Google+

Arama formu

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”

Son dönemde bir İtalya seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz?
Bugüne kadar iş amaçlı birçok ülke gezdim ama İtalya iş dışında, gerçekten plan yaparak gittiğim ilk ülke oldu İsviçre’yi saymazsam. İsviçre seyahatim biraz da arkadaşımın planıydı. Bu yüzden ilk planlı yurt dışı gezim İtalya’ya diyebilirim, her Türk’ün tercih edeceği ilk ülke bence İtalya. Yıllardır hep merak ettiğim şehirlerdir; Roma, Venedik, Milano. Tarihiyle, büyüleyici kanallarıyla hep hayalimdeydi burayı gezmek.

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”

İtalya seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Biz tur ile gidip, şehirleri ve şehirler arasını kendimiz gezmeyi amaçladığımızdan öncelikle kendimize rota çıkarttık. Havanın durumuna göre her rota için kıyafet planlaması yaptık. Kuzeyde bildiğiniz gibi hava soğuk, Milano’dan Napoli’ye doğru yaklaştıkça hava ısındığından biraz çeşit yapmıştık. Mevsim de sonbahar olduğundan havanın sağı solu belli değildi.
 
İtalya'da nerelerde kaldınız? Şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Milano, Torino, Verona, Garda, Roma, Venedik, Floransa, Toskana Vadisi şehirleri (Lucca, Pisa, Livorno, San Gimignano, Siena), Napoli-Pompei… Trenitalia’dan aldığımız biletlerle Toscana Vadisi’ni gezdik ve 1 günde 5 şehri gördük : ) Evet kulağa çılgınca geliyor olabilir. Ama isteyince oluyor. Şehirler arasında da turumuz ile geçiş sağladık. Venedik’te ise deniz taksiler var, onlarla gezdik, adalarına da gitmek için günlük pass aldık; Murano ve Burano adalarını gezdik.
 
Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”-1

Ne kadar süre kaldınız?
10 günlük geniş kapsamlı bir geziydi.
 
İtalya'da katıldığınız etkinlikler nelerdir?
Herhangi bir etkinliğe katılmadık, ama bir daha gidersem Venedik karnavalı zamanı gitmek isterim.
 
İtalya'da yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Açıkçası bizim damak tadımıza yakın, dünyanın en iyi pizzalarını ve dondurmalarını yiyebileceğiniz bir ülke. En iyi pizzayı yemek için çok pahalı bir pizza restoranına gitmenize gerek kalmadan trattoria denilen ufak dükkânlardan alacağınız dilim pizzaların tadına doyamayacaksınız. Benim en çok beğendiğim Milano’nun ara sokaklarını keşfederken rastladığımız trattoriadan aldığımız dilim pizza ve yine Vatikan’da çok çok ucuza aldığımız dilim pizzaydı. Bunun için isim vermeyeceğim; gidin, girin ve alın. Hepsi güzel. Dondurma konusunda da galletto’cular her yerde, İtalya’nın her şehrinde. Biz Roma’da Foursquare’de puanı yüksek diye girdik ve aldık bir dükkândan, adı Giolitti idi. Ama dondurma dondurmadır, İtalya’da kötü dondurma yemedim.

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”-2

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”-3

İtalya'da karşılaştığınız  herhangi bir tehlike oldu mu?
Napoli’de kesinlikle dikkat edin, burası mafya şehri. Yalnız gezmeyin, sokakları bizdeki Tarlabaşı’nı aratmayacak derecede, çantanıza dikkat edin. Biz maksimum 1 sokak paralele gittik, çekimimizi yaptık ve döndük. Genel olarak merkezi gezdikten sonra da Pompei’ye geçmiştik.
 
Bu seyahatinizde "asla unutmam" dediğiniz anılarınız var mı?
Toskana Vadi’sindeki Lucca şehrini bu kadar seveceğimi bilseydim eğer, 1 gece kesinlikle orada konaklardım : )

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”-4

Gülnur Dereli Gürbüz: “İtalya’da kötü dondurma yemedim”-5

Son olarak İtalya'ya gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Bizim gibi uzun bir rota düşünenlere tavsiyem; Trenitalia’dan biletlerinizi alın ve gezebildiğiniz kadar şehir gezin Toskana Vadi’sinde. Gideceğiniz müzelerin biletlerini önceden alın, Vatikan’daki katedralin en tepesine çıkın ve Vatikan şehrinin büyüsüne tanık olun. Floransa’da Pitti Sarayı ve bahçesini gezmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca detaylı bir İtalya gezisi rehberi istiyorsanız, bloguma bakabilirsiniz: http://carpediemofme.blogspot.com.tr/