Google+

Arama formu

LOS ANGELES’IN ARKA BAHÇESİ, SANTA MONİCA

Los Angeles’in kıyı şeridi yaklaşık 115 kilometre. Bu nedenle okyanus boyunca sıralanmış sayısız kumsal yer alıyor. Bunların bir kısmı oldukça ünlü. Biz de bunlardan biri olan Santa Monica’ya gidiyoruz. Bu sahil kasabası Los Angeles’a sadece 25 kilometre mesafede yer alıyor. Yani İzmir için Çeşme ne ise, Los Angeles için de Santa Monica o.

Santa Monica, sahildeki dönme dolabı ile ünlü. Cıvıl cıvıl bir gece hayatı ve bölgenin en ünlü restorantlarına sahip olması Santa Monica’yı Los Angeles’in en popüler bölgelerinden biri haline getirmiş.

Los Angeles (Kaliforniya)

Santa Monica’nın en kalabalık kısmı Pier. Burası okyanusa doğru uzanan tahta yolu ile ünlü. Rıhtımdaki lunapark ise özellikle çocuklu turistler için oldukça cazip. Rıhtımda pek çok sokak sanatçısı çeşitli aktivitelerle izleyicileri hayrete düşürüyor.

Los Angeles (Kaliforniya)-1

Santa Monica pek çok seçkin sanat galerisine ev sahipliği yapmakta. Bu galerilerin çoğu Colorado Avenue’nin 9. ve 10. cadde arasındaki bölümde yer alıyor. Santa Monica geniş kumsalları, çağdaş sanat merkezleri ile ünlü olduğu kadar Third Street Promenade ile de ilgi çekici. Burası Santa Monica’nın en popüler güzergahlarından biri. Trafiğe kapalı olan bu ağaçlık yoldan geçmenizi öneririm. Pek çok sokak göstericileri, dinozor şeklinde budanmış ağaçları, şık dükkanları, sinema ve restoranları ile görülmeye değer bir yer.

Los Angeles (Kaliforniya)-2

Los Angeles (Kaliforniya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Dresden B & B, LAX Teresa B&B, LA Villa close to Little Tokyo güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hollywood Hills Upscale 5bd/5.5ba, Selby Ave Guest House, Desert Heaven - Guest House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Comfort Inn Near Old Town Pasadena in Eagle Rock CA, Trylon Hotel - Hollywood, The Grove Luxury Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz LA International, Hollywood Stay, The Place Just To Sleep tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Los Angeles (Kaliforniya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santa Monica’da önemli bir oranda İngiliz asıllı kişi yaşamakta. İngiltere dışında en büyük İngiliz topluluğu burada yaşıyor dersem sanırım fazla abartı olmaz.

Akşam yemeğimizi sahildeki tahta yolda yer alan bir restoranda yedik. Menüde karides, yengeç bacakları ve patates vardı. Çok lezzetli idi. İçecek servisleri de oldukça farklıydı. İçkilerimizi ışıklı bardaklarla sundular.

Los Angeles (Kaliforniya)-3

Santa Monica’nın biraz güneyinde Venice Beach yer alıyor. Burası daha çok ünlülerin tercih ettiği bölge. Buraya yakın konumda yer alan Muscle Beach ise açıkhava jimnastik parkı ile ünlü. Bu parkta antreman yapan kas yığını haline gelmiş insanları görebilirsiniz. Buraya tarot falcıları, tek tekerlekli bisikletçiler, paten yapanlar, çeşitli gösteri sergileyen sokak sanatçıları ayrı bir renk katıyor. Venice Beach’te ise diğer beachlere göre daha bohem bir yaşam hüküm sürmekte.

Daha güneye inince Los Angeles’in en büyük marinası Marina Del Rey’e geliyorsunuz. Buradan tekne gezilerine ve balık tutma turlarına katılabilirsiniz. Marina Del Rey de turistlerin ilgi odağı olan ünlü bir bölge. Vaktiniz varsa buradaki balık restoranlarından birinde balık ve deniz ürünleri yemenizi öneririm. 

Santa Monica’ya ister iş, ister seyahat için gelin her türlü otel bulunuyor. Lüks otellerden biri olan Aqua at Santa Monica Beach bunlardan bir tanesi. Santa Monica’ya tatil veya seyahat amaçlı gelmişseniz, Santa Monica Plajı’na 1 km. mesafede bulunan bu oteli tercih edebilirsiniz. Bunun yanında DoubleTree Suites by Hilton oteli ve Oceana Beach Club Hotel’ de Santa Monica Plajı’na çok yakın konumda bulunan diğer oteller. Santa Monica’da ki zincir otellerden Hotel Shangri-La iskelenin hemen kıyısında yer alıyor. Okyanus manzaralı otel alışveriş noktalarına da oldukça yakın.

Eğer ekonomik otellere bakıyorsanız iskeleye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Ocean Park Inn fiyatı ve konumu itibariyle tercih edebileceğiniz otellerin başında geliyor. Otel ünlü Venice Beach’e ve birçok mağazanın bulunduğu Third Street yürüyüş yoluna da yaklaşık 5 dakika mesafede. Bu önerdiklerim dışında Santa Monica’da ki diğer otellere de şuradan bakabilirsiniz.
 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...