Pekin: Nam-ı Diğer Beijing (1. Gün)

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayıp da Pekin,  nâm-ı diğer Beijing’i ziyaret etmemek büyük ayıp olurdu. Burada da yıl içerisinde birçok resmi tatil mevcut… Tatil, nefes almaktır diyerek mezar ziyareti tatilini değerlendirip düştük yollara… Mezar ziyareti tatili, uzak yerlerde yaşayan insanlar için 2 günlük bir tatil… Bu dönemde hemen hemen herkes ölülerini ziyaret etmek için mezarlıklara gidiyor. Doğrusu güzel bir gelenek, genel olarak Çin halkı bizim pek alışık olmadığımız davranışlara sahip… Özetleyecek olursak; sokaklara tuvaletini yapmak, tükürmek, yemek yerken ağız şapırdatmak, türlü sesler çıkarmak, sesli sesli konuşmak ve buna benzer birçok kaba olarak tabir ettiğimiz davranışlar aslında Çinliler için gayet normal bir durum… Bütün bunlara rağmen tertemiz sokaklar (bazı zamanlar ortaya çıkan kokular hariç), ışıl ışıl binalar, gökdelenler, şen kahkahalı insanlar ve lüks otomobiller de görmeniz mümkün… Damak tatları Türk mutfağından çok uzak, hatta Türkiye’deki Çin restoranlarının daha bir Türk damak tadına uygun olduğu kanısındayım. Buradaki Çin Mutfağı için; uçan kaçan her şeyin yemeğe dönüştüğü yer demek en iyi tanım olur sanırım. Bu kadar geniş bir yelpazede hiç mi yenecek bir şey yok derseniz, tabii ki var. Olur da bir gün yolunuz buralara düşerse noddle (Çin makarnası) ve yosun yemeden, dumpling (Çin mantısı) tatmadan, hotpot deneyimi yaşamadan ayrılmayın. 

Pekin, Çin’in başkenti olduğu için şehir planlaması ve size sunduğu imkânları diğer şehirlerden farklı… Ama burada yaşayan insanlar da diğerleri ile aynı davranış şekillerini sergilemeye devam etmişler. Metro ağları gelişmiş fakat şehir nüfusuna göre sefer sayıları zayıf… Maalesef bu yüzden metrolarda kalabalığı önleyebilecek bir durum yok. Ayrıca Çinliler, Japonlar ve Koreliler kadar turist görmeye alışık değiller, bu durum da sizi bir star havasına sokmaya son derece elverişli. İnsanlar uzaktan sizi gösterebilir, yanınıza gelip fotoğraf çektirebilir ya da azıcık İngilizceleri ile sizi iltifat yağmuruna tutabilir. Onlar için yanınızda eşiniz, sevgiliniz olmuş hiç önemli değildir. Amaç sizinle temasa geçmiş olabilmektir. Bu bazen insanı mutlu ederken bazen de bir o kadar sinir edebiliyor. Pekin genelinde İngilizce bilen insanlar bulmak zor aslında ama pazar satıcıları ve Çin Seddi’ne götüren taksiciler çat pat konuşabiliyorlar. Eğer şehir içinde taksi kullanmak isterseniz yanınızda mutlaka gideceğiniz yerin Çince yazılmış adresi olmak zorunda, yoksa hiçbir taksici Latin harfleri ile yazılmış adresleri anlamıyor. Bu kalacağınız otelin ismi için de geçerli… Sonuç olarak Latin alfabesi ile yazılmış her şeyin aslında Çince karşılıkları olduğunu unutmamanız gerekir. Taksiler, Türkiye’ye göre çok ucuz. Metro biletleri de uygun, yalnız önemli bir detay; Pekin’de günlük ya da haftalık kartlar yok, her seferiniz için bilet almak zorundasınız ve başka istasyondan alınmış biletler diğer istasyonda geçerli olmuyor. Buradaki bir diğer ucuzluk da yeme-içme konusunda… Birçok ülkeye nazaran fiyatlar uygun. Alkol ve sigarada ise fiyatlar çok çok daha uygun. Örneğin Çin’in en meşhur birası Tsingdao çeşidine göre 1-3 TL arasında…  

PEKİN’E GİDİŞ 
Çin’deki meşhur hızlı trenleri duymayanımız yoktur. Biz de bu, saatte 300 km hız yapan ve neredeyse uçaktan daha konforlu olan trenlerle Pekin’e ulaştık.

Bu trenlerde 3 kompartıman mevcut; 1) Business 2) First Class 3) Second Class. Eğer hazır Çin’e geldik başka şehirleri de görelim diyorsanız, First Class tercih etmenizi tavsiye ederim.
 
Tabii bilet almak için de İngilizce bilen bir Çinliden yardım almanız gerektiği notunu da eklemeliyim. Biz 3 saatlik bir yolculuğun ardından sonunda Pekin’deydik ve Mayıs ayının başlangıcı olmasına rağmen hava 10-15 derece arasında gidip geldi. Türkiye’den gelecek olanlar için THY’nin Pekin’e direkt seferleri var. Yaklaşık 10-11 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor olacak.
 
PEKİN’DE İLK GÜN

Pekin tren istasyonunda indikten sonra, hemen istasyon içerisinde yer alan metroya yönelip otele ulaşmak için koşturmaya başladık. Etraftaki kalabalığın başımızı döndürmesine izin vermeden hemen metro bileti almak için makinelere yöneldik. Otel rezervasyonumuzu Agoda.com’dan yapmıştık. Lokasyon olarak Pekin’in kalbindeydik desem yanlış olmaz. Yasak Şehir (Forbidden City), Tiananmen Meydanı, Pekin Ulusal Tiyatro (Beijing National Theatre), Wangfujing Caddesi, National Musuem of China yürüme mesafesindeydi. Çin’de yüzölçümü geniş olduğundan, yürüme mesafesi planladığınızın iki katı kadar olabiliyor. Yürümeye alışkınsanız hiç sıkıntı yok. 5-15 dakika arasında bahsettiğim noktalara ulaşmanız mümkün. Otelimizin adı Tianan Rega Hotel idi (4 yıldız). 

Gecelik konaklama ücreti 70 Dolar kadar… Odalar temiz ve güzeldi. Otele ait bir servis aracı yoktu. Zaten buna gerek de yoktu, dediğim gibi lokasyon olarak çok merkeziydi. Otelimiz, Yasak Şehir (Forbidden City) ile Wangfujing Caddesi arasında olduğu için Tiananmen Meydanı’ndaki istasyondan çıktık ve Wangfujing Caddesi’ne doğru yürüdük. Line 1 Tiananmen West İstasyonu… Bu istasyon sizi direkt Tiananmen Meydanı ve Yasak Şehrin kapısına çıkaracaktır. Wangfujing Caddesi, Tiananmen Tower’ın doğusunda kalıyor. Yüzümüzü Tower’ın üzerinde yer alan Mao Zedong posterine çevirip doğuya doğru yöneldik. Pekin’de de oteli bulmamız çok kolay oldu.

Hemen eşyalarımızı bırakıp otelin karşısındaki restoranda bir şeyler yedik ve Yasak Şehir’e doğru gittik. Yılın hemen hemen her günü Yasak Şehir’in yoğun ziyaretçileri varmış. Tiananmen Tower’in önünde Mao Zedong’a bir selam çakıp şehre girebilmek için bilet kuyruğuna giriyoruz. Mao Zedong, Çinliler için önemli bir lider… Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Halk geçmişte yaptığı birçok hataya rağmen, onu bir ilah olarak görüp, büyük saygı duymaktadır. 

Yasak Şehir; 9999,5 odası olan son derece büyük bir saraydır (Vikipedia’da 8,707 odası olduğu yazıyor, saraydaki otomatik rehberlerse 9999,5 olduğunu söylüyor). 0,5’lik oda; hanedanın son kralının henüz çocuk olması, isminin anlamı ise imparatorun izni olmadan kimsenin saraya girememesi ve saraydan ayrılamamasından geliyor.

Sarayın içinde yer alan kral yolları, hala görkemini korumaktaydı. Sarayların en kötü yanı ise binaların içine girip o atmosferi hissedememek…

Bu durum sonucu ister istemez insan kendi ülkesiyle kıyaslıyor. Maalesef saraylar ne kadar büyük olursa olsun, Topkapı Sarayı’nın görkemini ve atmosferini ucundan kıyısından yakalatamıyor.

Sarayın içerisinde bir de bahçe mevcut… Bahçede gezerken küçük bir çocukla karşılaşıyoruz, Çin’de 0-3 yaş arası çocukların tuvalet eğitimi için delikli pantolon kullanıyorlar. Kar kış dinlemeksizin bütün bebekler, tuvalet eğitimi tamamlanana kadar popo açık geziyor.

Ayrıca bahçede kral ve kraliçenin dolunayı izledikleri kuleyi de ziyaret etmeniz mümkün…

Yasak Şehri dolaşmak birkaç saatimizi alıyor. Girişte aldığımız MP3 tarzındaki otomatik rehberin Türkçe seçeneğinin olması çok yardımcı oldu. Seslendirenin bir Çinli olması, bazı kelimeleri anlamakta güçlük yaşattı ama yine de kesinlikle tavsiye edilir.
 
Burada işimiz bitince kendimizi Wangfujing Caddesi’ne atıyoruz. Wangfujing; birçok markanın bulunduğu, alışveriş için eğlenceli bir yer…
 
Caddenin içerisinde bir de yerel satıcıların olduğu geleneksel bir pazar var. 

Pazarın girişinde sizi envaı çeşit akrep, denizyıldızı, cırcır böceği gibi sıra dışı yiyecekler bekliyor.

İlerlere gittiğinizde ise sahte Rolex’ler, geleneksel kıyafetler ve daha birçok aksesuar satan sokak satıcılarıyla karşılaşacaksınız. Burada en önemli şey, pazarlık yapmak… Çünkü satıcılar ürünlerin en az 3 katını talep ediyorlar. Örneğin 20 RMB’lik bir kar küresi için (1 TL yaklaşık 3,5 RMB ediyor) 60 RMB diyorlar ve siz pahalı dediğiniz anda pazarlık başlıyor. Yapacağınız şey eğer 20 RMB’ye vermiyorsa arkanızı dönüp gitmek. Arkanızı döndüğünüz anda kar küresi sizindir. Akşam yemeğini caddedeki McDonalds’da çözüp, ilk günün yorgunluğunu atmak için caddenin tam ortasındaki camdan kafeye kendimizi attık ve birer Tsingdao bira söyledik.
 
Tesadüf ki yan masamızda oturan, Hollanda’dan gelen Türk arkadaşlarla tanıştık. Ertesi gün planımız Çin Seddi’ne gitmekti ama hava yağışlı olduğundan dolayı bunu başka güne ertelemek daha mantıklı olurdu. Çünkü Çin Seddi şehrin dışında ve hava şartları orada daha çetin olduğu bilgisini bizimle paylaşıyorlar, ayaküstü kısa sohbetten sonra herkes masasına dönüyor. Çin genelinde gece hayatı çok yaygın değil, saat 22.00’den sonra sokaklar ıssızlaşmaya başlıyor. Bu nedenle çok fazla uzatmadan otele dönüyoruz.

Yazı dizisinin diğer bölümleri 

2. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-2-gun
3. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-3-gun
4. BÖLÜM: https://gezimanya.com/GeziNotlari/pekin-nam-i-diger-beijing-4-gun 

Özge Alsancak

Yazar Hakkında

Özge Alsancak

Selamlar, Seyr-u Seyahat gezmek isteyip de cesaret edemeyenlerin yol haritasıdır.Nereye giderim, nasıl giderim yerine, daha da nerelere gidebilirimin derdiniz olması ümidiyle yazıyorum...