Google+

KİLİSENİN BODRUMUNDA BULUNAN 30.000 İSKELETİN SIRRI

446830 Eyl 2013Gezi Notu
BEYHAN COŞKUNBEYHAN COŞKUNGezgin30 Eyl 201344680 Yorum

Peru Lima’da bulunan Saint Francis Katedrali’ni ziyaret ettiğinizde burası sizi yalnızca mimari yapısı ile değil bodrumlarında bulunan mezarlığı ile de etkileyecek.

Manastır 15.yy’da İspanya’dan getirilen mimarlar tarafından inşa edilmiş. İçerde gezerken Endülüs mimarisin etkilerini her yerde görebiliyorsunuz. Daha sonra depremlerden çok etkilenmiş. Manastırda beni en çok etkileyen bölüm, bodrumda bulunan mezarlık bölümü oluyor.  Buraya ulaşmak için çok dar ve uzun tünellerden geçiyoruz, duvarlar ve yerler hafif ıslak, havada rutubet kokusu duyuluyor.  Etraf oldukça karanlık ve yerler kaygan, çok dikkatli yürümek gerekiyor.   Klostrofobisi olanlara bu bölüm önerilmiyor.

Buraya bir çok yerden giriş var ama şu anda yalnızca bir giriş kullanılıyor. 15.yy’dan başlayarak 1860 yılına kadar insanlar buraya gömülmüş. Peki ama neden? Bu konuda çeşitli teoriler var. En geçerli olanı ise : İnsanlar Kiliseye bağış yaparak burada gömülmeyi istemişler. Böylece Tanrı’ya daha yakın olacaklarını düşünüyorlarmış. Özel bölümlerde olan iskeletlerin kilisenin rahipleri olduğu söyleniyor.

Lima

Bir sonraki odada kemiklerin cinsine göre sınıflandırılmış büyük havuzlar görüyoruz. Bir havuzda yalnız uzun kemikler var, bacak kemiği olabilir, diğerinde biraz daha kısalar, bir havuz yalnız kafatası dolu, diğerinde uzun kemik, kafatası, uzun kemik şeklinde dairesel bir şekil yapılmış.

Yaklaşık 30.000 insan iskeleti olduğu düşünülüyor.  Bu kadar karanlık ve iskeletlerle dolu bir yerde bulunmak, ölümün insana ne kadar yakın, hayatın ise kısa olduğunu düşündürüyor.

Lima-1

Lima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri La Casa de Orrantia - Bed&Breakfast de Luxe, Mario Figueroa, Barranco Bully's Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel La Primacia, Cosmos Flower Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ocean Hotel, Apartment in Limit with Miraflores, Amanecer Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Havuzun içersine dizilen kurukafa ve kemikler

Lima-2

Bir havuzda yalnızca kafalar dizilmiş

Lima-3

Kemikler çeşidine göre dizilmişler

Lima-4

Katedralin bahçesi İspanyol Endülüs tarzında düzenlenmiş

Lima-5

Katedralin dış görünüşü

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar