Manzaranın Tadını Çıkar: Trolltunga Yolculuğu

Norveç'in simge kayalıklarından birisi daha. Fiyortlara tepeden bakmak için her şey... Norveç ile ilgili üç şey say desek herkesin ortak cevaplarından biri de uçurumları olur herhalde.

Trolltunga ile ilgili uzun uzun detaylar yazamayacağım. Çünkü buranın bir tarif yok. Öyle bakacaksın ve manzaranın tadını çıkaracaksın burada.

Buraya ulaşmak baya zahmetli bir yolculuk istiyor. Kısaca belirteyim. Bergen ve Flam’a daha yakın bir bölgede. Önce Odda bölgesine geliyorsunuz. Odda-Flam yönünde Odda şehrinden çıkarken ikinci tünel çıkışından sağa dönüyorsunuz ve 6 kilometre kadar yol yapıyorsunuz. Mesele ondan sonra başlıyor. Aracınızı parkettikten sonra 4 ile 6 saat arasında değişen bir tırmanışa geçiyorsunuz. Bu parkurda bitirmeniz gereken yol 10 kilometre.

Öneriler şöyle:

  • Hava o gün güneşli olsa bile sıkı giyin; 700 metre yukarıya çıkıyorsun unutma!
  • Çamur içinden geçebilir, düşebilir beline kadar çamura batabilirsin; hazırlıklı ol!
  • Norveç sürekli yağmur alan bir bölge. Ona uygun ayakkabı giymen lazım. Yollar genelde balçık.
  • En az 4 saat sürecek tırmanış için günün programını iyi ayarlaman gerekiyor.
  • Yukarıda konaklama noktaları da var. Çadır kurabilir, kamp yapabilirsin. Zira birçok kişi, 6 saat tırmandıktan sonra çadırda kalmayı tercih ediyor genellikle.
  • Yemek almayı unutmamalısın yanına.

Bunları okuduktan sonra gözünüz korkabilir ama emin olun değiyor. Buralara kadar geldiyseniz bir gününüzü böyle bir şeye ayırmanızı tavsiye ederim. 

Norveç fotoğrafları için instagram'da seymen.b hesabını takip edebilirsiniz.

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir