınız var ise zaten bunlara da çok ihtiyacınız olmayacaktır.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Gezilecek yerler: Göteborg'un içini gezmeye başlamadan önce yolumuzun üzerinde olduğu için Masthugget Kilisesi'ne (Masthugget Church) uğruyoruz. Bulunduğu konum itibari ile şehrin deniz feneri olarak kabul edilebilir. Şehrin yukarısında ve hakim  konumdaki kiliseyi dışarıdan görüp şehrin manzarasını seyretmek için hızlı hareket ediyoruz.

Göteborg

Göteborg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri IQsuites, Feels Like Home, Dorsia Hotel & Restaurant. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Riverton, Masthuggsterassens Vandrarhem & Mini Hotell gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Torpet Mon, Sankt Sigfrid Bed & Breakfast, Linnéplatsens Hotell & Vandrarhem tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Göteborg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şehir içinde ise gezimizin başlangıç noktası Götaplatsen Meydanı oluyor. Meydanda düzenleme çalışmaları olduğu için biraz karmaşa vardı ama meydan ortasındaki Poseidon Heykeli ve Çeşmesi yine de devasa görünümü ile göz kamaştırıyor. Bu muhteşem Poseidon (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) heykeli usta heykeltraş Carl Milles'in eseri. Heykelin arkasında bulunan bina ise Göteborg Sanat Müzesi'dir (Göteborgs Konstmuseum). 

Göteborg-1

Heykelin solunda Konserthuset, sağında ise Şehir Tiyatrosu (Stadsteatern) ve onun yakınında Şehir Kütüphanesi (Stadsbiblioteket) ile Lorensbergs Teatern binaları bulunmakta. Sizi meydandan nehir kenarına götürecek geniş cadde ise Kungsportsavenyen Caddesi (avenyen = cadde) ki yerellerin kısaca Aveny dedikleri bu cadde üzerinde birçok galeri ile meraklıları için söyleyelim, Hard Rock Cafe bulunmakta.

Göteborg-2

Aveny Caddesi'nin sonlarına geldiğinizde sağ tarafta şehrin akciğeri olan ve çok geniş bir alana yayılan Trödgardsföreningen Parkı göreceksiniz. Yazları binlerce çiçekle renklenen park, heykellerle adeta açık hava sanat müzesi gibi. Caddenin karşısında ise bir başka sanat yuvası Stora Teatern Binası bulunmakta.

Göteborg-3


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Göteborg'un en eski kilisesi Domkyrkan, Kral Gustav II Adolf'un şehri 1621 yılında kurmasından hemen sonra inşa edilmiş. Kiliseden sonra civarındaki harika caddelerde kaybolmanızı öneririz. Özellikle Magasinsgaten, Vastra Hamngatan, Kungsgaten ve Vallgatan Caddeleri büyüklü küçüklü çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan caddelerdir.

Göteborg-4

Caddelerde gezmekten yorulduğunuzda veya acıktığınızda, Domkyrkan'a çok yakın olan Stora Saluhallen derdinize  derman olacaktır. Saluhallen her türden yiyeceği bulabileceğiniz bir çarşıdır. Göteborg'a özel olan patates püresi (halv special) ve çikolatalı içecek olan Pucko burada tadılabilir.  Dinlendiniz ve gezmeye hazır iseniz Saluhallen'den çıktığınızda karşınızda Kungsportsplatsen Meydanı'nı göreceksiniz. Meydanda Kral IV Charles'ın at üzerindeki heykelini görerek gezimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Göteborg-5

Heykelin önündeki  Östra Hamngatan Caddesi boyunca yürümeye devam edin, nehir üzerindeki köprüden geçtiğinizde solunuzdaki meydan Gustav Adolfs Torg. Meydandaki heykele bakan bina  Belediye Binası (Göteborgs Radhus), yanında Christinae Kyrka (kyrka = kilise) ve onun da yanında Şehir Müzesi (Göteborgs Stadsmuseum) bulunmakta. Yine aynı bölgede ana tren garı ile Nordstan AVM'ye ise maalesef gitme şansı bulamadık.

Göteborg-6

Son olarak gezdiğimiz gezi noktası, bir İskandinav klasiği olan Opera Binası (GöteborgsOperan) oldu. İskandinav başkentlerinde olduğu gibi yine nehir kenarında ve yine benzer mimaride ve yine ille de görülesi güzellikte. Çevrede ilginizi hemen çekecek olan, bugün restoran ve otel olarak kullanılan, limanda sergilenen eski bir viking gemisi ile kırmızı rengi ve mimarisi ile ruja benzediği için yereller tarafından ruj anlamına gelen "lipstick" diye adlandırdıkları Skandkaskrapan Kulesi bulunuyor.

Göteborg-7

Diğer gezi yazılarımız için    http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

 

Göteborg şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Göteborg: 3 Saatlik Küçük Grup Yürüyüş Turu (28.952 €), Göteborg: 3 Saatlik Özel Yürüyüş Turu (173.719 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar