Google+

Arama formu

TİFLİS'TE NELER YAPILIR

Bu yazı Gezimanya üyesi Emre Karatayy tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Burası şehrin en kalabalık ve ana caddesi olan Rustaveli Caddesi. Buradan devam ederek şehrin tarihi semti olan eski Tiflis'e varıyorsunuz. Yol üzerinde çokça halen kullanılan tarihi kiliseler, resmi ve sivil binalar var.

Tiflis

Tiflis-1

Özgürlük Meydanı, Rustaveli Caddesi'nin bitiminde yer alıyor. Burası uzun zamandır toplu gösterilerin ve kutlamaların yapıldığı meydanmış. Bağımsızlığın burada kazanılmasından dolayı ismi de öyle kalmış. Etrafında metro, belediye binası, oteller ve banklar bulabiirsiniz

Tiflis-2

Evlerin yukarısında Narikala Kalesi ve Gürcistan'ın Annesi Kartlis Deda var. Kartlis Deda heykelinin tuttuğu kılıç Gürcistan'ın düşmanları için, diğer elinde tuttuğu şarap ise dostları içinmiş

Tiflis-3

Tiflis şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Nika, Ia`s Homestay, Guest House Sweet Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment at Baratashvili 10, Apartment Jafa, Apartment Amaghleba. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tbilisi Tskneti Mountain Villa, Apartment at University Metro Station, NNN Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sheni Hostel, Lithostel, Indie Mindi tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tiflis aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tiflis-4

Eski Tiflis olarak adlandırılan tarihi şehir merkezinin, Narikala Kalesi'nden şehrin tepesinde bulunan lunaparka doğru giderken yol üzerindeki kuşbakışı görünümü...

Tiflis-5

Tiflis-6

Kafkasya'nın en büyük, dünyanın da en büyük üçüncü Ortodoks katedrali de şehir merkezinde bulunuyor. İçerisi oldukça gösterişli. Biz oradayken içeride ibadet edenlerden çok turist vardı.

Tiflis-7

Tiflis-8

Burası Özgürlük Meydanı ile birlikte şehirin ana iki meydanından biri. Burada diğeri gibi resmi binalar değil; daha çok kafeler, sinemalar ve restoranlar bulunuyor. Rustaveli Caddesi'nin diğer ucu da bu meydana yaklaşık 250 metre.

Tiflis-9

Tiflis-10

Tüm Gürcistan'da olduğu gibi burada da ara sokaklar tarihi evlerle dolu. Tiflis belediyesi bu binalarda oturma izni vermiş ama çoğu yerde çivi çakmak bile yasak. Bu yüzden içlerinde yerleşim olan bir çok evin penceresinde camı yok, o yüzden şehir daha çok yeni yerleşim yerlerine doğru kayıyor.

Tiflis-11

Tiflis'te ara sokaklarda amatör veya profesyonel sanat çalışmalarına denk gelebilirsiniz. Devletin de desteği sayesinde sanatsal etkinlikler oldukça aktif.

Tiflis-12