Pekin ve Tapınaklar

15. yy.’da yapılmış olan Cennet Tapınağı Parkı, yemyeşil ve çok etkileyici bir park alanı. Parkta ahşap çatılı yürüyüş koridorlarından geçiyoruz. Çinli halk korkulukların üzerine oturmuş, Çin daması, kağıt oyunları oynuyor ve tai-chi sporu yapıyorlar. Her tarafımız yemyeşil bahçe. Yer döşemesi, korkuluk ve işlemeli ahşap tavanlar yeşil, mavi, krem, gri ile çok güzel boyanmış. Sütunlar yine kırmızı. Etrafta yerel müzik yapan birkaç grup var.

Bu ahşap yoldan geçerek İyi Ürün Tapınağı’na geliyoruz. Yuvarlak büyükten küçüğe sıralanmış 3 katlı ilginç bir mimari ile yapılmış olan bu tapınağın 3 çatısı da mavi çini (mavi gökyüzünü simgeliyor). En üstteki küçük çatının üstünde altın bir küre bulunuyor (Altın küre zenginliğin simgesi). Tapınakta çivi ve kiriş kullanılmamış. Kemerli tavan 28 adet oymalı sütunla desteklenmiş. 4 ana sütunun mevsimleri, 12 sütunun saati, 12 sütunun da ayları temsil ettiğini söylüyor rehberimiz. Bu tapınağa yalnız imparator girer ve halkı için iyi ve bol bereketli bir hasat için dua edermiş. Bu tapınaktan imparator yolunu takip ederek, Exo (yanki) duvarına geliyoruz. Buradan da devam ederek Dairesel Sunak’a geliyoruz. Burası açık bir alan, burada kutsal güçlere adaklar sunulurmuş.

Buralara doğru yürürken hep kapılardan geçiyoruz. Kırmızı büyük kapıların üzerinde 9x9=81 adet sarı tokmaklar dizilmiş.

Daha sonra muhteşem bir Çin akrobasisi seyrediyoruz. Daha sonra şık bir restoranta gelip, Pekin ördeğimizi yiyoruz.

Çin’de restoranlar çok büyük. Arzu edilirse grup sayılarına göre, ara bölmelerle küçük veya büyük odalara dönüştürülebiliyor. Pekin ördeğini masamızın yanına getirip bir show ile çok kısa bir zamanda (1-2 dakikada) ördeği 100 parçaya ayırıp sunum yapıyorlar. Masada yeşil çay mutlaka mevcut.

Pekin’de otel önerilerine gelecek olursak, şehrin lüks otellerinden Lee Garden Service Apartment şehrin tüm imkanlarına ve ulaşım ağlarına rahatça ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Otel, Qianmen'e 1,5 km veTiananmen Meydanı ile Yasak Şehir'e en fazla 2,5 km uzaklıkta. Halihazırda Pekin’de konaklama fiyatları biraz pahalı olduğu için ekonomik bir alternatif arıyorsanız  Beijing Sihe Courtyard Hotel uygun bir seçenek olacaktır. Otel konum olarak, ünlü Wangfujing Caddesi'ne 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu cadde Pekin’in en büyük alışveriş caddesi olarak birçok turistik mekana kolayca ulaşabileceğiniz bir güzergahta. Bu otele alternatif olarak da hemen hemen aynı konuma ve olanaklara sahip olan The HuLu Courtyard otelini de düşünebilirsiniz. Pekin’de ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.